objawy choroba nerek
Fot. Pexels.com/Anete Lusina (zdjęcie ilustracyjne)
Mateusz Sidorek - 14 Marca 2021

Niewinny objaw poważnej choroby nerek pojawia się rano na palcach u rąk. Wiele osób go nie dostrzega

Niektóre objawy bardzo łatwo jest zbagatelizować i przejść nad nimi do porządku dziennego, licząc, że to niewinne zmiany w naszym organizmie, które niedługo miną. Poranna opuchlizna palców może oznaczać, że z naszymi nerkami dzieje się coś bardzo niedobrego. Utrzymywanie się tego stanu może sugerować, że powinniśmy skonsultować się z lekarzem.

Dłonie mogą wiele mówić o naszym zdrowiu, dlatego nie powinniśmy ignorować objawów, które ich dotykają. Czasem pozornie niewinne zmiany mogą sygnalizować, że coś niedobrego dzieje się z naszym organizmem. Niekoniecznie muszą to być problemy związane ze stawami. Mogą dotyczyć organów wewnętrznych.

Nieprawidłowe funkcjonowanie nerek może się objawiać między innymi obrzękiem ciała. Warto pamiętać, że nerki to niezwykle ważne organy, które wykonują pracę przez 24 godziny na dobę przez całe życie człowieka. Choć życie z jedną nerką jest możliwe, warto pamiętać o profilaktyce, by zachować zdrowie jak najdłużej.

Spuchnięte palce mogą być niepokojącym objawem

Do objawów, które mogą niepokoić, zalicza się opuchliznę palców ręki. Jeśli zauważamy ten stan po przebudzeniu, a w trakcie dnia dochodzi do zanikania obrzęku, to może być sygnał, że mamy problem z nerkami.

Każdy powinien dbać o swoje nerki, ponieważ to one odpowiadają za filtrowanie oraz usuwanie toksyn z naszego organizmu. Jeśli regularnie dostrzegamy tendencję puchnięcia palców rano i wracania do ich normalnego stanu w ciągu dnia, może to oznaczać, że powinniśmy skontaktować się z lekarzem.

TVN nie pokazał, jak uczestnik „Kuchennych rewolucji” potraktował Gessler. Doszło do rękoczynówTVN nie pokazał, jak uczestnik „Kuchennych rewolucji” potraktował Gessler. Doszło do rękoczynówCzytaj dalej

Dłonie mogą powiedzieć jednak znacznie więcej o naszym zdrowiu. Zmiany zachodzące w nich mogą oznaczać nie tylko problemy z nerkami.

Objawy, których lepiej nie bagatelizować

Obrzęd palców u rąk może być również objawem przyjmowania leków. Szczególnie medykamenty na nadciśnienie, cukrzycę oraz tabletki antykoncepcyjne mogą powodować puchnięcie. Warto w takich przypadkach skonsultować się z lekarzem.

Problemy z dłońmi oczywiście mogą też dotyczyć stawów. Opuchlizna palców towarzyszy często chorobie zwyrodnieniowej stawów lub reumatoidalnemu zapalenia stawów. Obrzęk występujący wraz ze sztywnieniem i bólem, które nasilają się rano, to może być znak, że czas na konsultację z medykiem.

Innym schorzeniem dotykającym ręce jest zespół cieśni nadgarstka, które polega na zmianach degeneracyjnych. Powodem jest ucisk nerwu biegnącego od przedramienia do dłoni, na skutek czego dochodzi do jego niedokrwienia.

Ręce mogą zdradzić też co nieco o naszej diecie. Spożywanie wielu słonych rzeczy może prowadzić do problemu z zatrzymywaniem wody w organizmie. To natomiast także może skutkować opuchlizną dłoni. Wówczas zazwyczaj zmiana diety powinna zlikwidować niedogodność.

Przede wszystkim powinniśmy jednak pamiętać, by uważnie monitorować zmiany zachodzące w naszym organizmie i szybko reagować. Profilaktyka pomaga zwalczać wiele nawet bardzo poważnych schorzeń efektywniej.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: o2.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News