chce sie zyc
yt/Kino świat
Anna Maria Guziewska - 7 Stycznia 2019

Chce się żyć online. Gdzie obejrzeć? Obsada filmu Chce się żyć

Chce się żyć - film w reżyserii Macieja Pieprzycy wywołał duże poruszenie zarówno wśród widzów, jak i w środowisku filmowym. Arcydzieło, klasa, fenomen - tak o tytule mówili krytycy. Niemal dziesięć nagród i wyróżnień podczas ogólnoświatowych przeglądów, spektakularna widownia oraz świetne recenzje. Gdzie obejrzeć ten tytuł?

Chce się żyć to jedna z najbardziej wzruszających historii w polskiej kinematografii. Maciej Pieprzyca, dotychczas znany z takich tytułów, jak "Barbórka" czy "Drzazgi", postanowił oprzeć swój film na prostym, ale niezwykle wymownym obrazie niepełnosprawnego chłopca. Jego otoczenie, uważając go za roślinę, traktuje go lekceważąco. Mateusz (w tej roli Dawid Ogrodnik) ma jednak swój własny ogląd, wszystko czuje i... poddaje krytyce.

Chce się żyć online. Gdzie obejrzeć film Macieja Pieprzycy?

Jednym z miejsc w Internecie, gdzie można obejrzeć film Chce się żyć, jest strona Telewizji Polskiej. Tam współproducent obrazu zamieścił tytuł, który można obejrzeć bez żadnych kosztów. Film jest w świetnej jakości i nie trzeba się logować, aby przyłączyć się do platformy.

Film Chce się żyć. Nieprawdopodobna historia niepełnosprawnego mężczyzny

Mateusz cierpi na porażenie mózgowe. Od dziecka jest zdany na pomoc innych. Matka dba o niego i próbuje złagodzić wszystkie dolegliwości, które wiążą się z jego stanem. Rodzina jednak traktuje go, jak nieobecnego, uważając, że nie jest w stanie nawiązać z nikim kontaktu. W głowie Mateusza jest jednak wiele pytań i podsumowań. Mężczyzna wciąż myśli, zauważa i jest głodny doświadczeń. Chciałby się zakochać, chciałby wyjeżdżać i chciałby, aby świat traktował go normalnie. Nie może mówić - jęczy. Nie może chodzić - trzęsie się. Nie może się skontaktować z bliskimi - analizuje każde zdanie w swojej głowie. Rodzice próbują powiedzieć światu, że jest normalny. Ten jednak odbiera go jak niepełnosprawnego, który nie ma własnej woli. Chociaż film nie jest biografią, został zainspirowany prawdziwymi wydarzeniami. Wzruszającą historię przed laty pokazała Ewa Pięta, której Maciej Pieprzyca zadedykował Chce się żyć.

Jak motyl? Historia Ewy Pięty poruszyła Polską

Ewa Pięta - dokumentalistka i scenarzystka. Przez wiele lat próbowała opowiedzieć historię osób, które same nie mogły zabrać głosu. Jej bohater również nie może się skontaktować z innymi, jednak jego świat jest i bogaty, i piękny. Za obraz Jak motyl, Pięta zdobyła ponad dwadzieścia nagród na całym świecie. Kobieta podążała miesiącami za chłopcem i jego rodziną z nadzieją, że uda się opowiedzieć jego historię. Założeniem obrazu było pokazanie, że pomimo ogromnego cierpienia i choroby Przemek cały czas myśli, a jego mózg jest sprawny. Próbował zwrócić na siebie uwagę otoczenia - Przemek przygryzał przednią wargę. W ten sposób chciał pokazać światu, że jest w stanie się z nim skontaktować. Lekarze usunęli mu dwa przednie zęby, aby już więcej nie krzywdził swojego ciała. Gdy miał sześć lat matka powiedziała, że nie jest w stanie się nim dłużej zajmować. Kobieta cierpiała na przewlekłe bóle kręgosłupa, a obecność niepełnosprawnego dziecka pogłębiała jej chorobę. Przemek trafił więc do domu opieki. Chociaż jego sytuacja była beznadziejna, trafił na dobrych ludzi. Jedna z opiekunek zauważyła, że on próbuje się z nią skontaktować. Postanowiła więc nauczyć go języka Blissa - składającego się ze znaków i symboli. Przemek szybko je zrozumiał i coraz sprawniej pokazywał światu, co o nim myśli.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ
KoraKora i jej prywatne koszmary. Wstrząsające fakty z jej życia ujrzały światło dzienneCzytaj dalej
Przemek zyskał życie. Należał do grupy harcerskiej, napisał wiersze, w tym jeden - "Miłość" był wielokrotnie drukowany w prasie. Podczas nagrywania dokumentu, chłopak zaprzyjaźnił się z ekipą i podobno utrzymywał z nimi kontakt przez długi czas.

Chce się żyć obsada. Plejada polskich gwiazd w obrazie Macieja Pieprzycy

Główną rolę Mateusza - filmowego Przemka - zagrał Dawid Ogrodnik. Jeden z najwybitniejszych aktorów młodego pokolenia nie znika z topowych tytułów. Mężczyzna pokazał swój talent między innymi w "Idzie", "Disco polo", czy "Ostatniej rodzinie". Dwukrotnie zdobył "Paszport Polityki", a także Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego. W rolę matki Mateusza wcieliła się Dorota Kolak. Aktorkę można oglądać zarówno w fabularnych produkcjach, jak i na małym ekranie. Nierzadko można ją także zobaczyć na deskach teatralnych. "Zjednoczone stany miłości", "Powidoki", "Sztuka kochania: historia Michaliny Wisłockiej" - to tylko kilka tytułów, w których można było obejrzeć aktorkę. Ojca chłopca zagrał jeden z najbardziej popularnych aktorów w Polsce - Arkadiusz Jakubik. Można było go obejrzeć w obrazie "Kler" Wojtka Smarzowskiego, "Dom zły", czy "Jesteś bogiem". Artysta pracował również z drugiej strony kamery, reżyserując filmy. Nauczycielka języka Blissa zmieniła życie Przemka, o którym opowiedziała Ewa Pięta. Filmowego Mateusza uczyła pani Jola, w którą wcieliła się Anna Niehrebecka. Na planie pojawiły się także następujące nazwiska: Katarzyna Zawadzka, Mikołaj Roznerski, czy Grzegorz Mielczarek.

Chce się żyć nagrody. Wielki sukces polskiego producenta

Maciej Pieprzyca był nominowany niemal do wszystkich europejskich nagród filmowych. Polak wielokrotnie stawał na scenie, odbierając laury. Film Chce się żyć zdobył Grand Prix, Nagrodę Publiczności i Nagrodę Jury Ekumenicznego na Festiwalu w Montrealu. W Gdyni - podczas przeglądu filmów fabularnych reżyser zdobył Srebrnego Lwa, Nagrodę Publiczności i Złotego Klakiera - nagrodę dla najdłużej oklaskiwanego filmu. W Stanach Zjednoczonych również dostrzeżono ten obraz. Chce się żyć zdobył "Srebrnego Hugo" w Chicago.

Chce się żyć fabuła. Opis obrazu Pieprzycy

W 1981 roku na świat przyszedł Mateusz. Chociaż poród trwał długo - nikt nie stwierdził żadnej choroby u niemowlaka. Niedługo jednak okazało się, że rodzina usłyszała wyrok - porażenie mózgowe. Mateusz ma problem z poruszaniem się i nie może powiedzieć światu, co o nim myśli. Za wszelką cenę próbuje się skontaktować z otaczającą go rzeczywistością. Steruje ciałem, które jednak jest bezwładne. Steruje głosem, które raczej przypomina jęki. Rodzice martwią się o syna i Polskę, która u progu perturbacji politycznych, jest coraz mocniej zniecierpliwiona.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ
Iga LisIga Lis "zasmakowała to, czego chciała". Dzieci gwiazd w wielkim świecie modyCzytaj dalej
Świat, który był milczeniem został w filmie opowiedziany przy pomocy brawurowej roli Dawida Ogrodnika, którego uzupełniał głos lektora. To właśnie ten głos opowiadał, co się dzieje w jego głowie. Klarowne myśli i trafne spostrzeżenia z pewnością wpływają na wnioski, które mówią: pomimo wszystko Mateusz chce żyć.

Chce się żyć - książka. Maciej Pieprzyca uzupełnił historię publikacją

Po ogromnym sukcesie tytułu, Maciej Pieprzyca postanowił uzupełnić historię Mateusza w książce o tym samym tytule. Opowiedział to, czego widzowie mogli nie zobaczyć na ekranie. Okazuje się, że po wielu latach od emisji dokumentu Jak motyl, Polacy wciąż byli zainteresowani historią Przemka. Mateusz chce żyć normalnie. Chce się zakochać i przeżyć zawód. Chce znaleźć kogoś bliskiego. Pragnie przyjaciół i bliskości kobiety. Chciałby się zabawić i wyjechać w podróż. Chciałby przeżyć każdą emocje, bo w jego głowie wszystko jest klarowne. Pociąg Mateusza do życia jest tak ogromny, że nie jest w stanie go nic zatrzymać. Szczęśliwy, ale zamknięty w sobie musi jednak nauczyć się rozmawiać ze światem. Chce się żyć to historia o mężczyźnie, który ponad wszystko chciałby żyć normalnie. Chce się żyć to w końcu historia droga. Do wspólnego języka i właściwego zrozumienia. Mateuszowi sekunduje nie tylko mama, która widzi w nim kogoś specjalnego. Chłopak spotyka na swojej drodze dziewczynę i się w niej zakochuje. Pierwszą miłość będzie pamiętał całe swoje życie, a wolontariuszka, którą poznał w ośrodku pokazuje mu, że życie na wózku może być nie tylko normalne, ale i bardzo wystrzałowe.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ
Meghan MarkleMeghan Markle przeżywa dramat! Bezlitosne ataki nie ustająCzytaj dalej
Świetnie zrealizowana historia o marzeniach, w których dość mocno występuje przygnębiający obraz cierpienia. Z pewnością wiele osób wróci do filmu, który w 2013 roku wstrząsnął polską kinematografią.

Inne obrazy Macieja Pieprzycy

Po głośnej premierze Chce się żyć, reżyser zdobył niewyobrażalną popularność. Chociaż chciał opowiedzieć intymną historię niepełnosprawnego chłopca, szybko się okazało, że cała Polska już o niej mówi. W 2016 roku premierę miał film "Jestem mordercą". Na ten tytuł fani reżysera musieli czekać trzy lata. Autor przedstawił w nim biografię Zdzisława Marchwickiego, który został uznany za jednego z najbrutalniejszych seryjnych morderców w polskiej historii kryminalnej. Mężczyźnie nigdy nie udowodniono zarzucanych czynów, jednak działania policji po raz pierwszy pchnęły funkcjonariuszy do zastosowania nowych technik śledczych. Główna rola przypadła Arkadiuszowi Jakubikowi. W obrazie Pieperzyca opowiada o kondycji moralnej milicji, a także przedstawia postać młodego porucznika, który chcąc zdobyć wszystko, decyduje się grać wszystkimi dostępnymi środkami. Tytuł filmu, który wskazuje jednocześnie na skierowanie oczu w stronę mordercy, daje jednocześnie pytanie, kto w tej nierównej walce rzeczywiście jest mordercą. W 2008 roku Maciej Pieprzyca wyreżyserował "Drzazgi", w 2005 "Barbórkę", w 2001 "Inferno".ZOBACZ TAKŻE:
  1. Anna Przybylska ostatni wywiad. Wruszające słowa aktorki
  2. Popek i Robert M prowadzą wojnę! Wyjaśniamy o co chodzi
  3. Tomasz Mackiewicz: Dzieci himalaisty przeżyły koszmar po jego śmierci
  4. Ile waży Barbara Kurdej-Szatan? Waga gwiazdy sprawiła, że opadły nam szczęki
  5. Beata Kozidrak: partner piosenkarki to tajemnicza postać. Kim jest?
Jolanta RutowiczTVN dał im 5 minut sławy. Jedni je wykorzystali, pozostali odeszli w zapomnienieCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News