Arcybiskup Jędraszewski napisał list do wiernych
Flickr.com Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska Public Domain Mark 1.0
Monika Majko - 22 Lutego 2021

Słowa Jędraszewskiego odczytano w kościołach. Powiedział o uśmiercaniu chorych dzieci

Arcybiskup Marek Jędraszewski wystosował do wiernych list pasterski z okazji Wielkiego Postu, który odczytano w niedziele podczas mszy w kościołach. Metropolita krakowski w ostrych słowach skomentował niedawne protesty na ulicach polskich miast.

To nie pierwszy raz, gdy arcybiskup Jędraszewski szokuje swoimi wypowiedziami. Metropolita krakowski, znany m.in. z określania osób LGBT mianem „tęczowej zarazy”, tym razem zwrócił się do wiernych w sprawie postulatów Strajku Kobiet o zniesieniu zakazu aborcji.

Arcybiskup Jędraszewskich skrytykował protesty w sprawie zakazu aborcji

W liście na Wielki Post metropolita krakowski po raz kolejny odniósł się do protestów, które wybuchły po ogłoszeniu przez sędziów Trybunału Konstytucyjnego wyroku w sprawie zaostrzenia prawa aborcyjnego w Polsce. Strajk Kobiet trwa od 22 października, a wiele osób wciąż wychodzi na ulicę i głośno domaga się zmian w prawie aborcyjnym.

– Próbując zrozumieć genezę również tego, co od jakiegoś czasu dokonuje się na ulicach naszych miast, coraz bardziej uświadamiamy sobie, że jesteśmy świadkami wielkiego starcia o charakterze kulturowym i cywilizacyjnym – i to w skali globalnej. W jego centrum znalazło się życie dziecka nienarodzonego – napisał abp. Jędraszewski.

Arcybiskup Jędraszewski odniósł się m.in. do protestów na ulicach Krakowa i przed budynkiem kurii na Franciszkańskiej. Według duchownego strajkujący kierują się agresją i nienawiścią oraz są zwolennikami „cywilizacji śmierci” i domagają się „eutanazji dla małych dzieci, dotkniętych ciężką chorobą, ponieważ widzi się w nich karykaturę człowieczeństwa”.

Od 2 sierpnia zmiany w dowodach osobistych. Zostaną wprowadzone m.in. odciski palcówOd 2 sierpnia zmiany w dowodach osobistych. Zostaną wprowadzone m.in. odciski palcówCzytaj dalej

– W tym kontekście św. Jan Paweł II Wielki mówił o zmaganiu się cywilizacji śmierci z cywilizacją życia. Jakże przejmujące i smutne jest to, że u niektórych ludzi już sam widok plakatu przedstawiającego dziecko w łonie matki wywołuje złość, agresję i chęć niszczenia. Zwolennicy cywilizacji śmierci częstokroć przedstawiają nienarodzone jeszcze dziecko jako największe zagrożenie i zło dla jego rodziców, a zwłaszcza dla matki, gdy tymczasem od wieków jego pojawienie się było pojmowane jako przejaw Bożego błogosławieństwa – tłumaczył duchowny.

– Do tego dochodzą jeszcze budzące wręcz przerażenie głosy, domagające się eutanazji dla małych dzieci, dotkniętych ciężką chorobą, ponieważ widzi się w nich karykaturę człowieczeństwa – dodał metropolita krakowski.

Według abp. Marka Jędraszewskiego, taka postawa wynika bezpośrednio z odrzucenia wiary w Boga. List metropolity wywołał poruszenie wśród wiernych, którzy sami często stoją w sprzeczności z oficjalnym stanowiskiem Kościoła Katolickiego w sprawie prawa do aborcji.

– Kiedy […] człowiek odrzuca podstawowy fundament swego życia, odwracając się od Boga, który jest Miłością, skazuje się na życie w przedziwnej, budzącej przerażenie i poczucie bezsensu pustce. Nie wie, ani skąd przychodzi, ani dokąd zmierza. Bardzo często łamie też najbardziej podstawowe więzy solidarności z innymi ludźmi – zwłaszcza ze słabszymi, potrzebującymi wsparcia i pomocy. Z jednej strony liczą się dla niego tylko ludzie silni i pewni siebie, z drugiej natomiast najważniejsze staje się własne, czysto egoistycznie pojmowane Ja, oraz jego zachcianki i przyjemności – kontynuował duchowny.

– Historia minionego dwudziestego wieku przeniknięta jest krzywdą dziesiątków milionów ludzi, którzy w obliczu dwóch totalitarnych systemów: niemieckiego, nazistowskiego i radzieckiego, bolszewickiego bronili swojej osobowej i osobistej godności, wiary w Boga i miłości do drugiego człowieka. Jak dobrze wiemy, w punkcie wyjścia te totalitarne systemy zakładały bezwzględną walkę z Bogiem, wyznawanym przez chrześcijan i żydów. Historia uczy także, jak boleśnie nasz polski naród został przez nie dotknięty i skrzywdzony – wskazywał arcybiskup Jędraszewski

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Super Express

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News