Andrzej Duda pożegnał legendę
Jakub Kaminski/East News
Monika Majko - 11 Lutego 2021

Andrzej Duda pożegnał Henryka Chmielewskiego. Piękny hołd

Śmierć Henryka Chmielewskiego pogrążyła w żałobie niemal cały kraj. Swój smutek z powodu odejścia legendarnego polskiego rysownika wyraził również prezydent Polski, Andrzej Duda. W dniu pogrzebu artysty na fasadzie pałacu prezydenckiego wyświetlono poruszającą iluminację.

Na komiksach tworzonych przez Henryka Jerzego Chmielewskiego wychowało się kilka pokoleń Polaków. Papcio Chmiel odszedł 21 stycznia 2021 roku w wieku 97 lat. Andrzej Duda oddał niezwykły hołd zmarłemu artyście.

Andrzej Duda pożegnał Papcio Chmiela

Informacje o odejściu Henryka Chmielewskiego wstrząsnęły Polakami. Autor komiksów o przygodach Tytusa, Romka i A'Tomka zmarł w Warszawie, a jego uroczystości pogrzebowe odbyły się w środę 10 lutego 2021 roku w Domu Pogrzebowym na Powązkach Wojskowych i miały charakter świecki.

Następnie ciało artysty spoczęło w grobie rodzinnym na Cmentarzu Bródnowskim. W ostatniej drodze rysownikowi towarzyszyli tylko członkowie rodziny oraz najbliżsi przyjaciele, jednak tego dnia ze wzruszeniem wspominało go wielu Polaków.

Wśród osób poruszonych śmiercią Papcio Chmiela znalazł się również prezydent Polski. Andrzej Duda zamieścił w sieci kilka wzruszających słów pożegnania. Tym samym dołączył on do internautów, którzy tłumnie wspominali zmarłego artystę na profilach w mediach społecznościowych.

Nie działa telewizja, radio nie nadaje, stanęły serwisy internetowe. Protest mediów. Chodzi o nowy podatekNie działa telewizja, radio nie nadaje, stanęły serwisy internetowe. Protest mediów. Chodzi o nowy podatekCzytaj dalej

– Na Wieczną Wartę odszedł „Papcio Chmiel”, Henryk J. Chmielewski – rysownik, autor komiksów o przygodach Tytusa Romka i A’Tomka. Żołnierz AK i Powstaniec Warszawski. Harcerz 70 WDH. Dla ludzi mojego pokolenia, dorastających kiedyś na Jego komiksach, kończy się jakaś epoka. RiP – przekazał prezydent Polski.

Prezydent postanowił jednak uczcić Henryka Chmielewskiego w jeszcze jeden sposób. W dzień pogrzebu artysty na pałacu prezydenckim w Warszawie wyświetlono specjalną iluminację. Było to zdjęcie legendarnego rysownika oraz napis „Żegnaj Papciu!”.

Niezwykle wzruszający gest nie umknął uwadze spacerowiczów, którzy z zadumą zerkali na mury pałacu prezydenckiego. Zdjęcie iluminacji opublikowano również na oficjalnym profilu prezydenta Andrzeja Dudy na Instagramie.

– Żegnamy dzisiaj człowieka niezwykłego. Gorącego patriotę, harcerza i żołnierza Rzeczypospolitej, uczestnika jednej z największych bitew o jej wolność. Ale przede wszystkim wybitnego artystę – napisał Prezydent o Henryku Jerzym Chmielewskim.

Prezydent przekazał również wspaniałą informację dla fanów artysty. We wpisie na Instagramie Andrzeja Dudy podkreślono, że Henryk Chmielewski został pośmiertnie uhonorowany Orderem Orła Białego.

Andrzej Duda pożegnał Henryka Chmielewskiego

Instagram.com prezydent_pl

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Jastrząb Post/Instagram

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News