Media bez wyboru
materiały redakcyjne
Artur Łokietek - 10 Lutego 2021

Andrzej Duda pośmiertnie odznaczył Henryka Chmielewskiego

Henryk Jerzy Chmielewski, znany jako Papcio Chmiel, zmarł 21 stycznia 2021 roku. Odbył się jego pogrzeb na warszawskich Powązkach. Prezydent Andrzej Duda postanowił uhonorować go wyjątkowym odznaczeniem.

Nie ma wątpliwości, że wieść o śmierci jednego z najważniejszych polskich grafików i rysowników mocno wstrząsnęła polskim komiksem. To w końcu Papcio Chmiel odpowiadał za legendarny komiks „Tytus, Romek i A’tomek”, na którym wychowały się całe pokolenia Polaków.

Co szczególnie istotne, Henryk Chmielewski to także postać wybitnie zasłużona dla polskiej historii. Brał on udział w jednej z najważniejszych w historii tego kraju walki o wolność, czyli w Powstaniu Warszawskim.

Henryk Jerzy Chmielewski spoczął na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach. Na uroczystościach pogrzebowych obecny był m.in. prezydent Polski Andrzej Duda, która postanowił w wyjątkowy sposób upamiętnić niezwykle zasłużoną dla naszej historii figurę.

- Żegnamy dzisiaj człowieka niezwykłego. Gorącego patriotę, harcerza i żołnierza Rzeczypospolitej, uczestnika jednej z największych bitew o jej wolność. Ale przede wszystkim wybitnego artystę. Autora, który słowem i obrazem opowiadał historie uwielbiane przez kilka pokoleń czytelników – wybrzmiały słowa prezydenta Andrzeja Dudy odczytane na pogrzebie Henryka Chmielewskiego.

Nie działa telewizja, radio nie nadaje, stanęły serwisy internetowe. Protest mediów. Chodzi o nowy podatekNie działa telewizja, radio nie nadaje, stanęły serwisy internetowe. Protest mediów. Chodzi o nowy podatekCzytaj dalej

Henryk Jerzy Chmielewski z pośmiertnym odznaczeniem

Papcio Chmiel stworzył bodaj najbardziej legendarny dla Polaków komiks, czyli „Tytus, Romek i A’tomek”. Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej wyjaśnił, że powieść graficzna zawsze była silnie związana z nadrzędnymi wartościami polskiego społeczeństwa, takimi jak wolność, odwaga i przyjaźń.

Znamienne jest także to, że Henryk Jerzy Chmielewski brał udział w jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Polski. Mowa o Powstaniu Warszawskim. Przed wojną należał do 70 Warszawskiej Drużyny Harcerskiej, zaś później trafił do szeregów Armii Krajowej.

To tam zyskał pseudonim „Jupiter”. - Gdy wybiła godzina „W”, jako starszy strzelec 7 Pułku Piechoty AK „Garłuch” znalazł się wśród powstańców warszawskich szturmujących lotnisko na Okęciu – wyjaśnia prezydent w swoim liście skierowanym do żałobników.

Prezydent Andrzej Duda postanowił uhonorować tak niezwykle zasłużoną dla Polski osobę. Henryk Chemielewski nie tylko dążył do wyzwolenia naszego narodu, ale wspierał później ważne idee poprzez swoje komiksy i publikacje. Dlatego też na ręce jego małżonki złożono Order Orła Białego.

- Prezydent RP Andrzej Duda nadał, w uznaniu znamienitych zasług dla polskiej kultury, za działalność na rzecz niepodległości i suwerenności Rzeczypospolitej Polskiej, za pielęgnowanie pamięci o Powstaniu Warszawskim oraz krzewienie wartości patriotycznych Order Orła Białego pośmiertnie Henrykowi Chmielewskiemu znanemu jako „Papcio Chmiel”, polskiemu grafikowi, rysownikowi i publicyście, autorowi serii komiksowej „Tytus, Romek i A’Tomek”, żołnierzowi AK ps. „Jupiter” – czytamy w oficjalnym komunikacie.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: prezydent.gov

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News