Media bez wyboru
media bez wyboru
Monika Majko - 10 Lutego 2021

Pochowasz bliskiego w ogrodzie? Trwają prace nad nowym projektem ustawy o pogrzebach

Trwają prace nad obywatelskim projektem dotyczącym pogrzebów. Jego twórcy chcą, by w Polsce pojawiła się możliwość pochowania bliskiego w ogrodzie lub rozsypania jego prochów. Swoje propozycje w tym zakresie przedstawili również posłowie Lewicy.

Obecnie w Polsce pochówek zmarłego nakazany jest w prawnie wyznaczonych miejscach. Autorzy projektu chcą rozszerzyć możliwość i zapewnić rodzinom prawo do dysponowania prochami bliskiego zmarłego, którego będą mogli pochować m.in. na terenie swojej posiadłości.

Potrzeb w ogródku? Trwają prace nad nowym projektem ustawy

Nowe przepisy mają umożliwiać rodzinom zmarłych dysponowanie ich prochami po kremacji. Obecnie w naszym kraju trzeba je grzebać na cmentarzach, jednak tak restrykcyjne prawo obowiązuje już tylko w Niemczech i na Białorusi.

W wielu krajach w Europie rodziny mogą pochować prochy w ogrodzie, albo rozsypać je w lesie lub nad morzem. Chcemy wprowadzić podobne zasady – przekazał Super Expressowi mecenas Sebastian Głogowski.

Chęć zmiany przepisów zainspirowana została przez skandal, jaki wybuchł w Brzezinach pod Łodzią. Okoliczni mieszkańcy byli oburzeni wysokimi opłatami pobieranym za pochówek przez Archidiecezję Łódzką, dlatego postanowili zmienić ogólnokrajowe regulacje, by stworzyć możliwość ominięcia archaicznych przepisy z lat 50. XX wieku.

Nie działa telewizja, radio nie nadaje, stanęły serwisy internetowe. Protest mediów. Chodzi o nowy podatekNie działa telewizja, radio nie nadaje, stanęły serwisy internetowe. Protest mediów. Chodzi o nowy podatekCzytaj dalej

W prace nad projektem włączyli się prawnicy z jednej z łódzkich kancelarii. Autorzy projektu zakładają umożliwienie zabrania urny z prochami bliskiego do domu czy pochowanie go w specjalnej ekologicznej urnie na terenie własnej posesji.

Przy okazji autorzy projektu postulują również waloryzację zasiłku pogrzebowego, który obecnie wynosi 4 tys. zł. Kwota ta często nie wystarczy na opłacenie kosztów pogrzebu, o czym boleśnie przekonał się m.in. aktor Mariusz Czajka, który po śmierci swojej ukochanej mamy zmuszony był zwrócić się o wsparcie finansowe do fanów, by zorganizować jej godny pochówek.

Nowe przepisy mają również zmuszać właścicieli cmentarzy do wyboru najtańszych ofert, by nie mogli tłumaczyć swoich wysokich stawek kosztami usług. Prace nad projektem potrwają do kwietnia, a następnie zbierane będą podpisy poparcia, by mógł zostać złożony w Sejmie.

Swój projekt zmian w ustawie o cmentarzach i chowaniu zmarłych przestawiła również Lewica. Nowelizacja przygotowana przez posłankę Monikę Falej zakłada, że prochy osoby zmarłej chowanej poza cmentarzem będą mogły trafić do tzw. biourny - informuje dziennik.

W ekologicznych uranach, wraz z prochami zmarłego umieszczane będą nasiona lub sadzonki, które później będzie można zasadzić w specjalnie wyznaczonych przez samorząd terytorialny tzw. ogrodach pamięci. Dodatkowo posłowie Lewicy postulują zapis, który umożliwi prawo pochowania zmarłego przez partnera lub partnerkę, którzy pozostawali z nim w związku nieformalnym.

Źródło: Super Express

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Super Express

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News