Media bez wyboru
materiały redakcyjne
Monika Majko - 10 Lutego 2021

Duże zmiany w teleporadach. Niektóre osoby zostaną z nich wykluczone

Już od 1 marca 2021 roku Polaków czeka zmiana w obowiązującym obecnie systemie telefonicznego udzielania świadczeń. Nowe wytyczne zawarto w projekcie nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie udzielania teleporad przez POZ.

Choć teleporady z początku wiązały się z wieloma obawami, dziś są chętnie wybieraną przez wielu Polaków alternatywą dla osobistych wizyt w przychodniach. Od przyszłego miesiąca zmienią się jednak warunki korzystania ze świadczenia.

Teleporady nie dla wszystkich - rząd wprowadza zmiany

Już niedługo nie wszyscy będą mogli korzystać z telefonicznej porady lekarskiej. Jak wynika z projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie udzielania teleporad przez POZ, od 1 marca 2021 roku świadczenie lekarskie w tej formie ma być dostępne jedynie dla osób pomiędzy 7. a 64. rokiem życia.

– Powyższe rozwiązanie ma na celu wyeliminowanie możliwości realizacji teleporady w odniesieniu do najbardziej wrażliwych grup pacjentów, prezentujących zintensyfikowane oraz zróżnicowane potrzeby zdrowotne – przekazano w ocenie skutków regulacji.

Projekt nowelizacji w sprawie standardu organizacyjnego teleporady w ramach podstawowej opieki zdrowotnej został dzisiaj skierowany do pięciodniowych konsultacji publicznych. Jeśli zostanie zaakceptowany, nowe wytyczne wejdą w życie od przyszłego miesiąca.

Nie działa telewizja, radio nie nadaje, stanęły serwisy internetowe. Protest mediów. Chodzi o nowy podatekNie działa telewizja, radio nie nadaje, stanęły serwisy internetowe. Protest mediów. Chodzi o nowy podatekCzytaj dalej

Prawno do skorzystania z teleporady bez względu na wiek będzie dalej obowiązywać wobec wszystkich pacjentów, którzy potrzebują zlecenia na wyroby medyczne lub recepty w ramach kontynuacji leczenia. Dotyczy to również zaświadczeń, które niewymaganą bezpośredniej wizyty pacjenta w przychodni.

Jak podkreślił minister zdrowia Adam Niedzielski w niedawnej rozmowie z Polską Agencją Prasową, nadużywanie telefonicznych porad może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych dla osób starszych oraz dzieci.

– System opieki zdrowotnej, wbrew obawom wielu ekspertów, w dobie Covid-19 bardzo szybko przestawił się na teleporady. Mamy wręcz do czynienia z pewnego rodzaju przesunięciem punktu ciężkości w drugą stronę – podkreślił minister.

Nowe regulacje mają na celu zapewnienie właściwego postępowania diagnostyczno-leczniczego wobec pacjentów z grup narażonych na gwałtowne pogorszenie stanu zdrowia ze względu na późne rozpoznanie chorobowe. Wytyczne mają dotyczyć konsultacji zdalnych udzielanych przez lekarzy placówek POZ. Nie będą obowiązywać w poradniach specjalistycznych, ponieważ jak wyjaśnił szef resortu zdrowia, te „w przeważającej mierze udzielane są osobiście w gabinecie”.

– Nie ma idealnych regulacji, które będą każdą sytuację dobrze rozwiązywały. Zdecydowaliśmy się na ustalenie określonych, umownych ram, które dotyczą dzieci przed pójściem do szkoły, czyli do 6 lat i seniorów powyżej 65 lat – wskazał minister Niedzielski.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Super Express/PAP

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News