Agata Duda zabrała głos
Facebook.com/prezydentpl/
Monika Majko - 27 Lutego 2021

Agata Duda zwróciła się do uczniów i nauczycieli polonijnych

Agata Duda nie mogła milczeć w tej sprawie. Pierwsza dama skierowała kilka słów do uczniów i nauczycieli szkół polskich i polonijnych poza granicami kraju i zaprosiła ich do wzięcia udziału w wyjątkowym konkursie.

Agata Duda jest nauczycielką, dlatego postanowiła zaapelować do swoich kolegów w zawodzie, by zachęcili swoich uczniów do wzięcia udziały w konkursie recytatorskim „Słowem – Polska”. W sieci pojawiło się specjalne nagranie z pierwszą damą w roli głównej.

Agata Duda poinformowała o wyjątkowym konkursie recytatorskim

Kancelaria Prezydenta RP przekazała informację o konkursie recytatorskim „Słowem – Polska”, skierowanym do uczniów szkół polskich i polonijnych poza granicami naszego kraju. Do walki o nagrody zachęciła małych rodaków sama pierwsza dama.

- O nagrodę Małżonki Prezydenta RP mogą ubiegać się młodzi rodacy uczący się języka polskiego w krajach ich zamieszkania. Konkurs ma na celu zainteresowanie uczniów polską literaturą oraz kształtowanie w nich wrażliwości na piękno języka polskiego, a tym samym wzmacnianie poczucia tożsamości narodowej wśród Polonii i Polaków za granicą - przekazano na stronie prezydent.pl.

W sieci pojawiło się nagranie, a w nim Agata Duda zachęca młodych Polaków do udziału w konkursie, który ma odbyć się w terminie marzec-czerwiec 2021 roku. Do wyboru uczniowie mają wiersze czterech wybitnych polskich poetów.

Od 1 kwietnia rusza spis powszechny. Nie zrobisz, zapłacisz wielką karęOd 1 kwietnia rusza spis powszechny. Nie zrobisz, zapłacisz wielką karęCzytaj dalej

- Język polski jest tym, co nas wszystkich łączy i dzięki któremu stanowimy wspólnotę niezależnie od dzielącej nas odległości. Zadaniem uczestników konkursu będzie jak najpiękniejsze wyrecytowanie wybranego wiersza jednego z czworga autorów: Ignacego Krasickiego, Cypriana Kamila Norwida, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i Krzysztofa Kamila Baczyńskiego - przekazała pierwsza dama.

- To poeci, którzy tworzyli w różnych epokach, ale wszyscy oni swoimi dziełami wpłynęli na kulturę i świadomość kolejnych pokoleń Polaków - tłumaczyła Agata Duda.

Prezentacje utworów poetyckich mają być przygotowane w formie nagrań wideo, a sam konkurs ma mieć cztery etapy eliminacji. Żona prezydenta Andrzeja Dudy zwróciła się w nagraniu również bezpośrednio do uczniów oraz podziękowała nauczycielom, za przekazywanie im wiedzy o naszym kraju.

- Bądźcie otwarci na przekaz i język tej poezji, który wzbogaci także Waszą znajomość polskiego - mówiła Agata Duda.

- Jestem bardzo wdzięczna za to, że pomagają Państwo swoim wychowankom poznawać historię, kulturę i tradycję naszego kraju oraz zachować poczucie tożsamości i więzi z krajem przodków. Ucząc ich naszego języka, przekazują Państwo kolejnym pokoleniom patriotyczne wartości oraz świadomość własnych korzeni - przyznała pierwsza dama.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Facebook/Super Express/GOV

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News