ZUS będzie kontrolował biorców L4
Pixabay.com unknownuserpanama
Monika Majko - 7 Marca 2021

ZUS planuje wprowadzić ogromne zmiany w L4. Będą chcieli m.in. wypytywać o nas sąsiadów

Z informacji opublikowanych na portalu prawo.pl wynika, że Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej planuje niedługo rozszerzyć kompetencje ZUS w zakresie kontrolowania obywateli na L4. Urzędnicy będą mogli zbierać informacje o osobie korzystającej ze zwolnienia m.in. od jej sąsiadów.

Jak podają dziennikarze portalu prawo.pl, w myśl nowych regulacji osoby, do których ZUS skieruje zapytanie w tej sprawie, nie będą mogły odmówić udzielania odpowiedzi. Urzędnicy będą mogli również kontrolować m.in. portale społecznościowe, by sprawdzić, czy osoba przebywająca na zwolnieniu korzysta z niego w uprawniony sposób.

ZUS ma zyskać większe kompetencje w zakresie kontrolowania osób przebywających na L4

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ma planować poszerzenie uprawnień ZUS i nadanie urzędnikom mocy prawnej do żądania niemal nieograniczonych danych i informacji niezbędnych do ustalenia prawa do zasiłków od ubezpieczonych, pracodawców, organizacji społecznych oraz innych podmiotów i osób.

Urzędnicy ZUS będą mogli jeszcze sprawniej kontrolować osoby przebywające na zwolnieniach lekarskich. Wśród nadanych im uprawnień może być m.in. prawo do żądania odpowiedzi na pytania dotyczące przebywającego na zwolnieniu obywatela od jego sąsiadów, którzy nie będą mogli odmówić udzielania informacji.

- Zmiana ta nie będzie oznaczać zwiększenia obecnych obowiązków płatników składek, a korzyścią dla wszystkich, przede wszystkim dla ubezpieczonych będzie usprawnienie procesu ustalenia prawa i wypłaty zasiłków. Obecnie, brak wypłaty świadczeń z ubezpieczenia chorobowego lub ich znacznie opóźniona wypłata wynika z braku pełnej i rzetelnej dokumentacji przekazywanej przez płatników składek - przekazało w uzasadnieniu projektu ustawy.

6-latek zaprosił na urodziny 32 kolegów, nikt nie przyszedł. Dopiero gdy mama nagłośniła sytuację, otrzymał wsparcie obcych ludzi6-latek zaprosił na urodziny 32 kolegów, nikt nie przyszedł. Dopiero gdy mama nagłośniła sytuację, otrzymał wsparcie obcych ludziCzytaj dalej

Redakcja portalu prawo.pl zwróciła się jednak z zapytaniem o nowe regulacje do ekspertów, którzy wskazują, że proponowany nowy art. 61a ust. 2 ustawy zasiłkowej daje ZUS szerokie możliwości gromadzenia informacji odnośnie konkretnej osoby ubiegającej się o zasiłek.

Jeśli ZUS będzie chciał dowiedzieć się, czy osoba na L4 faktycznie korzysta ze zwolnienia w przepisowy sposób, czy w tym samym czasie nie podejmuje innej pracy zarobkowej lub wyjechała na urlop, będzie miał prawo żądać podania tych informacji przez sąsiadów biorcy zasiłku chorobowego.

Dodatkowo urzędnicy zyskają również prawo kontrolowania profili w portalach społecznościowych, należących do osób korzystających z urlopu zdrowotnego. Ma to również pomóc w weryfikacji zasadności przyznania zwolnienia L4. Internauci już wyrazili oburzenie planowanymi przez rząd zmianami. Metody sprawdzania, które już wkrótce miałyby znaleźć się w zakresie działalności urzędników ZUS, są przez nich traktowane jako normalizacja donoszenia.

- Co to znaczy: nie będzie mógł odmówić? Przecież ja nie wiem, gdzie pracują moi sąsiedzi ani czy mają L4 - denerwuje się jeden z internautów.

- To, co PiS robi tą ustawą, to hoduje przymusowych donosicieli - dodał kolejny użytkownik sieci.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Gazeta Lubuska/Prawo

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News