Zarobki kapelanów w KAS
Pixabay.com Senlay
Monika Majko - 24 Lutego 2021

Poznaliśmy zarobki kapelanów w skarbówce

W 2020 roku Krajowa Administracja Skarbowa zatrudniała 11 kapelanów, którzy według szefowej urzędu Magdaleny Rzeczkowskiej mają przyczyniać się do „kreowania właściwych postaw moralnych w środowisku zawodowym”. Na jaw wyszło, ile wynoszą zarobki duchownych.

Wielu Polaków przecierało oczy na widok kwot wynagrodzenia, jakie otrzymują kapelani Krajowej Administracji Skarbowej. Zarobki duchownych znacznie przekraczają kwotę przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, a oprócz comiesięcznej wypłaty księża mogą liczyć również na szereg bonusów.

Zarobki kapelanów w KAS są powyżej przeciętnego wynagrodzenia w Polsce w 2020 roku

Po wyjaśnienia do Ministerstwa Finansów w tej sprawie zwrócił się poseł Lewicy Krzysztof Śmiszek. Według danych przekazanych przez resort za okres styczeń – listopad 2020 roku, największe średnie uposażenie kapelan KAS otrzymał w lutym 2020 roku i wynosiło ono 6 246,64 zł.

Najmniejsze z kolei przyznano we wrześniu w kwocie 5978,53 zł, która wciąż jest powyżej średniej krajowej. Jak podał GUS, przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w 2020 roku wyniosło 5167,47 zł. Sprawą zainteresowali się inny politycy opozycji, m.in. Dariusz Joński, Barbara Nowacka i Katarzyna Lubnauer.

Z kolei najczęstsze wynagrodzenie brutto urzędników pracujących w Krajowej Administracji Skarbowej wynosiło w tym samym okresie 3603,84 zł. Kapelani więc, których KAS zatrudniał w zeszłym roku aż 11, dostawali więc znacząco wyższe uposażenie niż szeregowi pracownicy urzędu.

Krzysztof Jasiński, aktor z „BrzydUli”, jest ojcem dzieci Maryli RodowiczKrzysztof Jasiński, aktor z „BrzydUli”, jest ojcem dzieci Maryli RodowiczCzytaj dalej

- Tak duża różnica w wynagrodzeniu jest niepokojąca. Zakres obowiązków urzędników KAS jest zapewne dużo szerszy, spoczywa na nich dużo większa odpowiedzialność, tym bardziej niepokoi takie różnicowanie pracowników tylko dlatego, że 11 z nich reprezentuje w KAS Kościół - wskazali autorzy pisma do resortu finansów.

Politycy opozycji zapytali resort finansów m.in. o wysokość dodatków do pensji kapelanów w ostatnich trzech latach, a także o to, czym zajmują się duchowni zatrudnieni na etatach w Krajowej Administracji Skarbowej. Na ich zapytanie odpowiedziała szefowa KAS, sekretarz stanu Magdalena Rzeczkowska.

- Działalność duszpasterska kapelanów przyczynia się do kreowania właściwych postaw moralnych w środowisku zawodowym oraz zapewnia wsparcie osobom potrzebującym, co znajduje uznanie kierownictwa Krajowej Administracji Skarbowej - wskazała w swojej odpowiedzi Magdalena Rzeczkowska.

Wiceminister finansów poinformowała również, że kapelani KAS dostawali w ostatnich latach nagrody i bonusy do uposażenia. W ubiegłym roku nagroda z funduszu wyniosła 1855 zł; nagroda roczna 5 tys. zł; dodatek za stopień służbowy 9,4 tys. zł; dodatek za wieloletnią służbę 7,6 tys. zł; oraz dodatek specjalny 589 zł. Co daje w sumie 24,4 tys. zł extra za cały rok dla kapelana, czyli o 2 tys. zł miesięcznie więcej.

Opozycja przekonuje, że obecność kapelanów w Krajowej Administracji Skarbowej jest zbędna, a pieniądze przeznaczone na ich wypłaty można zagospodarować w inny sposób. Duchowni przeszli do urzędu w momencie włączenia w strukturę Służby Celnej. Na co dzień zajmują się m.in. organizacją nabożeństw, rekolekcji, uroczystości patriotyczno-religijne oraz prowadzą działalności oświatowo-wychowawczą, m.in. publikując rozważana na stronach KAS.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: WP

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News