zakaz od jutra
Freepik prostooleh
Mateusz Sidorek - 28 Lutego 2021

Od 1 marca wraca zakaz. Dotyczy wszystkich turystów w Tatrach

Od 1 marca w Tatrach zaczyna obowiązywać nowy zakaz. Wędrówki po zmroku już od jutra będą całkowicie zakazane. Ograniczenie zostanie podtrzymane aż do końca listopada. Nowe przepisy związane są z ochroną dzikich zwierząt. Już niedługo niedźwiedzie i świstaki wybudzą się z zimowego snu. Nadchodzą również wykoty kozic.

W poniedziałek 1 marca w życie wchodzi nowy zakaz, który dotyczy wędrówek po zmroku w Tatrach. Wiadomości zostały już potwierdzone przez przyrodników z Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN). Eksperci przypominają, że nadchodzi okres, w którym zwierzęta zaczną wybudzać się z zimowego snu.

Zakaz ma pomagać chronić dzikie zwierzęta. Jak zaznaczają specjaliści, choć niektóre stworzenia odpoczywają w nocy, inne wtedy są aktywne i żerują.

Od 1 marca koniec z wędrówkami po zmroku w Tatrach

Justyna Żyła opublikowała zdjęcie z wymownym szczegółem tuż po zwycięstwie byłego mężaJustyna Żyła opublikowała zdjęcie z wymownym szczegółem tuż po zwycięstwie byłego mężaCzytaj dalej

Przyrodnicy z Tatrzańskiego Parku Narodowego przypominają, że zakaz ma na celu nie tylko ochronę dzikich zwierząt, ale również turystów. Eksperci zaznaczają, że nocna aktywność wilków i niedźwiedzi może być niebezpieczna dla ludzi.

Jak informują eksperci, nocą dzikie zwierzęta często stają się bardziej agresywne, dlatego turyści nie powinni spacerować w Tatrach po zmroku. Przestraszone lub zaskoczone drapieżniki mogą zaatakować człowieka. W związku z tym Tatrzański Park Narodowy wydał już komunikat.

Ostatnio obserwujemy wzmożoną aktywność pieszych i skiturowców wędrujących po tatrzańskich szlakach i trasach narciarskich nocą. Nocne wędrówki nie są obojętne dla zwierząt, ale przede wszystkim są znacznie bardziej niebezpieczne dla turystów – czytamy w komunikacie opublikowanym przez TPN.

Zakaz wędrówek po zmroku również dla dobra turystów

Działacze Tatrzańskiego Parku Narodowego zaznaczają, że zakaz, który wejdzie w życie w poniedziałek, będzie chronił turystów przed innymi niebezpieczeństwami – nie tylko tymi ze strony dzikich zwierząt.

TPN przypomniał też, że korzystanie nocą z tras narciarskich i nartostrad oraz szlaków turystycznych w obrębie kopuły szczytowej Kasprowego Wierchu jest niebezpieczne. W tym regionie pracują ratraki.

Poruszanie się na trasach, w których widoczność jest ograniczona, oznacza ryzyko zderzenia z pracującą maszyną czy rozpiętą liną od wyciągarki.

Zakaz wydany przez Tatrzański Park Narodowy będzie obowiązywał aż do końca listopada, gdy dzikie zwierzęta zmniejszą aktywność nocą. Do wszystkich turystów apeluje się o przestrzeganie zaleceń.

W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o przewidywaniach ekspertów, które dotyczą Wielkanocy. Według specjalistów wprowadzone mogą zostać bardzo restrykcyjne zalecenia sanitarne. O szczegółach dowiecie się z tego tekstu.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Onet.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News