Stanisław Kruk nie żyje
Fot. Pixabay.com/Andreas Lischka
Mateusz Sidorek - 28 Lutego 2021

Tragiczne informacje obiegły Polskę. Nie żyje Stanisław Kruk

Na stronie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lesznie pojawiła się informacja potwierdzająca śmierć Stanisława Kruka. Lokalny poeta, który promował kulturę, zmarł w wieku 78 lat. Zadebiutował dopiero w 2006 roku, wydając tomik „Cisza = Die Stille”. Współorganizował projekt Międzynarodowe Spotkania Artystyczne POMOST Leszno-Rydzyna 2013. Nie podano oficjalnej przyczyny zgonu pisarza.

Mieszkańcy Leszna z bólem żegnają Stanisława Kruka. Poeta nie zapominał o swoim mieście, w którym zajmował się promowaniem kultury. Wreszcie doczekał się też publikacji własnych wierszy. Poezja od zawsze była jego pasją.

Stanisław Kruk angażował się w kulturalny rozwój Leszna. Dlatego między innymi współorganizował projekt Międzynarodowe Spotkania Artystyczne POMOST Leszno-Rydzyna 2013.

Stanisław Kruk był legendą Leszna

Do Leszna Stanisław Kruk przyjechał z Krakowa, gdzie został absolwentem Wyższej Szkoły Pedagogicznej. Ukończył też studia podyplomowe w zakresie organizacji i zarządzania oświatą.

Przez lata poeta pracował w zawodzie. Zaczął się też udzielać w środowiskach kulturalnych. Jego działania zostały wreszcie docenione przez prestiżowe kręgi.

Justyna Żyła opublikowała zdjęcie z wymownym szczegółem tuż po zwycięstwie byłego mężaJustyna Żyła opublikowała zdjęcie z wymownym szczegółem tuż po zwycięstwie byłego mężaCzytaj dalej

Stanisław Kruk został laureatem III Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Łucji Danielewskiej oraz wielokrotnym laureatem Turnieju Poezji Biesiadnej organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie.

Leszno żegna Stanisława Kruka

To właśnie na stronie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lesznie pojawiły się wspomnienia dotyczące Stanisława Kruka. Andrzej Przewoźny podzielił się swoimi przemyśleniami dotyczącymi zmarłego poety.

Autor poruszającego wpisu zaznaczył, że mało kto potrafił mówić o poezji w tak piękny sposób, jak Stanisław Kruk. Andrzej Przewoźny pochylił się też nad twórczością Kruka.

Zadebiutował w 2006 r. dwujęzycznym tomikiem poezji pt. „Cisza = Die Stille”, który ukazał się w serii translatorskiej Waldemara Zamlewskiego. Tworzenie poezji było jego pasją i, jak wielokrotnie podkreślał, utrwalaniem odchodzącego świata – zarówno tego wewnętrznego, jak i tego, który osadzony jest w naszej rzeczywistości. Jak rzadko kto potrafił dyskutować o wartości poezji, o jej wpływie na człowieka. Każdy z jego wierszy był swoistą miniaturą utkaną z nici subtelnych uczuć. Przelewane na papier pobudzały wyobraźnię tak intensywnie, jakby były wielowymiarowymi fotografiami, wykonanymi przez znamienitego mistrza – oświadczył Andrzej Przewoźny na stronie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lesznie.

W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o tym, jakie wykształcenie ma Szymon Hołownia. Wiele osób nie ma pojęcia, czym zajmował się znany dziennikarz i kandydat na prezydenta. O szczegółach dowiecie się z tego tekstu.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Nasze Miasto

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News