Test na koronawirusa bez skierowania
Jan Bielecki/East News
Monika Majko - 15 Marca 2021

Darmowy test na koronawirusa bez skierowania. Wiemy kto i jak może się zapisać

Osoby, które ukończyły 18. rok życia, będą mogły zrobić test na koronawirusa bez skierowania lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał szczegóły nowej ścieżki testowania w kierunku infekcji COVID-19.

Do tej pory skierowanie na test na koronawirusa wystawiał lekarz POZ. Obecnie będzie można skorzystać z możliwości wykonania badania bez udziału lekarza. Minister Niedzielski poinformował o możliwości zgłoszenia chęci wykonania testu przez platformę online.

Test na koronawirusa będzie można wykonać bez skierowania od lekarza POZ

Nowe wytyczne pozwalają osobom, które ukończyły 18 lat i zidentyfikowały u siebie ryzyko zakażenia koronawirusem, zgłosić się na test w kierunku SARS-CoV-2 korzystając z formularza na stronie gov.pl/dom. Minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał szczegóły.

- Zdecydowaliśmy się na odciążenie podstawowej opieki zdrowotnej z tego, żeby zlecać za pośrednictwem lekarza badania w kierunku Covid. Będzie można to zrobić samodzielnie, bez konieczności korzystania z lekarza - przekazał minister Niedzielski w czasie poniedziałkowej konferencji prasowej.

Formularz zawiera pytania, które pomagają ocenić ryzyko zakażenia COVID-19. Zgłaszający chęć przetestowania będzie musiał wskazać m.in. czy miał bezpośredni kontakt z osobą zakażoną wirusem SARS-COV-2, w jakiej odległości przebywał i czy ten kontakt trwał powyżej 15 minut.

Ratownik medyczny nie wytrzymał. Skierował do Polaków ważną wiadomośćRatownik medyczny nie wytrzymał. Skierował do Polaków ważną wiadomośćCzytaj dalej

W formularzu znajduje się również pytanie o to, czy wykonuje się zawód medyczny oraz o ewentualne choroby przewlekłe i objawy, które mogą wskazywać na infekcję COVID-19. Po wypełnieniu ankiety algorytm oceni, czy ryzyko zakażenia było niskie, czy wysokie.

Jeśli ryzyko infekcji zostanie ocenione jako niskie, zgłaszający nie zostanie skierowany na test na koronawirusa, jednak otrzyma zalecenie obserwacji swojego stanu zdrowia. Jeśli jednak algorytm wskaże wysokie ryzyko zakażenia, konsultant Domowej Opieki Medycznej skontaktuje się z pacjentem i wystawi mu zlecenie na test.

Pacjent otrzyma wówczas sms o proponowanym miejscu i godzinie wykonania badania. Test na koronawirusa zostanie wykonany bezpłatnie, a od momentu wystawienia skierowania pacjent automatycznie będzie podlegać kwarantannie.

- Jest to zrobione na tej samej zasadzie, jak w przypadku wystawienia skierowania przez lekarza POZ - podkreślił minister Niedzielski.

Wynik testu na koronawirusa będzie dostępny na Internetowym Koncie Pacjenta. Nowa ścieżka uzyskania dostępu do bezpłatnego badania w kierunku COVID-19 ma odciążyć lekarzy POZ, jednak oni również będą dalej wystawiali skierowania na testy.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Polsat News/Bankier

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News