Zmiana technologii nadawania w 2022 roku. Nawet kilka milionów gospodarstw domowych będzie musiało wymienić telewizor
Autor Mateusz Sidorek - 25 Lutego 2021
Brak nowego modelu telewizora może oznaczać ogromne koszty. Wszystko przez rewolucję, która rozpocznie się wiosną 2022 roku. Stosowana w telewizji naziemnej technologia nadawania DVB-T zostanie zastąpiona DVB-T2/HEVC. To oznacza wyższe standardy, ale dla niektórych także konieczność wymiany odbiornika.
Obecnie mnóstwo Polaków posiada telewizory, które odbierają nowe częstotliwości. Wiele osób wymieniło odbiorniki po pojawieniu się telewizji DVB-T na naszym rynku 10 lat temu. Niedługo nadejść ma jeszcze większa rewolucja. Wiosną 2022 roku dzięki nowemu sygnałowi będziemy mogli już oglądać obraz nie tylko w HD, ale nawet w rozdzielczości 4K.
Dzięki technologii DVB-T2/HEVC telewizory będą odbierały zwiększoną liczbę programów. Niestety pojawiły się też mniej pozytywne wiadomości. Część osób będzie musiała sięgnąć do kieszeni i kupić nowe odbiorniki, ponieważ starsze modele mogą nie odbierać tego sygnału.
Kogo czeka wymiana telewizora?
Z informacji przekazanych przez Witolda Tomaszewskiego z Urzędu Komunikacji Elektronicznej wynika, że wymianą telewizora nie będą musiały martwić się osoby, które korzystają z telewizji kablowej oraz satelitarnej.
Ekspert przypomina jednak, że około 30 procent gospodarstw domowych korzysta z telewizji naziemnej. Według danych przekazanych przez „Rzeczpospolitą” około 35 procent Polaków posiada wyłącznie odbiorniki do takiej telewizji.
– Mniej więcej 1/3 gospodarstw domowych korzysta z telewizji naziemnej. Pozostali to abonenci telewizji kablowych i satelitarnych. I te osoby nie muszą się o nic martwić, bo dostarczenie odpowiedniego dekodera to obowiązek operatorów – słowa Witolda Tomaszewskiego z Urzędu Komunikacji Elektronicznej cytuje „Super Biznes”.
Zdaniem specjalisty aż 3/4 Polaków we wspomnianej 1/3 nie posiada telewizorów, które będą mogły odbierać sygnał DVB-T2/HEVC. To oznacza, że wiosną 2022 roku czeka ich wymiana odbiorników i niemały wydatek.
Zgodnie z danymi Nielsena, na które powołuje się „Rzeczpospolita”, z roku na rok liczba Polaków korzystających wyłącznie z telewizji naziemnej maleje. Obecnie to około 35 procent, natomiast w 2018 roku wynosiła ona 38 procent.
Telewizor coraz mniej popularny w Polsce
Wielu ekspertów wskazuje, że coraz więcej Polaków rezygnuje z posiadania telewizora i ogranicza się do telewizji internetowej. W naszym kraju rośnie też popularność serwisów streamingowych takich jak Netflix, HBO czy VOD.
Specjaliści uważają, że po wprowadzeniu sygnału DVB-T2/HEVC wiosną 2022 roku liczba Polaków korzystających wyłącznie z telewizji naziemnej także może maleć.
W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o Lechu Wałęsie, który powiedział, co może zrobić z trzynastą emeryturą. Wcześniej jednak musi porozmawiać z żoną, żeby nie wyrzuciła go z mieszkania. O szczegółach dowiecie się z tego tekstu.
Artykuły polecane przez redakcję Pikio:
- Książę Filip nie jest w najlepszym stanie? Książę Karol opuścił szpital cały we łzach
- Mateusz Morawiecki poinformował o śmierci Mieczysława Chorążego
- Pomorskie: 17-latek został śmiertelnie godzony nożem na urodzinach. Zatrzymano podejrzanego
Źródło: Super Biznes
[EMBED-9]
Następny artykuł