teleporady ogromne zmiany
By Qkiel - praca własna / CC BY-SA 4.0 / https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Przychodnia_I_p.,_Romera_4,_Warszawa_(1).jpg
Mateusz Sidorek - 20 Lutego 2021

Od 1 marca zmiany w teleporadach. Dzieci i seniorzy będą mogli wybrać się do gabinetów

Polacy już niemal od roku kontaktują się z lekarzami zdalnie, gdy potrzebują pomocy, jednak specjaliści podkreślają, że teleporady nie rozwiążą wszystkich problemów. W związku z tym Ministerstwo Zdrowia szykuje poważne zmiany, które wejdą w życie od 1 marca br. Zarówno dzieci do 6. roku życia, jak i seniorzy powyżej 65. roku życia będą mogli korzystać z wizyt w gabinetach lekarskich.

Teleporady zostały wprowadzone z powodu pandemii koronawirusa i stały się koniecznością, by ograniczyć kontakty międzyludzkie. Do gabinetów lekarskich przyjmowane były osoby, które znajdowały się w szczególnej potrzebie. Jednak zdalny kontakt ze specjalistami w wielu przypadkach do za mało. Niedługo rejestracja na tradycyjne wizyty ma zostać ułatwiona.

Drogą teleporad od niemal roku przeprowadzane są między innymi konsultacje z lekarzem medycyny pracy. Dzięki połączeniom możemy też uzyskać recepty. Są jednak przypadki, które wymagają bardziej szczegółowego wywiadu lekarskiego i wizyty w gabinecie.

Chorzy nie będą zdani na teleporady. Będą mogli odwiedzać przychodnie

W przychodni przy ulicy Warzywnej w Rzeszowie teleporady stanowiły 90 procent konsultacji lekarskich. To bardzo wysoki wynik, zwłaszcza że obiekt prowadzi normalną działalność od początku pandemii koronawirusa.

Przychodnia postanowiła, że nadal będzie przyjmowała pacjentów, ponieważ pracuje w niej wielu lekarzy specjalistów. Mimo to niewiele osób zdecydowało się na wizyty w gabinetach lekarskich. Niestety w ten sposób nie zawsze można pomóc chorym.

Od 2 sierpnia zmiany w dowodach osobistych. Zostaną wprowadzone m.in. odciski palcówOd 2 sierpnia zmiany w dowodach osobistych. Zostaną wprowadzone m.in. odciski palcówCzytaj dalej

Otwarcie gabinetów lekarzy rodzinnych ma pomóc przede wszystkim osobom, które cierpią na skomplikowane choroby. W takich przypadkach badanie, możliwość rozmowy czy wywiad lekarski mogą okazać się najbardziej efektywne.

Ministerstwo ma znieść teleporady dla dzieci i seniorów

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Telewizję Polską teleporady mają zostać zniesione dla dzieci i seniorów. Ministerstwo Zdrowia pracuje nad projektem, dzięki któremu do gabinetów lekarskich będą mogły przychodzić osoby do 6. roku życia oraz powyżej 65. roku życia.

Projekt może okazać się dużą pomocą dla osób z takimi chorobami jak cukrzyca, choroby serca czy nowotwory. Warto podkreślić, że nieprawidłowa diagnoza postawiona podczas teleporady w takich przypadkach może okazać się dużym zagrożeniem dla zdrowia pacjentów.

Obecnie resort konsultuje wprowadzenie nowego projektu, który ostatecznie ma wejść w życie 1 marca br. Wówczas pacjenci mogliby wrócić do tradycyjnych wizyt w gabinetach lekarskich.

Zarówno specjaliści, jak i dziennikarze wskazują na duże komplikacje w leczeniu osób, które chorują na choroby przewlekłe. W związku z ograniczeniem wizyt w dobie koronawirusa Polacy, którzy nie są zarażeni, mają trudności z uzyskaniem odpowiedniej opieki medycznej.

Wielokrotnie wskazywano też, że spada diagnostyka. Chociaż placówki odnotowują spadek nawet o 40-50 procent nowych pacjentów, nie oznacza to, że ludzie nie chorują. Często ich choroby pozostają nierozpoznane, co w przypadkach chorób przewlekłych może być kluczowe.

W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o wybuchu gazu w Sosnowcu. W nocy służby ewakuowały blisko 400 mieszkańców sąsiednich bloków. O szczegółach dowiecie się z tego tekstu.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: TVP3 Rzeszów

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News