Tarnowska szkoła wyższa polecała książkę
Fot. Pexels.com/Pixabay (zdjęcie ilustracyjne)
Mateusz Sidorek - 5 Marca 2021

Brak słów. Doktorka polecała studentkom książkę, w której obwinia się dzieci o molestowanie

Wykładowczyni pracująca w Tarnowskiej Szkole Wyższej miała polecić studentom publikację, której treść wywołała wielkie kontrowersje. Mowa o „Elementach psychopatologii i psychologii klinicznej”, w której pada twierdzenie, że „w dużym procencie przypadków dziecko prowokuje i bierze czynny udział w aktywności erotycznej”.

Jedna ze studentek Tarnowskiej Szkoły Wyższej opowiedziała na łamach „Faktów” TVN o skandalicznej sytuacji, która miała miejsce na uczelni. Maria nie kryła szoku po tym, jak wykładowczyni pracująca w placówce poleciła studentom publikację „Elementy psychopatologii i psychologii klinicznej”. Treść opracowania wzbudziła wielkie kontrowersje.

Publikacja, którą miała polecić wykładowczyni Tarnowskiej Szkoły Wyższej, została wydana przez Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego w 2000 roku. Znajduje się w niej taki fragment: „W dużym procencie przypadków dziecko prowokuje i bierze czynny udział w aktywności erotycznej. Te fakty wyraźnie kłócą się z popularnym obrazem każdego dziecka jako niewinnego aniołka zmuszanego do seksu”.

Szkodliwy tekst popularyzowany przez pracownicę Tarnowskiej Szkoły Wyższej

Rozpowszechnianie publikacji w Tarnowskiej Szkole Wyższej skrytykował psychiatra profesor Zbigniew Lew-Starowicz. Specjalista przyznał, że treść tekstu jest niebezpieczna i może być interpretowana przez pedofilów.

Bardzo szkodliwy tekst, a dla pedofilów to jest miód na ich serca – oświadczył na łamach „Faktów”.

Niemiecka prasa nazwała Żyłę Niemiecka prasa nazwała Żyłę "klaunem". Mama skoczka zabrała głos, wielka klasaCzytaj dalej

Szkodliwość tekstu oraz jego brak podstaw naukowych podkreśliła również Marta Skierkowska z Fundacji „Dajemy Dzieciom Siłę”. Działaczka zaznaczyła, że przekaz wywołuje oburzenie i stoi w opozycji do idei pomagania skrzywdzonym dzieciom.

Przekaz jest bulwersujący, ta wiedza jest sprzeczna z faktami naukowymi, ze wszystkim, co wiemy o problemie krzywdzenia dzieci – oceniła.

Stanowisko w tej sprawie zajęli już przedstawiciele Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. W komentarzu wskazano, że oficyna nie ingeruje i nie recenzuje publikacji od strony specjalistycznej.

Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego jest wydawnictwem naukowym, a publikacje wydawane przez WUJ podlegają recenzowaniu przez specjalistów z danej dyscypliny naukowej. Wydawnictwo nigdy nie ingeruje w merytoryczne opinie i poglądy zawarte w publikacjach naukowych - napisano w oświadczeniu.

- Nadto należy podkreślić, że prawidłowe zrozumienie opisu zawartego w danej publikacji wymaga zapoznania się z pełnym kontekstem wypowiedzi. Poza tym autor książki zmarł w 2006 roku i na tym etapie trudno określić, na podstawie jakiego typu badań sformułował swoją wypowiedź. Książka nie jest już dostępna w ofercie sprzedaży na stronie internetowej naszego wydawnictwa – czytamy w oświadczeniu.

Tarnowska Szkoła Wyższa zaprzecza

Do sprawy odniosła się już Tarnowska Szkoła Wyższa. Przedstawiciele uczelni zaprzeczyli doniesieniom, stwierdzając, że „książka pana Klimasińskiego nie znajduje się i nigdy nie pojawiła się w wykazie literatury któregokolwiek z przedmiotów prowadzonych przez wykładowców Tarnowskiego Szkoły Wyższej na kierunku psychologia lub innym”.

Nie była rekomendowana ani polecana jako lektura uzupełniająca, a tym bardziej podręcznik dla studentów psychologii. Nigdy też nie została zamieszczona w sylabusach przedmiotów – dodała uczelnia.

Studentka zaznaczyła jednak w rozmowie z „Faktami”, że mimo zaprzeczeń polecano cały podręcznik. Kanclerz uczelni i pracownica naukowa, która prowadziła zajęcia, nie zgodzili się na publikację ich wypowiedzi w reportażu.

W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o poważnym kryzysie Kamila Stocha. Sam skoczek narciarski nie kryje już tego, że bardzo się męczy. W mediach pojawił się też przykry komentarz Adama Małysza. O szczegółach dowiecie się z tego tekstu.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Gazeta.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News