Tadeusz Rydzyk odpowie przed sądem. Chodzi o nieudostępnienie informacji publicznej
Autor Monika Majko - 17 Lutego 2021
Już niedługo Tadeusz Rydzyk wraz ze swoimi współpracownikami z fundacji Lux Veritatis stanie przed sądem. Akt oskarżenia trafił do sądu już jakiś czas temu, a sprawa dostała sygnaturę. Teraz słynny redemptorysta czeka tylko na wyznaczenie daty pierwszego posiedzenia.
Tadeusz Rydzyk nie ma powodów do radości. Słynny duchowny z Torunia już niedługo ma stanąć przed sądem w związku z nieudostępnianiem informacji publicznej. Według przedstawiciela organizacji Watchdog Polska, która skierowała sprawę do sądu, redemptoryście może grozić nawet do 10 lat więzienia.
Tadeusz Rydzyk odpowie przed sądem wraz ze współpracownikami
Stowarzyszenie Watchdog Polska wskazuje, że w przypadku fundacji Lux Veritatis doszło do naruszenia artykułu 23 ustawy o dostępie do informacji publicznej, który wskazuje, że „Kto, wbrew ciążącemu na nim obowiązkowi, nie udostępnia informacji publicznej, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku”.
Przedstawiciel stowarzyszenia Adam Kuczyński powiązał go z dwoma paragrafami kodeksu karnego, a za przestępstwa w nich ujęte grozi nawet do 10 lat wiezienia. Watchdogs skierował akt oskarżenia o charakterze posiłkowym do sądu, ponieważ nie chciała tego zrobić prokuratura.
To Art. 231. § 1. głoszący, że „funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3” oraz § 2 mówiący o tym, że „jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”.
Jako sprawców przestępstw wskazano członków zarządu Lux Veritatis.Prezesem fundacji jest Tadeusz Rydzyk, a wśród jego najbliższych współpracowników znajdują się również ojciec Jan Król i Lidia Kochanowicz-Mańk.
Choć akt oskarżenia został złożony w sądzie już w czerwcu ubiegłego roku, do tej pory nie odbyła się w tej sprawie żadna rozprawa. Jak przekazała redakcja portalu onet.pl, postępowanie ma jednak już wkrótce ruszyć.
- Postępowanie zostało zarejestrowane pod sygn. akt III K 555/20. Sprawa oczekuje na wyznaczenie terminu - przekazali pracownicy sekcji prasowej Sądu Okręgowego w Warszawie w rozmowie z onet.pl.
Watchdog Polska to stowarzyszenie prowadzące działalność strażniczą i zajmujące się m.in. dostępem do informacji publicznej oraz udzielaniem pomocy prawnej w tym zakresie. Organizacja działa od 2003 roku, a w 2006 roku uruchomiła portal informacjapubliczna.org.
Stowarzyszenie prowadzi m.in. kontrole obywatelską poprzez składanie wniosków o informację publiczną, a także monitoruje wybrane obszary życia publicznego. Watchdog Polska inicjuje sprawy sądowe wobec instytucji zobowiązanych do odpowiedzi na wniosek o informację publiczną, a które jej nie udzielają.
Artykuły polecane przez redakcję Pikio:
- Nie żyje niespełna 2-letni Marcelek. Przegrał powtórną walkę z rakiem
- Wiadomo, jaką emeryturę dostaje Alicja Majewska. Ledwo ponad tysiąc złotych
- Smutna wiadomość dla Jolanty Kwaśniewskiej. Nie żyje Andrzej Kratiuk, prezes jej fundacji
Źródło: Onet/Wikipedia
[EMBED-9]
Następny artykuł