Tadeusz Rydzyk otrzymał dotację od Ministerstwa Zdrowia
Jakub Kaminski East News
Irmina Jach - 8 Stycznia 2021

Ujawniono, ile pieniędzy trafiło do Rydzyka z Ministerstwa Zdrowia

Tadeusz Rydzyk otrzymał od Ministerstwa Zdrowia ogromne pieniądze. Toruński redemptorysta zobowiązał się do produkcji spotów reklamowych i audycji na temat profilaktyki onkologicznej. Jak Telewizja Trwam wywiązała się z powierzonego zadania?

Tadeusz Rydzyk może cieszyć się hojnymi dotacjami od czasu, kiedy w 2015 roku do władzy doszła partia Prawo i Sprawiedliwość. Niedawno zakonnik otrzymał aż 80 milionów złotych na budowę muzeum „Pamięć i Tożsamość” w Toruniu. To jednak niejedyne rządowe wsparcie w ostatnich miesiącach.

Tadeusz Rydzyk otrzymał dotację od Ministerstwa Zdrowia

W 2020 roku Ministerstwo Zdrowia przelało na konto należącej do redemptorysty fundacji „Lux Veritatis” aż 420 tys. złotych. Instytucja jest oficjalnym nadawcą Telewizji Trwam, która zobowiązała się do udzielenia resortowi wsparcia medialnego.

Z oficjalnych danych opublikowanych przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji wynika, że w 2019 roku programy religijnej stacji były oglądane średnio przez 23 tys. osób. Jak napisano na oficjalnej stronie internetowej: „Stacja cieszy się szerokim uznaniem widzów, wyróżniając się na tle innych programów telewizyjnych oryginalną zawartością merytoryczną [...]”.

Ministerstwo Zdrowia tłumaczy, że Tadeusz Rydzyk miał produkować spoty i audycje, a także umieszczać w programie „Rozmowy niedokończone” wątek programu „Narodowa Strategia Onkologiczna na lata 2020-2030”. Rzeczywistość okazała się zgoła inna.

Tylko u nas: przyjął szczepionkę przeciw COVID-19 w polskim szpitalu. Zdradził całą prawdęTylko u nas: przyjął szczepionkę przeciw COVID-19 w polskim szpitalu. Zdradził całą prawdęCzytaj dalej

Z archiwum na stronie internetowej TV Trwam wynika, że rządowa strategia onkologiczna była tematem tylko jednego odcinka „Rozmów niedokończonych”. Prowadzący innych audycji nierzadko rozmawiali o nowotworach. Nie wiadomo jednak, czy działo się to na mocy umowy z resortem.

Ministerstwo Zdrowia nie odpowiedziało na pytania zadane przez dziennikarzy portalu Onet. Reporterzy chcieli wiedzieć, dlaczego jako platformę promocji Narodowej Strategii Onkologicznej wybrano właśnie Telewizję Trwam. Decyzja Adama Niedzielskiego nie spodobała się także politykom opozycji.

- Jest to niemoralne, że w trakcie pandemii, gdy potrzebny jest każdy grosz, w obliczu ogromnej liczby umierających Polaków z powodu katastrofy w służbie zdrowia i załamania diagnostyki, Ministerstwo Zdrowia wspiera finansowo imperium ojca Rydzyka - skomentował senator Krzysztof Brejza z Koalicji Europejskiej.

- Rząd zamiast zapewnieniem liczby zabiegów dla pacjentów zajmuje się pilnowaniem odpowiedniej liczby złotych przekazywanych do imperium ojca Rydzyka. Pod każdym możliwym pretekstem - dodał zbulwersowany działacz. Polityk w 2019 roku ujawnił, że w ciągu trzech lat resort wypłacił prawie milion złotych na rzecz Tadeusza Rydzyka.

Hojne dotacje nie są dla redemptorysty powodem do rezygnacji z proszenia o datki od wiernych. Ostatnio apelował o przelewanie 1 procent podatku na rzecz fundacji „Nasza Przyszłość”, z którą jest ściśle związany. Co myślicie o powiązaniach pomiędzy Tadeuszem Rydzykiem a polskim rządem?

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Obrazy PikioNiewiarygodne, w jakich warunkach mieszka Zenek Martyniuk. Widok jego domu wyzwala skrajne reakcjeCzytaj dalej

Źródło: Onet

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News