Zakaz lotów przedłużony
Pikio.pl
Irmina Jach - 7 Stycznia 2021

Rząd przedłużył uciążliwy zakaz, po północy rozporządzenie weszło w życie. Wyjątki tylko dla niektórych

Zakaz, który reguluje ruch lotniczy pomiędzy Polską a Wielką Brytanią, obowiązuje od czwartku 7 stycznia. Niestety, stało się to, czego obawiali się Polacy mieszkający na terenie Zjednoczonego Królestwa. Powodem decyzji jest krytyczna sytuacja epidemiologiczna w UK.

We wtorek 5 stycznia w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zamieszczonym na stronie BIP ukazało się rozporządzenie, które reguluje ruch lotniczy pomiędzy Polską a Wielką Brytanią. Zakaz lotów z lotnisk położonych na terytorium Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej ma obowiązywać do 13 stycznia 2021 roku

Zakaz lotów obowiązuje od 7 stycznia

W związku z zagrożeniem rozprzestrzeniania się zakażeń wirusem SARS CoV-2 istnieje konieczność skorzystania z prawa do wprowadzenia zakazów w ruchu lotniczym, niezbędnych ze względu na bezpieczeństwo Rzeczypospolitej Polskiej, w celu minimalizacji zagrożenia dla zdrowia publicznego - napisano w projekcie rozporządzenia Rady Ministrów.

Projekt przewiduje wprowadzenie zakazu wykonywania, na lotniskach i lądowiskach wpisanych do odpowiednich rejestrów i ewidencji, lądowania cywilnych samolotów przewożących pasażerów „wykonujących loty międzynarodowe z lotnisk położonych na terytorium Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej”.

Istnieje kilka wyjątków. Zakaz lotów z Wielkiej Brytanii do Polski nie będzie stosowany w przypadku samolotów wykonujących loty międzynarodowe m.in. na zlecenie Prezesa Rady Ministrów, za zgodą Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego, realizowane na potrzeby Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz wojsk obcych w rozumieniu ustawy z 23 września 1999 roku, wyczarterowane przed dniem wejścia w życie rozporządzenia na zlecenie organizatora turystyki lub podmiotu działającego na jego zlecenie.

Nie żyje aktorka znana z filmów i seriali z TVP, TVN i Polsatu. Zmarła po kilku dniach chorobyNie żyje aktorka znana z filmów i seriali z TVP, TVN i Polsatu. Zmarła po kilku dniach chorobyCzytaj dalej

Minione rozporządzenie Rady Ministrów straciło ważność w środę 6 stycznia, ale zostało przedłużone, gdyż „z uwagi na ogłoszenie w Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii, konieczne jest wprowadzenie zakazów w ruchu lotniczym w odniesieniu do lotów międzynarodowych po powyższym terminie”.

Przypominamy, że wcześniejszy zakaz nie obejmował między innymi państw członkowskich Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz strefy Schengen. Polacy nie mogli podróżować do dziesięciu państw, między innymi: Stanów Zjednoczonych (z wyjątkiem stanów Nowy Jork i Illinois), Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry oraz Gruzji. Anglia dołączyła do tej listy wraz z ogłoszeniem przed tamtejsze władze lockdownu.

Na całym obszarze Wielkiej Brytanii wykryto ponad 2 713 000 przypadków zachorowań na COVID-19. Transmisja niebezpiecznego patogenu jest tak wysoka, że może stanowić zagrożenie dla płynnego funkcjonowania służby zdrowia. Od środy 6 stycznia obowiązuje całkowity lockdown.

Mieszkańcy Zjednoczonego Królestwa mogą wychodzić z domu tylko w ograniczonych przypadkach, zakazane są wszelkie podróże oraz nocowanie poza domem, a sklepy sprzedają wyłącznie artykuły pierwszej potrzeby. Pracownicy biurowi wykonują swoje obowiązki w trybie zdalnym.

Jak podano w poniedziałek 4 stycznia, w ciągu doby w Wielkiej Brytanii wykryto 58 784 nowe zakażenia koronawirusem. Poniedziałek był siódmym kolejnym dniem, w którym dobowy bilans przekroczył 50 tysięcy. Zarejestrowano też kolejnych 405 zgonów.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Niewiarygodne, w jakich warunkach mieszka Zenek Martyniuk. Widok jego domu wyzwala skrajne reakcjeCzytaj dalej

Źródło: TVN24/gov.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News