szpital tymczasowy coraz gorzej
Fot. East News Jakub Kaminski (zdjęcie ilustracyjne)
Mateusz Sidorek - 8 Marca 2021

Nagła decyzja ministerstwa zdrowia ws. szpitali tymczasowych

W rozpoczynającym się tygodniu otwarty zostaje drugi szpital tymczasowy w Warszawie. Nowa placówka zostanie otwarta w wojskowym hangarze na warszawskim Okęciu. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia przyznał, że liczba pacjentów COVID-19 w województwie mazowieckim cały czas wzrasta, coraz bardziej obciążając system zdrowia.

W najbliższym czasie szpitale tymczasowe mogą okazać się bardzo ważne. Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało już otwieranie kolejnych placówek. Jak powiadomił rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz, w tym tygodniu ruszy placówka w wojskowym hangarze na warszawskim Okęciu. Dane o pacjentach coraz bardziej niepokojące.

Kolejny szpital tymczasowy jest szczególnie potrzebny w województwie mazowieckim. Łóżka dla pacjentów chorych na COVID-19 zajmowane są też w województwie kujawsko-pomorskim. Na 26 900 miejsc przeznaczonych dla osób zarażonych koronawirusem zajętych jest już 17 337.

Rząd otwiera kolejne szpitale tymczasowe

Szpital tymczasowy jest przygotowany już od jesieni zeszłego roku. Placówka powstawała w okresie drugiej fali zarażeń. Resort zdrowia był gotowy uruchomić obiekt już na przełomie października i grudnia 2020 roku, ale wówczas wskaźnik zachorowań zaczął spadać.

Patronat nad szpitalem ma pełnić Wojskowy Instytut Medyczny. Lekarze, którzy będą działać na jego terenie, są pracownikami między innymi obiektu na Szaserów w Warszawie. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez MON ma pomieścić 250 łóżek.

Duchowni złożyli życzenia z okazji Dnia Kobiet. Wielkie oburzenie w sieciDuchowni złożyli życzenia z okazji Dnia Kobiet. Wielkie oburzenie w sieciCzytaj dalej

W placówce ma znajdować się również 30 łóżek intensywnej terapii. Obiekt jest gotowy przyjmować osoby zarówno w stanie ciężkim, jak i pacjentów, którzy wymagają jedynie leczenia zachowawczego z Warszawy oraz regionu.

Szpitale tymczasowe potrzebne od zaraz

Jak dodał w rozmowie z mediami rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz, szpital tymczasowy na Okęciu zostanie uruchomiony jeszcze w tym tygodniu. Wymaga tego sytuacja epidemiczna.

Mimo wzrostu pacjentów chorych na COVID-19 i coraz większego obciążenia systemu zdrowia Wojciech Andrusiewicz zaznaczył, że Polska jest odpowiednio przygotowana i dysponuje dobrze wyposażonymi placówkami.

Mazowszu mamy dość duży potencjał miejsc w szpitalach tymczasowych. W samej Warszawie mamy szpital narodowy, który w niedługim czasie poszerzy swoją bazę łóżkową. Tam jest wykorzystanych niewiele ponad 200 miejsc. O kolejne 300 miejsc możemy bardzo szybko zwiększyć. Taka decyzja jest podejmowana – mówił rzecznik.

Mamy w niedługim czasie do otwarcia szpital wojskowy na Okęciu, gdzie będzie kolejna baz miejsc. Mamy szpitale tymczasowe w Ostrołęce, w Radomiu i pod nadzorem spółki skarbu państwa w Płocku. Tu ta baza łóżkowa możliwa do odtworzenia jest bardzo duża– dodał.

Chociaż obecnie zajętych jest około 64 procent łóżek dla pacjentów chorujących na COVID-19, Wojciech Andrusiewicz powiedział, że sytuacja jest inna, niż na początku drugiej fali i resort jest przygotowany na szybkie otwieranie kolejnych szpitali tymczasowych i baza miejsc może zostać łatwo powiększona do 38 tysięcy łóżek.

Podejmowane są dość szybkie działania, żeby szczególnie na Mazowszu, w Warszawie i w woj. kujawsko-pomorskim zwiększyć bazę łóżkową dostępną dla pacjentów covidowych– przekazał rzecznik.

W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o wypadku karetki, do którego doszło w Małopolsce. Podczas zdarzenia ucierpiało dwóch ratowników. Lekarze walczą o życie jednego z nich. O szczegółach dowiecie się z tego tekstu.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Wprost.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News