nowy ład ujawnili szczegóły
Fot. East News ARKADIUSZ ZIOLEK (zdjęcie ilustracyjne)
Mateusz Sidorek - 8 Marca 2021

Rząd szykuje Nowy Ład - program odbudowania gospodarki po kryzysie. Dziennikarze dotarli do szczegółów

Jeszcze w marcu mamy dowiedzieć się, jak będzie wyglądał Nowy Ład, czyli program odbudowy gospodarki po kryzysie wywołanym pandemią koronawirusa. Dziennikarze opublikowali już szczegóły projektu. Przewiduje się zwiększenie kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy złotych zwolnienie emerytur do 2,5 tysiąca złotych.

Już wcześniej, wypowiadając się w kwestii Nowego Ładu, minister finansów Tadeusz Kościński przyznał, że nie wyklucza zwiększenia kwoty wolnej. Konkretny program rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość ma przedstawić oficjalnie 20 marca. Podatnicy liczą na szereg ulg po trudnym okresie pandemii, który wywarł ogromny wpływ na gospodarkę.

Częściami Nowego Ładu mają być kwota wolna od podatku w wysokości 30 tysięcy złotych oraz emerytura zwolniona z podatku do 2,5 tysiąca złotych. Te pomysły mają kosztować dziesiątki miliardów złotych, jak ocenia portal „Interia.pl”.

Pierwsze szczegóły Nowego Ładu ujawnione przez dziennikarzy

O to, jak będzie wyglądał program Nowy Ład i na jakie ulgi mogą liczyć podatnicy, w połowie stycznia wypowiedział się minister finansów Tadeusz Kościński.

Patrzymy na każdy wariant, to nie jest wykluczone, ale też nie mogę powiedzieć „tak, to nastąpi”. Cały czas naszą strategią jest chęć zostawienia jak największej kwoty pieniędzy w kieszeniach obywateli, żeby mogli je wydawaćzaznaczył Kościński.

Duchowni złożyli życzenia z okazji Dnia Kobiet. Wielkie oburzenie w sieciDuchowni złożyli życzenia z okazji Dnia Kobiet. Wielkie oburzenie w sieciCzytaj dalej

W rozmowie z portalem „Interia.pl” minister finansów przyznał, że zachęcenie Polaków do wyższej konsumpcji pomoże zmniejszyć straty gospodarki i szybciej wyjść z kryzysu.

– Wysoka konsumpcja spowoduje, że nasza gospodarka szybciej wróci na tory szybkiego wzrostu, a jak będzie rosła, to zaczną się też inwestycje prywatne. Wyższa kwota wolna od podatku też dałaby efekt rozkręcenia gospodarki. Nie wykluczamy tego – powiedział minister finansów na łamach portalu „Interia.pl”.

Zgodnie z obecnym prawem z podatku zwolnione są jedynie osoby, które zarabiają poniżej 8 tysięcy rocznie. Jak donoszą dziennikarze, granica ma zostać niemal czterokrotnie podwyższona. Eksperci oceniają, że takie zabiegi mogą kosztować nawet 60-70 miliardów złotych.

Premier o Nowym Ładzie

W kwestii Nowego Ładu wypowiedział się już również premier Mateusz Morawiecki. Premier niedawno przyznał, że w nowym programie przedstawiona zostanie „atrakcyjna oferta dla inwestorów, po to, żeby polska gospodarka była jak najlepiej przygotowana do nowej rzeczywistości gospodarczej”.

Po pandemii ludzie będą inaczej podchodzić do kontaktów biznesowych, handlu i produkcji. Będziemy gotowi wykorzystać tę wielką szansę – powiedział Mateusz Morawiecki.

Jest szansa na to, że przy wsparciu środków z programu Nowego Ładu wzrost gospodarczy w najbliższych kilku latach będzie dynamiczny – dodał szef rządu.

Część ekspertów wskazuje, że pomysł zwiększenia kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy złotych został już kiedyś przedstawiony przez partię Kukiz’15, jednak wówczas nie cieszył się popularnością.

Natomiast Jarosław Kaczyński podsumował, że Nowy Ład będzie „wielką szansą dla kraju, dla wielu polskich rodzin, ogólnie dla wielu ludzi, także tych, którzy ze względu na wiek już rodzin nie mają”.

W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o pomyśle na zaostrzenie przepisów. Mandaty mogą kosztować nawet 5 tysięcy złotych. O szczegółach dowiecie się z tego tekstu.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Interia.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News