Światowy Dzień Czekolady - zdjęcia obchodów
pexels.com/Neil Martin
Adrian Sobolewski - 4 Czerwca 2019

Kiedy jest Światowy Dzień Czekolady? Data święta jest nieoczywista

Światowy Dzień Czekolady - kiedy jest ten smakowity dzień? Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest prosta, ponieważ dat świętujących różnego rodzaju produkty czekoladowe jest naprawdę wiele - ludzie autentycznie uwielbiają słodycze i chcą znaleźć jak najwięcej powodów do raczenia się nimi.

Światowy Dzień Czekolady - kiedy jest ta słodka okazja? Tego dnia każdy smakosz może do woli zajadać się czekoladą - z tej okazji nie wywołuje ona zwyczajowych wyrzutów sumienia ze względu na nasze zerwanie z dietą! Dlatego warto zapisać sobie w kalendarzu ten dzień i kupić kilka tabliczek dobrej czekolady. Może to wcale nie być takie niezdrowe - musimy tylko wiedzieć jaki rodzaj kupić!

Światowy Dzień Czekolady

Od wielu lat czekolada jest wręcz wszechobecna. Gdzie nie pójdziemy - czy jest to kiosk, czy supermarket, czy mała stacja benzynowa - wszędzie znajdziemy wybór tabliczek czekolady albo batonów oblanych czekoladową polewą. Czekolada jest obecna wszędzie, zarówno w spiżarniach naszej babci, jak i w menu najdroższych restauracji na świecie, w których możemy znaleźć naprawdę wymyślne dania i połączenia czekolady z takimi smakami, o których nie bylibyśmy w stanie nawet pomyśleć.

Cała historia czekolady zaczyna się od Majów, którzy od wieków wykorzystywali nasiona kakaowca do tworzenia napojów. Wiele z nich zupełnie nie przypominało gorącego kakao, które pijemy dzisiaj. Każdy kubek miał gęstą, brunatną pianę, a picie było dość cierpkie i - na dodatek - pikantne! Wszystko za sprawą chilli, którego Majowie nie szczędzili podczas przygotowywania naparu.

Pierwsze wzmianki o nasionach kakaowca dotarły do Europy już na początku XVI wieku, nie zyskały one zbyt dużej popularności przez kolejne kilkaset lat ze względu na swój dziwny smak i trudny proces parzenia. Dopiero kilka wynalazków na przełomie XIX i XX wieku sprawiło, że czekolada - teraz już w tabliczce - stała się specjałem, który mógł kupić każdy. Od tego czasu króluje ona zarówno na naszych stołach, jak i na sklepowych półkach ze słodyczami, skąd wyparła twarde, cukrowe kulki, którymi zajadały się dzieci przed wynalezieniem tabliczki czekolady.

Kiedy jest Światowy Dzień Czekolady 2019?

Kiedy w takim razie obchodzimy Światowy Dzień Czekolady? Dat jest naprawdę wiele i trudno je wszystkie spamiętać. 10 stycznia obchodziliśmy Dzień Czekolady Gorzkiej. 28 lipca czeka nas Dzień Czekolady Mlecznej, 22 września - Dzień Czekolady Białej, natomiast już 7 czerwca jest Dzień Lodów Czekoladowych. Dwa główne "czekoladowe" święta przypadają na 12 kwietnia i 7 lipca.

To pierwsze jest wyłącznie polskim dniem, kiedy polscy cukiernicy cieszą się swoimi osiągnięciami na polu czekoladowym. Natomiast 7 lipca to już data międzynarodowa - tego dnia na całym świecie odbywają się pokazy tworzenia czekolady, muzea czekolady otwierają swoje wrota dla odwiedzających, a czekolada nagle nie ma kalorii!

Światowy Dzień Czekolady - 7 lipca możemy zapomnieć o diecie

W jaki sposób możemy świętować dzień czekolady? Sposobów jest naprawdę mnóstwo. Pierwszy pomysł jest oczywisty - możemy po prostu zjeść kilka tabliczek naszej ulubionej słodyczy i liczyć, że następnego dnia mimo wszystko dopniemy swoje spodnie. Jednak wcale nie musimy kończyć na takiej uczcie. Jeśli jesteśmy odważni, możemy spróbować samodzielnie wykonać oryginalne kakao Majów - smak na pewno nas zaskoczy, a wiele osób twierdzi, że tak przygotowana czekolada ma właściwości pobudzające i może nam pomóc w kontakcie ze starodawnymi bóstwami z Ameryki Środkowej.

Jeśli jednak nie w smak nam próbowanie starożytnych przepisów, możemy się pokusić o coś bardziej nowoczesnego. Wiele restauracji oferuje teraz czekoladowe uczty w różnych smakach - i te na słodko, ale też te na słono. Warto więc wybrać się do restauracji, gdzie obok standardowych naleśników z czekoladą, będziemy mogli zjeść coś bardziej wystrzałowego - może meksykańskiego kurczaka w czekoladzie, a może łososia zapiekanego z tabliczką ciemnej, gorzkiej dobroci? Jest naprawdę wiele przepisów, które łączą te dwa światy, a Światowy Dzień Czekolady to idealny moment, aby ich spróbować - może zakochamy się w czekoladzie na słono?

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Dzień Czerwonej Ostrej Papryczki Chilli - data
  2. Dzień Sejmu Polskiego - święto parlamentaryzmu
  3. Dzień Hot Doga 2019 - data specyficznego święta
  4. Dzień Przytulania - obrazki, gify, demotywatory
  5. Dzień Psa 2019 - data święta naszych milusińskich

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News