Dzień Psa - zdjęcie futrzaków
pexels.com/Lisa246
Adrian Sobolewski - 30 Maja 2019

Kiedy jest Dzień Psa 2019? Czworonożni przyjaciele powinni dostać prezent

Dzień Psa - tego dnia świętujemy istnienie najwierniejszego i najstarszego przyjaciela człowieka - psa. Pieski towarzyszą człowiekowi już od wielu tysiącleci i przez te lata pomagali nam w wielu rzeczach. Dzisiaj są to raczej zwierzęta, które wielu z nas ma w domu, i które dotrzymują nam towarzystwa swoją przyjacielskością i wiernością.

Dzień Psa - kiedy jest święto naszych czworonożnych przyjaciół? Psy towarzyszą nam od tysiącleci, ale często żyją w ciężkich warunkach. W dzień ich święta możemy pomyśleć o tym, w jaki sposób polepszyć ich życie - może pomóc w schronisku, albo przygarnąć jednego z tamtejszych pupili? Możliwości jest naprawdę wiele.

Dzień Psa 2019 - data. Kiedy jest?

Dzień Psa jest naprawdę ważnym świętem. Psy to zwierzęta, które zapewne widzimy najczęściej - trudno wyjść na ulicę i nie zobaczyć na jednym z podwórek pieska. Nieraz są przyjazne, chcą się od razu bawić, niektóre starają się być jak najbardziej groźne - przecież bronią swojej posiadłości przed kimś, kogo nie znają. Z tą powszechnością psów wiąże się wiele pozytywnych rzeczy - każde dziecko od młodości może przyzwyczaić się do obecności zwierząt, nawet, jeśli rodzice mieszkają w samym sercu wielkiej metropolii.

Watahy dzikich psów w krajach takich jak Rumunia stały się już głęboko zakorzenionym w kulturze obrazkiem. W naszym kraju na szczęście nie jest aż tak źle - właściciele czworonogów starają się być odpowiedzialni i brać psy tylko, jeśli wiedzą, że będą mogli się nimi zająć. Niestety nadal są osoby, które nie dają temu rady i zamiast poszukać swojemu zwierzęciu nowego domu, wolą wywieźć je do lasu i porzucić w nikczemny sposób.

Najwięcej takich porzuceń ma miejsce na początku lata - ludzie wyjeżdżają na wakacje i nie mają co zrobić ze swoimi czworonogami. Zamiast, jak przystało na odpowiedzialnych dorosłych, załatwić mu tymczasowe mieszkanie, postanawiają oddać czworonoga do schroniska lub po prostu wyrzucić z samochodu gdzieś w środku lasu. Aby przypomnieć o odpowiedzialności, jaka wiąże się z posiadaniem czworonoga, w Polsce 1 lipca obchodzimy Dzień Psa.

1 lipca - Światowy Dzień Psa

Dzień Psa obchodzimy w Polsce od 2007 roku. Jest to inicjatywa zapoczątkowana przez polskie czasopismo "Przyjaciel Pies". Ma ono przypominać o tym, że posiadanie czworonoga nie jest tylko przyjemnością, ale wiążą się z nim ważne obowiązki, które musimy wypełniać aby zapewnić naszemu podopiecznemu przeżycie i dobre warunki.

Międzynarodowy Dzień Psa - jak obchodzić?

Obchody Międzynarodowego Dnia Psa mogą przyjąć naprawdę wiele różnych form. Jedną z nich może być bezpośrednia pomoc czworonogom w potrzebie. 1 lipca wiele schronisk organizuje akcje, w ramach których możemy adoptować pieska albo przyczynić się do polepszenia warunków w schroniskach w całej Polsce.

Dobrym pomysłem będzie podarowanie na rzecz schroniska karmy dla podopiecznych, ewentualnie, jeśli nie możemy pozwolić sobie na taki gest, przynajmniej jednorazowy wolontariat w tej instytucji będzie nieoceniony i na pewno pomoże. Oczywiście adopcja zwierzaka tego dnia będzie pięknym gestem, ale pamiętajmy, że powinna być poprzedzona długim zastanowieniem - nie może to być impulsywna decyzja, gdyż tylko zaszkodzi naszemu przyszłemu podopiecznemu.

Jeśli jednak nie możemy sobie pozwolić na wolontariat tego dnia, możemy przynajmniej zorganizować małe świętowanie dla naszego własnego czworonoga. Z prezentami dla piesków zazwyczaj nie ma problemu - są to zwierzęta, które będą się cieszyć absolutnie ze wszystkiego - nawet zabawa skarpetą podebraną z naszej kupki brudnej bielizny jest dla nich nie lada gratką.

Jeśli wiemy jakie zabawki lub smakołyki lubi nasz zwierzak, możemy mu kupić taki prezent. Jeśli nie ma on swoich utartych preferencji - jakikolwiek prezent powinien go ucieszyć bez granic. Oczywiście możemy też włożyć w to trochę więcej czasu i przygotować coś dla psa własnoręcznie - możemy samodzielnie wykonać specjalny psi smakołyk, ale zwierzak będzie równie, a może nawet bardziej, zadowolony z kotleta schabowego specjalnie dla niego!

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Światowy Dzień Walki z Cukrzycą 2019 - data
  2. Dzień Marynarza i Żeglarza - życzenia, scenariusz w przedszkolu
  3. Dzień Asteroid 2019 - data wyjątkowego święta
  4. Dzień Ojca na świecie. Jak świętują w USA, Niemczech, Anglii?
  5. Dzień Przytulania 2019. Międzynarodowe czy polskie święto?

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News