Dzień Sejmu Polskiego - wszystko co musicie wiedzieć o naszym parlamencie
Dzień Sejmu Polskiego - kiedy będziemy obchodzić święto jednej z Izb najważniejszego organu władzy ustawodawczej w naszym kraju? Data obchodów tego dnia wcale nie jest przypadkowa, ma nam przypominać o istotnym wydarzeniu w dziejach Polski. Zasada trójpodziału władzy jest naczelną formą organizacji - co musimy wiedzieć o jednym z jego elementów?
Dzień Sejmu Polskiego - otwarty dla turystów?
Dzień Sejmu Polskiego został ustanowiony na mocy uchwały z 12 czerwca 2015 roku. Posłowie chcieli w ten sposób upamiętnić zawarcie unii między Królestwem Polskim i Wielkim Księstwem Litewskim 1 lipca 1569 roku. To właśnie w pierwszy dzień lipca będziemy celebrować święto hołdu Unii Lubelskiej.
- Sejm, złożony z Senatu i Izby Poselskiej, wzmocniony przez przedstawicieli Litwy, przez długie lata stanowił centrum decyzyjne rozległego państwa, przy jednoczesnym zapewnieniu godnej reprezentacji obu narodów. Akt Unii Lubelskiej stanowi wyjątkowe świadectwo ustanowienia wspólnoty dwóch państw, w wyniku którego z Korony Polskiej i Wielkiego Księstwa Litewskiego powstał nowy, trwały organizm państwowy pod nazwą Rzeczpospolita Obojga Narodów. Akt przenosił unię personalną na poziom unii realnych, ustanawiał wspólnego króla, parlament, politykę zagraniczną, politykę obronną, wojsko i monetę - możemy przeczytać w ustawie.
W wyniku obrad Sejmu Walnego w Lublinie powstała Rzeczpospolita Obojga Narodów, państwo, które zaliczane było do największych potęg ówczesnej Europy. Dwa kraje powoływały wspólny Parlament, który obradował w Warszawie. Izba poselska składała się z 77 posłów koronnych i 50 litewskich, natomiast w skład Senatu wchodziło 113 senatorów koronnych i 27 litewskich. W obecnych czasach liczba polskich parlamentarzystów obradujących w Sejmie i Senacie RP uległa zmianie, przybliżymy to w dalszej części artykułu.
Sejm oraz Senat kilka razy w roku organizuje dzień otwarty, aby dać możliwość obywatelom na zwiedzenie tego ważnego dla polskiej państwowości gmachu. W zeszłym roku jednym z takich dni był 11 listopada, czyli Narodowe Święto Niepodległości. Turyści podczas dnia otwartego mogą zwiedzić salę posiedzeń plenarnych, a także sale konferencyjne, w których znajdują się pamiątki po byłych marszałkach Izby: Andrzeju Stelmachowskim, Auguście Chełkowskim i wicemarszałku Zbigniewie Romaszewskim. Aby móc zwiedzić gmach Sejmu i Senatu, należy mieć przygotowany dowód osobisty i poddać się kontroli pirotechnicznej.
Sejm i Senat RP oraz jego funkcje
Parlament Rzeczypospolitej Polskiej składa się z Senatu jako izby wyższej oraz Sejmu jako izby niższej. Jego siedziba znajduje się na skarpie wiślanej w rejonie ulic Wiejskiej, Górnośląskiej i Piotra Maszyńskiego w Warszawie.
- W przypadkach określonych w Konstytucji Sejm i Senat, obradując wspólnie pod przewodnictwem Marszałka Sejmu lub w jego zastępstwie Marszałka Senatu, działają jako Zgromadzenie Narodowe - możemy przeczytać w art. 114 Konstytucji.
Sejm składa się z 460 posłów, natomiast Senat tylko ze stu senatorów, którzy wybierani są w wyborach powszechnych, a ich kadencja trwa 4 lata. Kompetencje Sejmu określa Konstytucja, jego zadania możemy podzielić na funkcję:
- ustawodawczą (stanowienie aktów prawnych w procesie legislacyjnym, stanowienie norm konstytucyjnych oraz upoważnienie Prezydenta RP do ratyfikowania niektórych umów międzynarodowych),
- kontrolną (sprawowanie kontroli nad działaniem Rady Ministrów oraz jego administracji, uchwalanie ustawy budżetowej i rozpatrywanie sprawozdań Rzecznika Praw Obywatelskich, Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych),
- kreacyjną (powoływanie i odwoływanie organów konstytucyjnych państwa oraz osób, które wchodzą w skład tych organów, uczestniczenie w tworzeniu rządu, udzielając wotum zaufania Radzie Ministrów).
Sejm organizuje Dzień Dziecka?
Już od kilkunastu lat 1 czerwca, czyli w Dzień Dziecka, Sejm otwiera się na pomysły dzieci i młodzieży. To oni w tym szczególnym dla siebie dniu zasiadają w ławach poselskich i obradują nad ważnymi społecznie kwestiami. Dzieciaki mają również okazję spotkać osobistości, które dotąd mogły oglądać tylko w telewizji.
W tym dniu zbiera się tak zwany Sejm Dzieci i Młodzieży, kadencja młodych posłów trwa jeden rok, a jedyna sesja odbywa się właśnie 1 czerwca. Każde z szesnastu województw otrzymuje liczbę mandatów proporcjonalną do liczby uczniów w podstawówkach i szkołach średnich.
- Żeby się dostać do konkursu, musieliśmy jak najszerzej rozpowszechnić postać posła, który pełnił mandat poselski w latach 1918-1939. Miał być to projekt trwały, który utrzyma się i nie zniknie w natłoku informacji. Zdecydowaliśmy się więc na stronę internetową. Napisaliśmy o pośle Januszu Dudzińskim z podbydgoskiego Gościeradza. Udało nam się uzyskać najlepszy wynik w całym województwie - mówili uczestnicy konkursu, który wyłaniał młodych parlamentarzystów.
KONIECZNIE ZOBACZ TAKŻE:
- Ile kosztuje znaczek na list w 2019 roku? Zwykły i za granicę
- Ile zarabia referendarz sądowy? Chętnych do pracy nie powinno brakować
- Kiedy pierwszy Primark w Polsce? Słynne hipermarkety wchodzą na nasz rynek
- Koniec kryzysu na rynku kryptowalut? Ile trzeba zapłacić za jednego Bitcoina?
- Kim jest najmłodszy polski milioner? Trudno uwierzyć w jego majątek