Dzień Hot Doga - zdjęcie
pixabay.com/HannahChen
Adrian Sobolewski - 30 Maja 2019

Światowy Dzień Hot Doga - kiedy obchodzimy to święto?

Dzień Hot Doga - święto, które jest kwintesencją amerykańskości, dorównywać jej może tylko powoli wchodzący do polski Black Friday. Tego dnia - który obchodzimy w bardzo ważną dla Amerykanów datę - wiele osób raczy się hot dogami. Skąd się wzięły i dlaczego nazywają się akurat "gorącymi psami"?

Dzień Hot Doga jest idealną okazją do zrobienia sobie przerwy w diecie. Przecież nie można nie świętować tak ważnego dnia - Amerykanie są jednymi z najważniejszych sojuszników Polski, na naszej ziemi jest wiele baz żołnierzy amerykańskich, więc jest to idealny moment, aby w jakiś, przynajmniej symboliczny sposób połączyć się z amerykańską kulturą - może właśnie przez zjedzenie jednego z najpopularniejszych tamtejszych dań fast-food'owych.

Dzień Hot Doga - kiedy jest dzień jedzenia "gorącego psa"?

Hot Dogi wydają się rzeczą, którą trudno połączyć z konkretnym krajem - ot zwykłe jedzenie. Jednakże, jeśli pojedziemy do Stanów Zjednoczonych i tam wygłosimy taki pogląd, możemy spotkać się z nieprzychylnymi pomrukami - jest to typowe amerykańskie jedzenie, które zwykli ludzie uwielbiają zjadać na różnego rodzaju meczach czy jako szybką przekąskę w drodze do pracy.

Ze względu na to, że Amerykanie tak bardzo przywiązali się do tego ulicznego jedzenia, powiązali je z jednym z najważniejszych świąt dla swojego kraju - Świętem Niepodległości. 4 lipca całe Stany Zjednoczone świętują uzyskanie suwerenności i uniezależnienie się od Imperium Brytyjskiego, a wszyscy Amerykanie - w ramach tej celebracji - mogą zjeść kilka hot dogów - tego samego dnia została ustalona data Międzynarodowego Dnia Hot Doga. Przepyszne połączenie!

Święto Hot Doga - skąd się wziął Międzynarodowy Dzień Hot Doga?

Jednym z najbardziej zaskakujących faktów na temat hot dogów - szczególnie zaskakujących dla samych Amerykanów - jest to, że nie jest to wcale potrawa z USA. Jej korzeni trzeba doszukiwać się w Niemczech, gdzie powstały kiełbaski używane po dziś dzień w tym nietypowym rodzaju kanapki. Kiełbaski - dziś same w sobie nazywane w USA hot dogami - oryginalnie noszą nazwę "frankfurterek" lub w skrócie "franki". Jest to oczywiście nawiązanie do miejsca pochodzenia tych parówek - Frankfurtu.

To właśnie imigranci z Niemiec przywieźli do USA tradycję tworzenia hot dogów. Jednak dopiero w kraju za oceanem nabrały one tak wielkiej popularności, że dziś budkę z hot dogami możemy zobaczyć na co drugim skrzyżowaniu w centrum większych miast Stanów Zjednoczonych.

Skąd jednak wzięła się nietypowa nazwa tej potrawy? Są dwie wersje jej pochodzenia. Jedna z nich nawiązuje do porównania kształtu parówki w hot dogu do ciała jamnika. Miało to sprawić, że zaczęto nazywać te kawałki właśnie "dog", co znaczy pies, a później nazwa przeistoczyła się w "hot dog". Miało to związek z podgrzewaniem parówki przed jej zaserwowaniem.

Inna historia powstania nazwy hot dog jest trochę bardziej kontrowersyjna. Według pierwszych konsumentów parówek, ich pochodzenie mogło być dość niepewne. Wiele osób podejrzewało, że są one produkowane nie tylko z reklamowanej mieszanki wieprzowiny i wołowiny, ale są tam też inne dodatki - między innymi psie mięso. Na początku XX wieku zwykło się nazywać parówki właśnie "dogami" ze względu na ich szemrany skład. Po jakimś czasie nazwa została, a plotki o psim mięsie w środku tego specjału ucichły.

4 lipca - Światowy Dzień Hot Doga

W jaki sposób świętujemy Dzień Hot Doga? Możliwości na to jest wiele. W USA bardzo znane są konkursy na największą liczbę hot dogów zjedzonych w ciągu jednej minuty - mistrzowie potrafią zjeść nawet kilkanaście w ciągu sześćdziesięciu sekund.

Możemy więc po prostu wybrać się do IKEA - producenta chyba najbardziej znanych hot dogów w Polsce - i spróbować swoich sił w jedzeniu tych specjałów na czas. Jeśli nie mamy ochotę aż tak się najadać, warto po prostu przejść się po mieście, znaleźć bar uliczny i tam zamówić tę potrawę. Możemy także wybrać się do Chicago, gdzie podawany jest najdroższy hot dog na świecie. Kosztuje on aż 149 dolarów! Za tę cenę dostaniemy danie, które waży aż 1,4 kg!

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ile kosztuje Bitcoin? Najwyższa cena w 2019 roku
  2. Dzień Psa 2019 - data święta naszych milusińskich
  3. Międzynarodowy Dzień Owoców - zabawy w przedszkolu
  4. Dzień Przytulania dziewczyn i chłopaków - to ten sam dzień?
  5. Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Narkomanii

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News