Niedobory witaminy B12 mogą mieć poważne konsekwencje
Freepik freepik
Irmina Jach - 28 Lutego 2021

Niedobór witaminy B12 powoli wyniszcza całe ciało. Pierwszy objaw pojawia się na nogach

Zdrowie może zacząć szwankować z bardzo nieoczekiwanych przyczyn. Wielu Polaków nie zdaje sobie sprawy, że od lat cierpi na niedobory witaminy B12. Pierwsze objawy mogą pojawić się po latach. Zwykle zaczyna się od problemów z kończynami.

Witamina B12 pełni kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Wspiera układ nerwowy, komórki krwi, a także wspomaga replikację DNA. Chroni także kluczowe procesy zachodzące w ludzkim ciele. Podobnie jak inne witaminy z grupy B, bierze udział w przemianach tłuszczowych, białkowych i węglowodanowych.

Niedobory witaminy B12 mogą mieć poważne konsekwencje

Głównymi przyczynami niedoboru witaminy B12 są zaburzenia wchłaniania jej wraz z pożywieniem, niedokrwistość złośliwa oraz zespół nieprawidłowego wchłaniania pooperacyjnego. Na problemy szczególnie narażone są osoby starsze, osoby z zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi, z niedokrwistością megaloblastyczną, po przebytej operacji żołądkowo-jelitowej, wegetarianie, a także kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Objawy niedoboru witaminy B12 mogą pojawić się po wielu latach, co utrudnia postawienie prawidłowej diagnozy. Pierwszym alarmującym problemem może być ból, drętwienie, mrowienie oraz wrażenie osłabienia kończyn. Stan ten - zwany neuropatią - zaburza prawidłowe przewodzenie informacji ruchowych i czuciowych wewnątrz kończyny.

Innymi symptomami mogą być: bladość bądź też żółtaczka skóry, ciągłe uczucie zmęczenia, zaburzenia w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego, problemy z poruszaniem się, zawroty głowy, a także zapalenia i owrzodzenia w jamie ustnej.

Justyna Żyła opublikowała zdjęcie z wymownym szczegółem tuż po zwycięstwie byłego mężaJustyna Żyła opublikowała zdjęcie z wymownym szczegółem tuż po zwycięstwie byłego mężaCzytaj dalej

Chorzy nierzadko skarżą się na zaburzenia widzenia wynikające z uszkodzenia nerwu wzrokowego, zaburzenia nastroju, które mogą prowadzić nawet do rozwoju depresji i podwyższenie temperatury ciała. W przypadku niemowląt rodzice zauważają z kolei brak rozwoju, zaburzenia ruchowe, opóźnienia rozwojowe i niedokrwistość megaloblastyczną.

Tylko kilkanaście procent populacji ma odpowiedni poziom witaminy B12 we krwi. Co ciekawe, niedobory występują głównie wtedy, gdy dieta zawiera zbyt małą ilość bakterii. Jak donosi portal Medonet przestrzeganie zasad higieny chroni nas przed wieloma chorobami zakaźnymi czy pasożytniczymi, ale powoduje też niedobory.

Bardzo ważną funkcją witaminy B12 jest też regulacja poziomu homocysteiny, czyli produktu ubocznego przemian w organizmie. Jej nadmiar może być powodowany przez spożywanie zbyt dużych ilości mięsa, palenie papierosów, spożywanie fast-foodów oraz niektóre choroby.

Najnowsze badania dowodzą, że kontrolowanie poziomu homocysteiny w organizmie może uchronić przed miażdżycą, która jest częstą przyczyną śmiertelnych udarów i zawałów. Odpowiednia podaż witamin z grupy B jest zbawienna dla organizmu.

Większość ludzi może zapobiec niedoborowi witaminy B12 dbając o prawidłową dietę. Dobrym pomysłem będzie wprowadzenie do codziennego menu ekologicznego mięsa, drobiu, owoców morza, produktów mlecznych i jajek. Wegetarianie, weganie i osoby przewlekle chore powinny sięgać po suplementy dobrane z pomocą lekarza.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Medonet/o2.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News