Od 1 kwietnia rusza spis powszechny. Nie zrobisz, zapłacisz wielką karę
Autor Monika Majko - 26 Lutego 2021
Już od 1 kwietnia rusza w Polsce kolejny Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Polacy mają obowiązek udzielić odpowiedzi na pytania rachmistrzów. Za odmowę udziału w spisie grozi wysoka kara grzywny.
Ostatni spis powszechny przeprowadzono w Polsce 10 lat temu. W tym roku Główny Urząd Statystyczny ponownie zapyta Polaków m.in. o wiek, wykształcenie, wymiar czasu pracy oraz liczbę pokoi w mieszkaniu.
Spis powszechny 2021 ruszy 1 kwietnia
Narodowy spis powszechny odbywa się co dekadę, a udział w nim jest obowiązkiem każdego Polaka. Jak przypominają przedstawiciele GUS, za odmowę udzielenia odpowiedzi na pytania ankieterów grozi nam surowa kara finansowa, która może wynieść nawet 5 tysięcy złotych.
- W przypadku odmowy spisania się może grozić kara grzywny. O tym jednak zawsze decyduje sąd - przekazała w rozmowie z money.pl Karolina Banaszek, rzeczniczka GUS.
Tegoroczny Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań ruszy już od 1 kwietnia, jednak z powodu trwającej pandemii sporo zmieni się w trybie jego przeprowadzania. Jak przekazała rzeczniczka GUS, w tym roku podstawę spisu będzie stanowił samospis internetowy.
Wraz z początkiem kwietnia GUS na swojej stronie internetowej udostępni specjalną aplikację. Każda osoba, chcąca spisać się za jej pośrednictwem będzie uwierzytelniana „w systemie teleinformatycznym”. Logowanie ma być również możliwe za pomocą urządzeń mobilnych.
Aplikacja do samospisu ma na bieżąco sygnalizować, czy rubryki są wypełnianie w prawidłowy sposób. W ten sposób GUS będzie zbierał informacje, bez narażania Polaków na niebezpieczeństwo związane z możliwością zakażenia się koronawirusem.
Dostępna będzie również telefoniczna forma spisu lub bezpośrednia, przy pomocy tradycyjnego rachmistrza. Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań miał zakończyć się 30 czerwca, jednak został przedłużony do 30 września 2021 roku
Jak przekazano na stronie gov.pl, „Narodowy spis powszechny obejmuje osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami; osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania; mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania oraz zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami”.
- Zebrane dane będą objęte bezwzględną tajemnicą statystyczną w rozumieniu art. 10 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej - podkreślono na rządowej stronie.
Artykuły polecane przez redakcję Pikio:
- Gorzów Wielkopolski: znaleziono ciało pacjenta, który opuścił szpital. Lekarz poniósł konsekwencje
- Widzowie ostro ocenili zachowanie Krystyny z „Sanatorium miłości”
- Kucharz powiedział, ile płaciła mu Magda Gessler za pracę w swojej restauracji
Źródło: Money/GOV
[EMBED-9]
Następny artykuł