Salon w stylu art deco
Materiały Partnera
Barbara Daszuta - 3 Grudnia 2021

Salon w stylu art deco

Art dèco jest stylem w sztuce, którego początki sięgają dwudziestolecia międzywojennego. Swoje wpływy ma nie tylko w malarstwie czy rzeźbie, ale również w budownictwie i architekturze wnętrz. Nazwa stylu wywodzi się z połączenia dwóch francuskich słów: art – sztuka i dècoratif – dekoracyjny, co można łącznie przetłumaczyć jako artystyczne dekorowanie.

Artykuł zewnętrzny

Art dèco – cechy charakterystyczne

Według znawców sztuki, powodem powstania stylu art dèco była odpowiedź na nurt art nouveau, któremu prekursorzy art dèco zarzucali brak dyscypliny przestrzennej. Zapragnęli oni by nowy styl opierał się na nowoczesnym projektowaniu i powrocie do dawnych stylów.

Do najważniejszych cech charakterystycznych art dèco należą:

  • bogactwo i luksus,
  • wysoka jakość i solidne wykonanie mebli,
  • połączenie elementów dawnych styli z nowoczesnością,
  • wyszukane tkaniny,
  • zastosowanie ornamentów,
  • lustra ze złotymi bądź srebrnymi ramami.

Salon w stylu art dèco

Okres dwudziestolecia międzywojennego, w którym powstał styl art dèco, był czasem, kiedy to Polacy z wyższych sfer zamieszkiwali w eleganckich kamienicach. Pomieszczeniem, w którym obracało się życie domowników był salon, gdzie podejmowano gości i rozkwitało życie towarzyskie. Nie dziwi więc, że gospodarz chciał zaprezentować się z jak najlepszej strony. Tendencję tę można przełożyć na dzisiejsze czasy, bowiem nowe mieszkania w Warszawie, których właściciele postawili na styl art dèco, również mogą poszczycić się luksusowym salonem, od którego nie sposób oderwać wzroku.

Decydując się na salon w stylu art dèco, trzeba pamiętać o zachowaniu podstawowych zasad, na których opiera się ten kierunek.

Kolory ścian

W art dèco dominują stonowane kolory takie jak beże, brązy i szarości. Żeby przełamać ich jednolitość, można postawić na tapety – koniecznie z tłoczonym wzorem. Odważnym krokiem będzie wykorzystanie złotych, błyszczących elementów, które podkreślą przepych wnętrza. Obowiązkowym elementem jest powieszenie na ścianie lustra w bogato zdobionej ramie.

Meble

Meble w stylu art dèco charakteryzują się regularnymi, wręcz geometrycznymi kształtami. Ewentualne elementy zdobnicze są rozłożone równomiernie i symetrycznie. Kolory mebli mają dosyć intensywny charakter, a do najpopularniejszych odcieni zaliczyć można granat, fiolet, czerń i bordo, a rozjaśniają je srebrne i złote detale. Meble wykonane są z wysokogatunkowych materiałów takich jak drewno pokryte błyszczącym fornirem, marmur, welur i satyna. Jako że art dèco jest połączeniem czasów minionych z nowoczesnością, idealnym rozwiązaniem będzie wyposażenie salonu w antyk, który zostanie odnowiony w sposób charakterystyczny dla tego stylu.

Podłoga

Tu bez dwóch zdań dominować powinno prawdziwe drewno. Dekoratorzy sugerują, że aby drewno nabrało eleganckiego charakteru należy ułożyć je w fantazyjny wzór, np. jodełkę, a dopełnieniem stylizacji będzie dywan w geometryczny wzór lub taki, który imituje marmur.

Dodatki i dekoracje

Jednym z idealnych dodatków będzie duży, stojący zegar lub kryształowy żyrandol. Można także zdecydować się na lampy z dużymi kloszami i witrażami. Nie może się też obyć bez dekoracyjnych figurek – ceramicznych bądź odlanych z metalu. Poduszki, podobnie jak dywan mogą mieć geometryczne wzory, powinny też być przyjemne w dotyku i sprawiać ekskluzywne wrażenie. Sprawdzi się tu więc aksamit, welur, jedwab czy satyna. Luksusowy charakter wnętrza podkreślą obrazy.

Salon w stylu art deco

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News