Punkty karne można sprawdzić online
pixabay.com, autor: 0532-2008
Monika Majko - 16 Marca 2021

Ważny komunikat rządu. Dotyczy każdego kierowcy

Rząd przypomniał Polakom o możliwościach kontrolowania liczby swoich punktów karnych. W ubiegłym roku niemal 5,5 tysiąca polskich kierowców straciło prawo jazdy z powodu przekroczenia ich maksymalnie dopuszczanej liczby.

Każdy kierowca, który posiada prawo jazdy dłużej niż rok, może maksymalnie zgromadzić 24 punkty karne za wykroczenia na drodze, by nie stracić uprawnień. Nie każdy wie jednak, w jaki sposób można kontrolować ich liczbę na swoim koncie.

Rząd przypomniał kierowcom o możliwościach sprawdzenia posiadanych punktów karnych

- W ubiegłym roku niemal 5,5 tysiąca kierowców straciło prawo jazdy z powodu przekroczenia maksymalnej dopuszczalnej liczby punktów karnych - przekazała Cyfryzacja KPRM.

Kierowcy z co najmniej rocznym stażem mogą maksymalnie zgromadzić na swoim koncie 24 punkty karne. Osoby, które uprawnienia posiadają krócej niż rok, nie mogą przekroczyć poziomu 20 punktów karnych za wykroczenia drogowe.

W obu przypadkach po przekroczeniu maksymalnego limitu punktów, prawo jazdy zostanie zatrzymane. Według informacji przekazanej przez Centralną Ewidencję Kierowców w ubiegłym roku 5471 kierowcom zatrzymano uprawnienia z tego powodu.

Pilny apel sanepidu do wiernych, którzy byli na mszach. Jest ryzyko ogniska zakażeńPilny apel sanepidu do wiernych, którzy byli na mszach. Jest ryzyko ogniska zakażeńCzytaj dalej

Punkty karne automatycznie wygasają, gdy minie pełny rok od dnia popełnienia naruszenia lub po ukończeniu specjalnego szkolenia, organizowanego przez Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego. Można w nim uczestniczyć nie częściej niż raz na 6 miesięcy, a po ukończeniu kursu kasowane zostaje 6 najstarszych punktów.

Nie wszyscy kierowcy wiedzą jednak, że liczbę aktualnie posiadanych punktów karnych można w prosty sposób sprawdzić online. Należy jednak posiadać profil zaufany, za pomocą którego można zalogować się do usług dostępnych na rządowym portalu gov.pl oraz w aplikacji mObywatel.

Na portalu gov.pl punkty karne możemy sprawdzić, wchodząc w sekcję „Usługi dla obywatela”, a następnie klikając w „Kierowcy i pojazdy”, a następnie w e-usługę „Sprawdź swoje punkty karne”. Wynik otrzymamy po zalogowaniu się za pomocą profilu zaufanego.

Od 4 grudnia 2020 roku swój stan punktów karnych możemy kontrolować również za pomocą aplikacji mObywatel. W platformie trzeba najpierw aktywować usługę mPrawoJazdy oraz mTożsamość. Wówczas stan punktów karnych będzie wyświetlał się automatycznie, wraz z datą ich wygaśnięcia.

- Tylko w styczniu i lutym tego roku polscy kierowcy sprawdzili przez internet liczbę swoich punktów karnych niemal 1,5 miliona razy. To prawie 12 razy więcej niż rok temu w tym samym czasie. Dzięki udostępnieniu licznika w aplikacji mObywatel popularność tej e-usługi znacznie wzrosła - przekazał minister Marek Zagórski, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, cytowany przez portal wp.pl.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: WP

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News