mandat mogą pożałować
Fot. East News AGENCJA SE
Mateusz Sidorek - 8 Marca 2021

Premier chce zaostrzenia przepisów dot. wysokości mandatów dla kierowców

Premier chce zaostrzenia przepisów, by kierowca mógł otrzymać mandat wysokości nawet 5 tysięcy złotych. Do Ministerstwa Sprawiedliwości natomiast trafił pomysł podniesienia kar od 2 tysięcy do 4 tysięcy złotych. Wprowadzenie tego typu zmian mogą znacznie odczuć osoby prowadzące pojazdy. Trwają przygotowania projektu.

Wielu urzędników oraz służb od dawna podkreśla, że mandaty w Polsce nadal są zbyt niskie. Wystarczy spojrzeć na europejskie kraje, które mają dużo ostrzejsze prawo, choć niekoniecznie są większe od Polski. W ministerstwach przygotowywane są nowe przepisy. Za większymi restrykcjami jest premier Mateusz Morawiecki.

Mandat w Niemczech, Francji, Słowacji czy na Litwie może mocno uderzyć w kieszenie kierowców – szczególnie turystów z Polski, którzy wybierają się za granicę własnym samochodem. Szacuje się, że kary są tam ponad czterokrotnie wyższe.

Mandaty powinny być wyższe? Do sejmowej komisji wpłynęła petycja

Pomysły na podwyższenie wysokości mandatów spływają z różnych stron. Niedawno w sejmowej komisji pojawiła się petycja dotycząca zaostrzenia kar. Pomysłodawca podkreśla, że kierowcy nie traktują aktualnych restrykcji poważnie.

Na kierowcach nie robi wrażenia ani nieuchronność kary, bo nieuchronna nie jest, ani też wysokość kary (teraz maksymalny mandat 500 zł)– twierdzi autor petycji.

Duchowni złożyli życzenia z okazji Dnia Kobiet. Wielkie oburzenie w sieciDuchowni złożyli życzenia z okazji Dnia Kobiet. Wielkie oburzenie w sieciCzytaj dalej

W 1997 roku, gdy wchodził nowy taryfikator, płaca minimalna była niższa niż najwyższy mandat. Dziś zarabiamy znacznie więcej, a mandaty są na tym samym, niezmiennym poziomie. Pewnie właśnie dlatego wśród Polaków pojawiają się opinie, że mandaty są za niskie, więc „kierowcy nic sobie z nich nie robią” – dodaje.

Wyższe mandaty mogą zniechęcić kierowców do nieprzepisowej jazdy i ponoszenia ryzyka. Zwłaszcza jeśli kary nie ograniczają się jedynie do grzywny pieniężnej, ale także zabrania prawa jazdy czy samochodu.

Jeśli ktoś przekroczy we Francji prędkość o 50 km/h to kierowcy zostaje zabrane nie tylko prawo jazdy, ale również zostanie mu zarekwirowany samochód. Będzie musiał też chodzić na drogie kursy przygotowawcze i otrzyma mandat w wysokości 1500 euro. Dla recydywistów przewidziano kary zwielokrotnione – wyjaśnia autor petycji.

Jak zaznaczył pomysłodawca, mandaty powinny mieć charakter profilaktyczny i pełnić funkcję odstraszającą, dlatego ich wysokość powinna zostać ustawiona na 2 tysiące nawet do 4 tysięcy złotych.

Komisja sejmowa przekazała petycję do Ministerstwa Sprawiedliwości. Urzędnicy mają na początek porównać kary, jakie kierowcy otrzymują w Polsce, do tych w krajach Unii Europejskiej.

Premier apeluje o podwyższenie mandatów

O zaostrzenie przepisów i zwiększenie wysokości mandatów zaapelował również premier Mateusz Morawiecki, który w zeszłym roku wysłał pismo do Ministerstwa Sprawiedliwości. Szef rządu zlecił opracowanie projektu, zgodnie z którym kara będzie mogła wynosić nawet 5 tysięcy złotych.

Prowadzone w ostatnich latach kampanie edukacyjne okazały się niewystarczająco skuteczne, jeśli chodzi o wpływ na zmianę postaw i zachowań kierowców. Jedną z najważniejszych przyczyn nieprzestrzegania przepisów jest złagodzenie dolegliwości sankcji w wyniku zamrożenia kwot mandatów karnych na poziomie z roku 1997. Biorąc pod uwagę, że przestrzeganie ograniczeń prędkości jest kluczowe dla ochrony życia i zdrowia obywateli na drodze, niezbędne jest podniesienie kwot mandatów karnych oraz wprowadzenie zmian w przepisach, których celem jest ograniczenie zachowań szczególnie niebezpiecznych na drogach i eliminacja tzw. piratów drogowych – przekazał premier.

Jak dowiedzieli się dziennikarze portalu „Dziennik.pl”, obecnie nad projektem tym pracować ma Ministerstwo Infrastruktury. Kwestie zaostrzenia przepisów nadal są analizowane przez ekspertów i wygląda na to, że zmiany nie nadejdą zbyt szybko.

W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o wypadku karetki w Małopolsce. Rannych zostało dwóch ratowników. Lekarze walczą o życie jednego z nich. O szczegółach dowiecie się z tego tekstu.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Interia.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News