Kazimierz Kostka nie żyje
Pixabay.com Henryk Niestrój
Monika Majko - 15 Marca 2021

Tragiczne wieści obiegły Polskę. Nie żyje Kazimierz Kostka

Krajowe media obiegły smutne informacje o śmierci Kazimierza Kostki. O odejściu cenionego polskiego rzeźbiarza poinformował na Facebooku oficjalny profil Klubu Plastyka im. Stefana Morawskiego.

Zmarł Kazimierz Kostka, pomorski rzeźbiarz, którego prace znajdują się m.in. w zbiorach muzeów w Toruniu, Poznaniu, Warszawie i Bydgoszczy. Artysta w chwili śmierci miał 76 lat. Miłośnicy jego twórczości pogrążyli się w głębokiej żałobie.

Nie żyje Kazimierz Kostka

- Z ogromnym żalem i niewypowiedzianym smutkiem chcemy przekazać informację o śmierci naszego kolegi i przyjaciela Kazimierza Kostki - przekazali przedstawiciele Klub Plastyka im. Stefana Morawskiego.

Kazimierz Kostka mieszkał w Wodnicy koło Ustki. W chwili odejścia rzeźbiarz miał 76 lat. Nie podano przyczyn zgonu artysty, a informacje o jego śmierci wstrząsnęły nie tylko jego bliskimi, ale również lokalną społecznością, która bardzo ceniła jego twórczość.

Artysta przyszedł na świat 22 października 1945 roku w Wejherowie i, jak podają media, już od dziecka interesował się rzeźbą w drewnie. Swoje prace Kazimierz Kostka wykonywał również w kamieniu, kości i bursztynie, a jego dzieła prezentowane były zarówno w kraju, jak i poza granicami Polski.

Ratownik medyczny nie wytrzymał. Skierował do Polaków ważną wiadomośćRatownik medyczny nie wytrzymał. Skierował do Polaków ważną wiadomośćCzytaj dalej

W 2001 roku Kazimierz Kostka wziął udział w festiwalu folklorystycznym w Portugalii. Swoje dzieła tworzył również w 2006 roku w Belgii i w 2007 roku na Sycylii w miejscowości Vita. Brał dział w wielu wystawach zbiorowych, pokonkursowych i indywidualnych.

Kazimierz Kostka znany jest z 16 rzeźb „Kapela kaszubska”, które stanęły na Ołtarzu Papieskim w Sopocie w 1999 roku, gdy Jan Paweł II odwiedzał ojczyznę. Rzeźbiarz w swoich pracach często podejmował tematykę religijną.

Twórczość artysty została przedstawiona w dwóch filmach pt. „Kazimierza Kostki rozmowy z diabłem” i „Dwa ołtarze i dwie pielgrzymki”. Prace pomorskiego rzeźbiarza posłużyły również jako inspiracja do dwóch prac magisterskich.

Prace Kazimierza Kostki można podziwiać m.in. w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, w zbiorach muzeów w Toruniu, Poznaniu, Warszawie, Koszalinie, Słupsku, Bydgoszczy, a także w licznych kościołach.

Dwa lata temu Kazimierz Kostka podpisał umowę z profesjonalną agencją modelingową i stał się zawodowym modelem. Artysta przyznał wówczas, że była to dla niego zaskakująca propozycja.

Kazimierz Kostka nie żyje

Facebook.com/klubplastyka

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło:GP24/Nasze Miasto

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News