Protest w Warszawie
Piotr Molecki/East News
Monika Majko - 7 Marca 2021

Już jutro ogromne utrudnienia, mieszkańców czeka paraliż. Kolejny protest w ramach Strajku Kobiet

Przedstawiciele Ogólnopolskiego Strajku Kobiet poinformowali o kolejnym masowym proteście w stolicy, który odbędzie się w Dzień Kobiet, czyli w poniedziałek 8 marca. Mieszkańcy Warszawy powinni przygotować się na poważne utrudnienia.

Protestujący rozpoczną gromadzenie się w godzinach popołudniowych. W czasie manifestacji zbierane będą również podpisy pod projektem aborcyjnym. Przedstawiciele Ogólnopolskiego Strajku Kobiet zapowiadają, że nie zamierzają się poddać.

Strajk Kobiet zapowiedział kolejny duży protest w Warszawie

Już jutro po raz kolejny manifestanci ruszą na ulice nie tylko Warszawy, ale również wielu innych polskich miast. Przedstawiciele Ogólnopolskiego Strajku Kobiet zapowiedzieli wielki protest z okazji Dnia Kobiet, który co roku świętowany jest 8 marca.

– Żadnych więcej kompromisów! 8 marca, jak co roku widzimy się na Rondzie Praw Kobiet! (dawniej Dmowskiego). Zaczynamy od godziny 16.00 – przekazali organizatorzy na stronie wydarzenia na Facebooku.

Przy okazji strajku, na ulicach polskich miast zbierane będą również podpisy pod projektem „Legalna aborcja”. Organizatorzy manifestacji zaapelowali do wszystkich o poparcie tej inicjatywy, która zakłada m.in. prawo do bezpiecznego przerywania ciąży do 12. tygodnia, a w szczególnych przypadkach także po 12. tygodniu.

6-latek zaprosił na urodziny 32 kolegów, nikt nie przyszedł. Dopiero gdy mama nagłośniła sytuację, otrzymał wsparcie obcych ludzi6-latek zaprosił na urodziny 32 kolegów, nikt nie przyszedł. Dopiero gdy mama nagłośniła sytuację, otrzymał wsparcie obcych ludziCzytaj dalej

Nowy projekt postuluje również wprowadzenie dodatkowych regulacji w zakresie nadużywania tzw. klauzuli sumienia oraz reformę procedury sprzeciwu pacjenckiego, zniesienie kar dla lekarzy i osób pomagających w aborcji za zgodą osoby w ciąży, wprowadzenie dla podmiotów leczniczych jednolitej procedury postępowania z osobą, która chce wcześniej zakończyć ciążę i rozszerzenie programu badań prenatalnych na badanie białka PAPP-A.

Podpis pod projektem może złożyć każdy pełnoletni obywatel Polski. Karta poparcia musi być własnoręcznie podpisana przez wspierającą osobę, dlatego organizatorzy protestu zaapelowali o tłumne pojawienie się na ulicach i składanie podpisów.

W związku z kolejnym masowym protestem w stolicy, mieszkańcy Warszawy będą musieli przygotować się na utrudnienia, w szczególności w ruchu drogowym. W czasie trwania protestu mogą nastąpić opóźnienia w rozkładzie jazdy środków transportu publicznego, a także problemy z dojazdem w pewne części miasta.

To kolejny protest z serii manifestacji związanych z październikowym wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że aborcja w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu jest niezgodna z Konstytucją RP.

Wyrok ten doprowadził do unieważnienia tzw. kompromisu aborcyjnego, który obowiązywał w Polsce od 1993 roku i w praktyce doprowadził do zakazu aborcji. Społeczeństwo od wielu miesięcy głośno sprzeciwia się jednak decyzji TK w tym zakresie.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Warszawa w pigułce/Facebook

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News