Adam Zagajewski nie żyje
Pixabay.com ScorpionD
Monika Majko - 22 Marca 2021

Andrzej Duda przekazał wiadomość. Nie żyje Adam Zagajewski

Nie żyje Adam Zagajewski, wybitny polski poeta i eseista. Wiadomości o śmierci artysty obiegły media i wstrząsnęły fanami jego twórczości zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Krakowskie wydawnictwo Znak potwierdziło smutne informacje.

O śmierci Adama Zagajewskiego poinformowała jako pierwsza redakcja „Gazety Wyborczej”. Smutne wieści przekazał również za pomocą mediów społecznościowych Andrzej Duda. Wybitny poeta współpracował przed laty z ojcem żony prezydenta, Julianem Kornhauserem, z którym wydał książkę „Świat nieprzedstawiony”.

Adam Zagajewski nie żyje

- Dziś odszedł prof. Adam Zagajewski - poeta, eseista, prozaik, przedstawiciel pokolenia Nowej Fali. Członek PEN Clubu i Polskiej Akademii Umiejętności. Smutna wiadomość i duża strata dla polskiej literatury. RiP - przekazał w niedzielę wieczorem prezydent Duda.

Adam Zagajewski przyszedł na świat 21 czerwca 1945 roku we Lwowie, a w latach 1963-1970 studiował filozofię i psychologię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W drugiej połowie lat siedemdziesiątych wybitny poeta związał się z opozycją demokratyczną.

Poeta debiutował w 1967 roku wierszem w „Życiu Literackim”. Z kolei jego debiut książkowy nastąpił w 1972 roku, kiedy wydano tomik „Komunikat”. W późniejszych latach Adam Zagajewski zajmował się zawodowo również tłumaczeniem literatury.

Mateusz Morawiecki przekazał tragiczne informacje. Nie żyje Teresa MajchrzakMateusz Morawiecki przekazał tragiczne informacje. Nie żyje Teresa MajchrzakCzytaj dalej

- Chyba nie ma pisarza czy poety, który by się nie cieszył z tłumaczeń. To jest otwarcie na nowych czytelników, na inne kraje. Pierwotna, najważniejsza publiczność dla mnie to jest polski czytelnik. Potem są różne przygody z tłumaczeniem - mówił Zagajewski w 2018 roku jako gość na antenie RMF FM w rozmowie z dziennikarzem Bogdanem Zalewskim.

- Jestem Polakiem i to jest jedyny język, który mam w całości w sobie. Napisałem kilka tekstów po angielsku czy po niemiecku. Pisać wiersz w innym języku i zaglądać do słownika? To jest karykaturalne. Trzeba całkowicie panować nad językiem - dodał poeta.

Autor był współtwórcą nowofalowej grupy poetyckiej Teraz i współtworzył jej manifesty programowe. W 1974 roku wspólnie z Julianem Kornhauserem, ojcem Agaty Kornhauser-Dudy, napisał książkę pt. „Świat nieprzedstawiony”, która stała się wyznacznikiem kierunku dla wielu progresywnych twórców.

W latach 1976-1978 Adam Zagajewski został objęty zakazem druku. Poeta pracował wówczas jako korektor w miesięczniku „Znak”, a w 1979 roku wyjechał na roczne stypendium do Berlina Zachodniego, gdzie mieszkał do 1981 roku. Po powrocie do Krakowa zastał go w kraju stan wojenny.

Ze stolicy małopolski poeta wyjechał po raz kolejny w grudniu 1982 roku. Adam Zagajewski emigrował do Francji ze względów osobistych i zamieszkał w Courbevoie pod Paryżem. Do Krakowa powrócił na stałe w lipcu 2002 roku. Artysta zmarł 21 marca 2021 roku w wieku 75 lat.

Adam Zagajewski nie żyje

Facebook.com/miesiecznik.znak

zagajewski

twitter.com/AndrzejDuda

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: RMF FM/Gazeta Wyborcza

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News