Policja ostrzega Polaków przed kruchym lodem. Od początku roku śmierć poniosły już 22 osoby
Policja wydała ostrzeżenie skierowane do wszystkich Polaków. Po kilkunastu mroźnych i śnieżnych dniach w całym kraju nastąpił znaczny wzrost temperatury. Tafla lodu na zbiornikach wodnych stała się krucha, co stanowi niebezpieczeństwo dla osób, które oddają się zimowym zabawom.
Zabawa na zamarzniętych zbiornikach wodnych zawsze wiąże się z dużym niebezpieczeństwem. Grubość i wytrzymałość tafli jest zmienna i zależy nie tylko od warunków atmosferycznych, ale także od specyfiki samego zbiornika, jego linii brzegowej, głębokości, dopływów czy budowli wodnych.
Policja ostrzega przed niebezpieczeństwem
Poruszanie się po lodzie bez odpowiedniej wiedzy i sprzętu może grozić utratą życia lub zdrowia. Od początku roku do 21 lutego policja odnotowała aż 22 przypadki utonięcia. Niemal połowa ofiar straciła życie na skutek załamania się pokrywy lodowej.
- Lód ulega ciągłym zmianom, również dobowym i nigdy nie ma tej samej grubości na całym zbiorniku. Poruszanie się po lodzie bez odpowiedniej wiedzy i sprzętu asekuracyjnego może zakończyć się tragicznie - apelują mundurowi.
Najbardziej niebezpieczne są ujścia akwenów, cieków wodnych, mostów, śluz i wszelkie miejsca na lodzie z występującymi rysami i pęknięciami. Mimo że lód może wydawać się gruby tuż przy lini brzegowej, w rzeczywistości może być zbyt cienki, by utrzymać człowieka.
Dla własnego bezpieczeństwa podczas spacerów nieopodal zbiorników wodnych warto mieć przy sobie telefon komórkowy, który w razie wypadku pozwoli na powiadomienie o niebezpieczeństwie odpowiednich służb.
- Jeśli jesteśmy świadkami, że na lodzie bawią się pozostawione bez opieki dzieci, lub spacerują beztroscy ludzie, zawsze należy reagować i dzwonić pod alarmowy numer 112, aby powiadomić odpowiednie służby - ostrzegają policjanci.
- Dotyczy to również wędkarzy, dla których jest to sezon zimowych połowów, aby przebywając na pokrywie lodowej nie zapominali o swoim bezpieczeństwie. W czasie połowu ryb powinni posiadać ze sobą sprzęt asekuracyjny, np. linę przywiązaną do brzegu. Ze względu na mające miejsce w ostatnich dniach znaczne ocieplenie, zagrożenie załamaniem się lodu i utonięciem dodatkowo bardzo wzrosło - dodano w oficjalnym oświadczeniu.
W przypadku wpadnięcia do wody należy zachować spokój i spróbować wezwać pomoc. Najlepiej położyć się na wodzie z szeroko rozpostartymi ramionami i starać się wypełznąć na lód. W przypadku zauważenia tonącej osoby nie należy biec w jej kierunku. Bezpieczniejsze będzie rzucenie jej końcówki długiego szalika bądź grubej gałęzi.
Po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy okryć ją kurtką i jak najszybciej przetransportować do ciepłego pomieszczenia. Warto podawać ofierze ciepłe napoje. Polewanie gorącą wodą może skutkować szokiem termicznym.
Artykuły polecane przez redakcję Pikio:
- Książę Filip nie jest w najlepszym stanie? Książę Karol opuścił szpital cały we łzach
- Mateusz Morawiecki poinformował o śmierci Mieczysława Chorążego
- Pomorskie: 17-latek został śmiertelnie godzony nożem na urodzinach. Zatrzymano podejrzanego
Źródło: Policja.pl