Pieprz może zastąpić proszek do prania
Pixabay bierfritze
Irmina Jach - 22 Lutego 2021

Wystarczy wsypać łyżeczkę pieprzu do pralki. Kolory ubrań będą żywe jak nigdy

Domowe triki mogą znacząco ułatwić codzienne porządki. Niewiele osób wie, że przyprawy używane w kuchni mogą być doskonałym środkiem biorącym. Żeby się o tym przekonać, wystarczy wsypać łyżeczkę czarnego pieprzu do pralki.

Większość Polaków robi pranie przynajmniej raz w tygodniu, a połowa nawet kilka razy w tygodniu. Każdego roku obywatele naszego kraju zużywają aż 250 milionów kilogramów proszku. Spora część substancji zawartych w chemikaliach ma wpływ na kondycję organizmu. Żeby zachować zdrowie, warto sięgać po naturalne środki.

Pieprz może zastąpić proszek do prania

Badania dowodzą, że proszki do prania zawierają związki chemiczne, które mogą przyczyniać się do podrażnienia skóry, powodować alergie, a nawet zaburzać gospodarkę hormonalną. Większość z nich nie wypłukuje się do końca podczas procesu płukania, dlatego stanowią potencjalne zagrożenie.

Anionowe środki powierzchniowo czynne, które odpowiadają za usuwanie tłuszczu, są podstawowym składnikiem każdego detergentu. Substancje te mogą niszczyć powłokę lipidową skóry i ją podrażniać. Ftalany, które również wchodzą w skład proszków do prania, mogą z kolei negatywnie wpływać na płodność u mężczyzn i zwiększać ryzyko raka piersi u kobiet.

Badania na ten temat były prowadzone w Stanach Zjednoczonych, Indiach i Szwajcarii. Naukowcy dowiedli także, że używanie sklepowych chemikaliów negatywnie wpływa na środowisko naturalne. Stanowią doskonałą pożywkę dla sinic, które niszczą wody Bałtyku.

Wiemy, co może czekać Polaków na Wielkanoc. Przykre informacje o planowanych obostrzeniachWiemy, co może czekać Polaków na Wielkanoc. Przykre informacje o planowanych obostrzeniachCzytaj dalej

Na dyskontowych półkach coraz częściej można znaleźć ekologiczne proszki do prania. Niestety, ich ceny nierzadko przekraczają możliwości finansowe polskich rodzin. Alternatywnym rozwiązaniem są przyprawy, które każdy ma w swojej kuchni.

Wsypanie jednej łyżeczki czarnego pieprzu do pralki sprawi, że ubrania dłużej zachowają doskonałą kondycję. Kolory odzieży staną się bardziej intensywne, a wszelkie wyblaknięcia pójdą w zapomnienie. Ten domowy sposób pozwoli cieszyć się garderobą, która zawsze będzie wyglądała jak świeżo zakupiona.

Według materiału opublikowanego w Huffington Post, szorstka struktura pieprzu sprawia, że zbiera on pozostałości detergentu z powierzchni ubrań. To właśnie zbyt długi kontakt proszku do prania z materiałem, sprawia, że ubrania bledną.

Ziarenka pieprzu nie niszczą pralki. Jeśli po wypraniu odzieży w bębnie pozostaną jakiekolwiek resztki, wystarczy włączyć pralkę bez zawartości na kilkuminutowy cykl. Po pozostałościach przyprawy nie zostanie nawet najmniejszy ślad.

Próbowaliście kiedyś dodawać do prania środków dostępnych w każdej kuchni? Jesteście ciekawi efektów takiego postępowania?

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Webniusy/Wysokie Obcasy

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News