Policja ostrzega przez oszustwem na wnuczka
sabinevanerp Pixabay.com
Irmina Jach - 21 Lutego 2021

Polska policja apeluje do Polaków. Seniorzy padają ofiarą oszustw

Policja ostrzega Polaków przed groźnymi oszustami. Przed kilkoma dniami seniorka z powiatu złotoryjskiego nieomal padła ofiarą metody na wnuczka. Warto zapoznać się z zasadami bezpieczeństwa.

Oszustwo metodą na wnuczka doprowadziło do bankructwa wielu seniorów. Przestępcy wyszukują w książkach telefonicznych osoby, których personalia mogą wskazywać na podeszły wiek. Następnie dzwonią do ofiar, podając się za osoby im bliskie. Na ogół proszą o emerytów o pieniądze dla wnuczka, który miał wypadek samochodowy.

Policja ostrzega przez oszustwem na wnuczka

Oszuści na ogół podają się za znajomych krewnych staruszków, którzy musieli zostać na miejscu zdarzenia. Odzyskanie gotówki jest niezwykle trudne, a w niektórych przypadkach - niemożliwe. Warto uświadamiać członków rodziny o potencjalnym niebezpieczeństwie.

Do kolejnego wyłudzenia doszło w ubiegły wtorek w powiecie złotoryjskim. 83-letnia kobieta odebrała telefon od mężczyzny, który twierdził, że jest jej wnukiem. Przestępca oświadczył, że brał udział w wypadku samochodowym i aby uniknąć odpowiedzialności, potrzebuje pieniędzy.

Na szczęście seniorka zorientowała się, że komunikat może być próbą oszustwa i przerwała połączenie, nie ponosząc żadnych strat materialnych. Dzięki świadomości emerytów udało się zatrzymać już wielu przestępców, którzy próbowali wyłudzić pieniądze w ten sposób.

Od 2 sierpnia zmiany w dowodach osobistych. Zostaną wprowadzone m.in. odciski palcówOd 2 sierpnia zmiany w dowodach osobistych. Zostaną wprowadzone m.in. odciski palcówCzytaj dalej

Często sprawcy żądają wydania nie tylko gotówki, ale także wartościowej biżuterii. Pieniądze i kosztowności przekazywane są w miejscu zamieszkania oszukiwanej osoby albo na ulicy, a także w placówkach bankowych.

Oszuści wywierają na seniorach presję, wykonując bardzo dużo połączeń telefonicznych i prosząc o dyskrecję w stosunku do członków najbliższej rodziny. Często podszywają się również pod funkcjonariuszy policji lub innych służb mundurowych.

W takich przypadkach przestępcy przekonują starszą osobę, że rozpracowują zorganizowaną grupę przestępczą i proszą o pomoc w przeprowadzeniu operacji. Po przekazaniu pieniędzy lub wpłaceniu ich na wskazane przez oszusta konto, kontakt się urywa.

Policja radzi, żeby zachowywać zasadę ograniczonego zaufania w stosunku do nieznajomych. W każdym przypadku należy sprawdzić, czy osoba, podająca się za członka rodziny, faktycznie jest tym, za kogo się podaje.

Nie należy udzielać informacji na temat tego, jakim majątkiem dysponujemy i jakie oszczędności są ukryte w naszych domach. Nie należy wypłacać pieniędzy z banku. Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji warto skontaktować się z policją lub członkami rodziny.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

źródło: Policja.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News