Od 1 lipca nowy obowiązek dla milionów Polaków. Jeśli nie złożysz deklaracji, zapłacisz surową karę
Polacy od 1 lipca będą mogli składać deklaracje dotyczące źródeł ciepła i spalania paliw w swoich nieruchomościach. Wnioski będą musieli złożyć właściciele lub zarządcy w ramach Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). To jeden z kroków prowadzących do realizacji planu walki ze smogiem w kraju.
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Dorotę Cabańską z Nadzoru Budowlanego Polacy od 1 lipca będą musieli rozpocząć składanie deklaracji dotyczących źródeł ciepła i spalania paliw w nieruchomościach. Z tym dniem Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) zacznie przyjmowanie dokumentów.
Deklaracje składane przez Polaków będą wysyłane do CEEB, czyli rejestru źródeł energii budynków. Spis będzie zawierał informacje dotyczące termomodernizacji oraz wymiany kotłów. Znaleźć się w nim ma ostatecznie nawet 5 milionów nieruchomości.
Z początkiem lipca Polacy zaczną składać deklaracje dotyczące źródeł ciepła
O planach uruchomienia Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, który będzie informował o tym, jak Polacy ogrzewają swoje nieruchomości, powiadomiła Dorota Cabańska. To część planu walki ze smogiem.
– Uruchamiamy od połowy 2021 roku mechanizm składania deklaracji o źródle niskoemisyjnego ciepła, co przyczyni się do realizacji ambitnych planów walki ze smogiem w całej Polsce – powiedziała Cabańska cytowana przez Money.pl.
Dorota Cabańska podkreśliła, że dzięki Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków ważne dane zostaną zgromadzone w jednym miejscu i nie będą chaotycznie zbierane w gminach. Posiadanie tych informacji ma pomóc sprawniej działać i wspierać samorządy.
– Będzie to jednolity system gromadzenia danych na poziomie całej Polski – odchodzimy od rozproszonych baz danych w gminach. Na podstawie zebranych informacji będziemy wspierać działania lokalnych samorządów – dodała.
Rejestr CEEB ma gromadzić przede wszystkim dane dotyczące źródeł spalania paliw do 1 MW w budynkach jednorodzinnych oraz wielorodzinnych. Z deklaracji będą musieli się rozliczać zarówno właściciele, jak i zarządcy. W spisie znajdą się też budynki publiczne oraz lokale usługowe.
Polacy mają rok na złożenie deklaracji
Od 1 lipca Polacy będą musieli złożyć deklarację w przeciągu 12 miesięcy. Dotyczy to właścicieli lub zarządców nieruchomości, które już istnieją. Dokumenty będzie można składać drogą internetową oraz tradycyjną w urzędzie gminy.
Zdecydowanie mniej czasu będą mieli właściciele oraz zarządcy, których budynki powstaną już po 1 lipca. Oni będą musieli złożyć deklarację w ciągu 14 dni.
– Baza danych o tym, czym ogrzewamy nasze domy, jest potrzebna przede wszystkim obywatelom. To w ich imieniu i dla ich zdrowia będą wdrażane programy wymiany starych pieców na nowe, ekologiczne źródła ciepła – powiedziała Dorota Cabańska.
Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków ma też pomagać usuwać tzw. kopciuchy, czyli stare piece, które emitują dużo zanieczyszczeń. Dzięki rejestrowi ochrona środowiska, termomodernizacja oraz walka z ubóstwem energetycznym mają przebiegać sprawniej.
– Celem zbierania informacji o budynkach jest stworzenie kompletnej bazy danych, na podstawie której każda gmina w Polsce będzie mogła podejmować odpowiednie działania na rzecz poprawy jakości powietrza – informuje Główny Urząd Nadzoru Budowlanego.
Funkcjonowanie CEEB ma być związane z programem „Stop Smog”. Warto pamiętać, że za niezłożenie deklaracji właściciele oraz zarządcy mogą otrzymać karę, której wysokość ma wynosić od 500 złotych do tysiąca złotych.
Przewidziane są kontrole strażników miejskich. Funkcjonariusze będą mogli sprawdzić, czy faktyczne źródło ogrzewania jest zgodne z zadeklarowanym we wniosku przesłanym do CEEB.
Artykuły polecane przez redakcję Pikio:
- Nie żyje Aleksandra Koncewicz-Rulewska
- Andrzej Piaseczny w szpitalu. Viola Kołakowska rzuciła oskarżeniami
- Jest oświadczenie ws. syna Beaty Szydło. Wiadomo, dlaczego ukrywał się pod zmienionym nazwiskiem
Źródło: Money.pl