Polacy podróżujący na Litwę muszą odbyć kwarantannę
Freepik freepik
Irmina Jach - 15 Lutego 2021

Od środy obowiązkowe testy i kwarantanna dla Polaków wjeżdżających na Litwę

W związku z pojawieniem się kolejnych wariantów COVID-19, Litwa zaostrzyła kontrolę na granicy lądowej z Polską. Osoby, które chcą podróżować po terytoriach obydwu krajów, będą musiały przedstawić negatywny wynik testu na koronawirusa i odbyć kwarantannę.

Nowe rozporządzenie w sprawie obostrzeń będzie obowiązywało od środy 17 lutego. Kontrole na granicy polsko-litewskiej rozpoczną się o godzinie 7:00 naszego czasu. Decyzję ogłoszono podczas konferencji prasowej, która odbyła się w Wilnie.

Polacy podróżujący na Litwę muszą odbyć kwarantannę

-Kontrola zacznie obowiązywać od środy od 8:00 rano (7:00 rano czasu polskiego) - przekazała litewska minister spraw wewnętrznych Agne Bilotaite.

Polacy, którzy planują podróż na Litwę, będą musieli przedstawić wypełnioną ankietę litewskiego Narodowego Centrum Zdrowia Publicznego oraz negatywny wynik testu na koronawirusa wykonanego najpóźniej 48 godzin przed przyjazdem.

Wszyscy przyjeżdżający zostali zobowiązani także do odbycia obowiązkowej, dziesięciodniowej samoizolacji. Zaostrzone kontrole obowiązują także we wszystkich portach lotniczych i w porcie morskim. Warunki muszą spełnić turyści z 200 krajów, w tym Polski.

Miliony Polaków mogą zyskać nawet 760 zł, małżeństwa 1520 zł. Wystarczy odliczyć ulgę za internetMiliony Polaków mogą zyskać nawet 760 zł, małżeństwa 1520 zł. Wystarczy odliczyć ulgę za internetCzytaj dalej

Litwa, wprowadzając obostrzenia dla obywateli innych krajów, zdecydowała się na złagodzenie lockdownu, który obowiązuje obywateli. Od poniedziałku, po ponad dwóch miesiącach przerwy, działanie wznowiły między innymi salony fryzjerskie, gabinety kosmetyczne i niewielkie sklepy z artykułami przemysłowymi.

Od środy wierni będą mogli uczęszczać na nabożeństwa. Zamknięte pozostają lokale gastronomiczne, obiekty sportowe i miejsca rozrywki. Urzędy państwowe, część przedsiębiorstw i wszystkie szkoły wciąż pracują w trybie zdalnym.

Litwini mogą wychodzić z domów tylko w uzasadnionych przypadkach - na przykład po niezbędne zakupy, do lekarza, do bliskich potrzebujących pomocy oraz na spacer z psem. W gospodarstwach domowych może przebywać tylko jedna osoba spoza rodziny. Limit nie obejmuje towarzyszących jej dzieci. Podobne zasady obowiązują na powietrzu.

Kwarantanna została wprowadzona na Litwie 7 listopada 2020 roku, a lockdown - 16 grudnia. W drugiej połowie ostatniego miesiąca roku liczba zakażeń sięgnęła prawie 15 tysięcy przypadków na 10 tysięcy mieszkańców. W ciągu ostatnich dni spadła z kolei do 270.

Z informacji przekazanych przez Departament Statystyki wynika, że w ciągu ostatniej doby odnotowano na Litwie 203 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Na COVID-19 i związane z nim powikłania zmarło z kolei kolejne osiem osób.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: PAP

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News