Pies, jak dbać latem o zwierzęta
.
Weronika Wasiak - 2 Lipca 2019

Jak dbać o psy i koty podczas upałów? Jest kilka sprawdzonych sposobów

Pies, kot oraz wiele innych zwierząt wymaga w okresie letnim specjalnego traktowania. Każde mniejsze i większe stworzenie potrzebuje większej uwagi człowieka, by jakoś móc przetrwać te kilka miesięcy wykańczających upałów. Na szczęście jest kilka sprawdzonych sposobów, które w tym pomagają.

Pies i kot, jako zwierzęta domowe, otrzymują od człowieka najwięcej opieki, jednak mogą być nieco zaniedbywane w okresie letnim, gdy temperatury są naprawdę wysokie, a mordercze słońce nagrzewa całe mieszkanie. Nikt w takich sytuacjach nie powinien o nich zapominać, bo dbanie o nie wtedy jest szczególnie ważne. Dzięki stosowaniu się do kilku sprawdzonych sposobów, sprawimy, że nasi pupile spędzą gorące dni w pełnym komforcie.

Edyta Górniak mieszkała w biedzie.Gdzie mieszkała Edyta Górniak zanim zdobyła sławę? Bardzo biedne warunki, aż ciężko uwierzyć, że tu dorastała gwiazdaCzytaj dalej

Czego potrzebuje od nas pies i kot w okresie letnim?

Z uwagi na nieprzemijające upały, postanowiliśmy przeprowadzić wywiad z lekarzem weterynarii Szczepanem Gubałą, który udzielił nam kilku ważnych wskazówek w kwestii dbania latem o zwierzaki domowe. Pamiętajmy, że gorące dni mogą być dla nich o wiele bardziej uciążliwe, niż dla nas, dlatego nie powinniśmy zapominać o nich nawet na chwilę i stosować się do kilku prostych porad.

- W trakcie upałów pamiętajmy o zapewnieniu psom i kotom stałego dostępu do wody oraz dostępu do zacienionego pomieszczenia. Podczas gorących dni w szczytowych momentach upału postarajmy się aby spacery były krótkie, nie przemęczajmy zwierzaków nadmiernym wysiłkiem. Jeżeli jednak zdecydujemy się na długi spacer pamiętajmy o pojeniu. Nie pozostawiajmy zwierzęcia w zamkniętym samochodzie, w pomieszczeniach bez wentylacji, blaszanym garażu, oraz w miejscach nasłonecznionych w którym nie ma dostępu do cienia - tłumaczy lekarz w rozmowie z naszym dziennikarzem.

Jak się okazuje, nie tylko człowiek może doznać udaru, ale psiak również. Niezwykle ważne jest, by podczas upałów dokładnie obserwować naszego pupila i od razu udać się do specjalisty, gdy tylko zauważymy, któryś z objawów.

- Udar cieplny, związany z przegrzaniem, pojawia się gdy organizm zwierzęcia nie jest w stanie odprowadzić zgromadzonego w nadmiarze ciepła. Pierwsze objawy udaru najczęściej pojawiają się ze strony ośrodkowego układu nerwowego. Możemy zaobserwować: gorączkę, wymioty, zaburzenia koordynacji ruchowej, osłabienie zwierzęcia, niepokój, brak pragnienia i apetytu. Jeżeli zauważymy któryś z symptomów, powinniśmy udać się natychmiast do lekarza weterynarii. Zanim dotrzemy do lekarza, spróbujmy napoić zwierzę wodą mineralną niegazowaną, lub innym płynem elektrolitowym - wyjaśnia doktor Gubała.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

disco-poloStraszne choroby zniszczyły ich życie. Druzgocące dramaty gwiazd disco-poloCzytaj dalej

Co z dzikimi zwierzętami?

Zapewne niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że w okresie letnim powinniśmy dbać nie tylko o te zwierzaki, które żyją razem z nami w domach, ale również o te biegające po lasach i na łąkach. W tych przypadkach, sytuacja jest o wiele bardziej poważna, bowiem zwierzaki są zdane same na siebie, co często może prowadzić do śmierci w wyniku wygłodzenia czy braku nawodnienia. Lekarz Szczepan Gubała również w tym przypadku udzielił konkretnej odpowiedzi, co możemy zrobić, by zadbać o dzikie stworzenia.

- Większość dzikich zwierząt radzi sobie z upalnymi temperaturami, kryjąc się w zacienionych miejscach. Jeżeli chcemy im pomóc to możemy zapewnić dodatkowy dostęp do wody poprzez wystawienie poideł. Ptakom możemy wystawić poidła z płytkim dnem, tak aby mogły się nie tylko napić, ale także wykapać i schłodzić. Dla dużych dzikich zwierząt (np jelenie, sarny, dziki) można urządzić babrzysko (podmokłe, błotniste miejsce w którym będą korzystać z kąpieli błotnej) - tłumaczy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dramat Aleksandry Kwaśniewskiej! Po latach zdradziła bolesną tajemnicę o swoim ojcu i aborcji
  2. Anna Komorowska w dniu ślubu z Bronisławem wyglądała jak milion dolarów! Ujawniono ich zdjęcie ślubne. Nie poznacie prezydenta!
  3. Wiadomo z jakiego powodu Beata Tyszkiewicz NAPRAWDĘ odeszła z Tańca z Gwiazdami. Strasznie smutne
  4. Witold Pyrkosz umarł w wyjątkowo bolesny sposób. Aż przykro czytać
  5. Kim jest matka Agnieszki Chylińskiej? Totalnie inna postać niż córka
  6. Wielki smutek. Tak wygląda grób Darii Trafankowskiej

zbigniew wodeckiJakim ojcem był Zbigniew Wodecki? Wstrząsające doniesieniaCzytaj dalej

Źródło: pikio

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News