Papież Franciszek podjął decyzję
Pixabay.com Annett_Klingner
Monika Majko - 6 Lutego 2021

Papież Franciszek podjął pionierską decyzję. Kobieta dopuszczona do głosowania na synodzie

Papież Franciszek podjął decyzję o nominacji na podsekretarza Synodu Biskupów siostrę Nathalie Becquart, tym samym dając jej prawo głosu podczas obrad. To pierwsza taka sytuacja w historii Kościoła Katolickiego.

Katoliccy wierni są zaskoczeni decyzją podjętą przez zwierzchnika Kościoła. To jednak nie pierwszy raz, gdy Papież Franciszek działa na rzecz poszerzenia zakresu uczestniczenia przez kobiety w życiu Kościoła Katolickiego.

Papież Franciszek ogłosił nominację do Synodu Biskupów

– Siostra Nathalie Becquart dostała nominację na podsekretarza Synodu Biskupów i tym samym prawo głosu podczas obrad – poinformował „Vatican News”.

Papież Franciszek podjął historyczną decyzję, która zaskoczyła wielu wiernych oraz członków Kościoła i nominował na stanowisko podsekretarza ksaweriankę z Francji. Siostra Nathalie Becquart jest dyrektorką krajowej Służby ds. Ewangelizacji młodych i powołań Konferencji Episkopatu Francji.

Wcześniej żadna kobieta nie otrzymała takiej nominacji, która wiąże się również z otrzymaniem możliwości głosowania podczas obraz Synodu. Do tej pory kobiety uczestniczyły w obradach jedynie w roli ekspertek i audytorek. W sobotę papieską nominację na podsekretarza Synodu Biskupów dostał również ojciec Luis Marín de San Martín, asystent generalny w Zakonie Augustianów.

Żona pożegnała Krzysztofa KowalewskiegoŻona pożegnała Krzysztofa KowalewskiegoCzytaj dalej

Nominację siostry Becquart skomentował w rozmowie z serwisem Vatican News kardynał Mario Grech, sekretarz generalny Synodu Biskupów. Kapłan podkreślił, że już podczas ostatnich synodów wielu duchownych „podkreślało potrzebę refleksji całego Kościoła nad miejscem i rolą kobiet w Kościele”.

– Nawet papież Franciszek wielokrotnie podkreślał potrzebę większego zaangażowania kobiet w proces rozeznawania i podejmowania decyzji w Kościele. Już na ostatnich synodach wzrosła liczba kobiet uczestniczących w charakterze ekspertów lub audytorów – /mówił kardynał Grech.

– Wraz z nominacją siostry Nathalie Becquart i możliwością, że będzie ona uczestniczyć w nich z prawem głosu, drzwi zostały otwarte – dodał duchowny.

To jednak nie pierwsza decyzja obecnego zwierzchnika Katolickiego, dotycząca udziału kobiet w życiu współczesnego Kościoła. W styczniu papież Franciszek zmienił Kodeks Prawa Kanonicznego i oficjalnie dopuścił do posługi w kościele kobiety, które mogą teraz pełnić rolę lektorki i akolitki.

Choć w wielu parafiach taka sytuacja nie była niczym dziwnym, w prawie kościelnym nie była ona oficjalne uregulowana. Do tej pory zasady Kościoła Katolickiego dopuszczały do posługi kościelnej jedynie mężczyzn.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Wprost/TVN24

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News