Czy pies ma duszę?
Pixabay/LUM3N
Dominik Kwaśnik - 8 Maja 2019

Czy pies ma duszę? Papież odpowiedział na to pytanie

Czy pies ma duszę? Wydaje się, że to błahostka, lecz dla wierzących właścicieli zwierząt domowych to ważna kwestia. Czy spotkamy swojego ukochanego pieska w niebie?

Czy pies ma duszę? Pytanie o duchowe życie zwierząt nie jest czymś nowym. Zadawano je już w czasach starożytnych, przed nastaniem chrześcijaństwa. Wg koncepcji Arystotelesa istnieją trzy części duszy: wegetatywna, zmysłowa i rozumna. Człowiek jest najdoskonalszym bytem, zwierzęta zaś posiadają tę drugą formę duszy, odpowiedzialną za poruszanie się i odbieranie świata zmysłami.

Co ciekawe, święty Tomasz z Akwinu, jeden z doktorów Kościoła twierdził, że duszę mają wszystkie żyjące byty. Dowodem na posiadanie jej przez zwierzęta ma być ich ruch. Współczesna nauka Kościoła Katolickiego nie potwierdza jednak istnienia zwierzęcej duchowości. Choć w Biblii znajdziemy np. historię upartej oślicy Balaama, która dostrzegła Anioła, teologowie przyznają prawo do posiadania duszy tylko człowiekowi. Sam papież Benedykt XVI napisał w 2012 roku, że "zwierzęta nie są przeznaczone do życia wiecznego".

Czy pies ma duszę? Słowa papieża budzą nadzieję

Nic dziwnego, że miłośnicy zwierząt z entuzjazmem zareagowali na słowa papieża Franciszka.

- Pewnego dnia zobaczymy nasze zwierzęta podczas ponownego przyjścia Chrystusa. Niebo jest otwarte dla wszystkich stworzeń bożych - powiedział Ojciec Święty podczas jednej ze środowych audiencji generalnej na Placu św. Piotra w 2014 roku.

Organizacje zajmujące się prawami zwierząt uznały to za potwierdzenie, że w zaświatach spotkamy swoje ukochane psy, koty czy chomiki. Teologowie ostudzili jednak emocje, zaznaczając, że nie było to nauczanie ex cathedra, a więc nie ma zastosowania dogmat o nieomylności papieskich nauk. Zwrócono uwagę, że słowa Franciszka były po prostu pocieszeniem - podczas audiencji papież spotkał małego chłopca, smutnego po śmierci swojego psa. Doktryna Kościoła nie uległa zmianie.

Ojciec Święty nie pierwszy raz zaskoczył wiernych, lecz jego słowa nie powinny dziwić. Kardynał Jorge Bergolio po wyborze na Stolicę Piotrową nieprzypadkowo wybrał na swojego patrona św. Franciszka z Asyżu. Żyjący na przełomie XII i XIII wieku zakonnik słynął z kazań, które wygłaszał zwierzętom i ptakom. Jest patronem ekologów, a w dzień jego wspomnienia obchodzony jest Światowy Dzień Zwierząt.

Źródło: TVN24, Wikipedia

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News