Państwowa Komisja ds. Pedofilii
Unsplash.com zinnywoowee
Monika Majko - 19 Lutego 2021

Szczegóły pracy Państwowej Komisji ds. Pedofilii. Wiemy już, ile spraw dotyczy księży

Państwowa Komisja ds. Pedofilii działa pod przewodnictwem Błażeja Kmieciaka. Szef komisji ujawnił prawdę o sprawach prowadzonych aktualnie przez niezależny organ. Wyjawił również, ile z nich dotyczy duchownych.

Błażej Kmieciak pojawił się jako gość programu „Sprawdzam” w TVN 24 w piątek 19 lutego br. Przewodniczący Komisji ujawnił, że obecnie prace niezależnego organu obejmują 115-116 spraw z całego kraju.

Państwowa Komisja ds. Pedofilii prowadzi również sprawy dotyczące księży

– W ponad 40 występowaliśmy bezpośrednio do prokuratury. W pozostałych kilkudziesięciu występowaliśmy do sądu, łącznie było tych wystąpień ponad 60. Ponad 10 spraw dotyczyło przestępstw o charakterze internetowym. Mamy 5 spraw dotyczących osób niepełnosprawnych – informował Błażej Kmieciak.

Redaktor TVN 24 dopytał przewodniczącego komisji o to, ile z tych spraw dotyczy księży. Błażej Kmieciak wyznał, że obecnie prowadzone jest 9 takich spraw, a „jedna dotyczy niezawiadomienia organów ścigania o podejrzeniu popełnienia przestępstwa pedofilii przez osobę duchowną”.

Kmieciak został również zapytany o głośną w ostatnich dniach sprawę ks. Andrzeja Dymera, który był oskarżany o wykorzystywanie seksualne nieletnich chłopców. Duchowny nie został jednak nigdy ukarany za swoje czyny, a 16 lutego 2021 roku zmarł.

Bogusław Linda przeszedł operację. Żona komentuje, jak czuje się aktorBogusław Linda przeszedł operację. Żona komentuje, jak czuje się aktorCzytaj dalej

– Analizujemy ją, chociażby pod kątem postępowania prokuratorskiego i sądowego, a także pod kątem możliwego niezawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa – wyznał Kmieciak.

Tydzień temu ksiądz Andrzej Dymer został zwolniony z funkcji kierownika Instytutu Medycznego im. Jana Pawła II w Szczecinie, a jego miejsce zajął Marcin J., który ma na swoim koncie wyrok za oszustwo. Więcej o tej sprawie przeczytasz TUTAJ.

Przewodniczący Komisji ds. Pedofilii nie krył również swojego oburzenie wieloletnią bezczynnością trzech biskupów. Szczecińska kuria miała wiedzieć o nadużyciach ks. Dymera już od 1995 roku.

– Dla mnie jest to niepojęte. Sprawa zaczyna się w połowie lat 90. i później de facto nic się w tej sprawie nie dzieje. Moja refleksja poznawcza – na początku była totalna ignorancja zjawiska pedofilii, tego co pan słusznie nazwał „potworną zbrodnią”. Nagle okazuje się, że hierarchowie szczecińscy całkowicie ignorują tę sprawę, jedynie wskazując, że ks. Dymer jest homoseksualistą, wykazując wielką ignorancję – podkreślał szef komisji.

– Wspólnota Kościoła – nigdy tego nie ukrywałem – jest mi bliska. Gdy widzę, że ta instytucja popełnia tego typu zło, jest to dla mnie nie tylko jakiś tragiczny paradoks, ale jest to też coś, co boli. Jak śpiewał pan Sienkiewicz: „wszyscy zgadzają się ze sobą, a będzie nadal, tak jak jest”. Nie, my tego nie chcemy. My chcemy konkretnych zmian – dodał Kmieciak.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Wprost

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News