Operator CNC - zarobki w Polsce i za granicą
youtube.com/Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A.
Wiadomości Pikio - 26 Kwietnia 2019

Ile zarabia operator CNC, a ile programista - w Polsce i za granicą

Operator CNC - zarobki w zawodzie. Czym dokładnie zajmuje się operator takich maszyn? To wymagający zawód, do którego potrzebna jest olbrzymia wiedza i umiejętności. Czy specjaliści są dobrze wynagradzani? Czy polski rynek jest już nasycony i muszą oni szukać pracy za granicą?

Operator CNC - zarobki w Polsce i za granicą

Operator CNC - zarobki i zakres obowiązków specjalistów pracujących z wyspecjalizowanymi maszynami do obróbki materiałów. CNC to układ sterowania numerycznego, który wykorzystywany jest do obróbki materiałów różnego rodzaju. Maszyna sterowana przez komputer jest w stanie frezować, szlifować, toczyć, czy wywiercić otwór w materiale. Maszyny te cechuje niesamowita precyzja oraz dobra jakoś wykonania. Za ich pomocą można uruchomić produkcję seryjną różnych przedmiotów.

Osoby pracujące przy takiej obróbce muszą cechować się odpowiednimi kwalifikacjami oraz wiedzą. Pracodawcy często oczekują nie tylko umiejętności pracy z tą konkretną maszyną, ale także obsługi tradycyjnych, ręcznych obrabiarek: frezarki, tokarki, czy szlifierki. Dodatkowym atutem jest programowanie i ocena używanych materiałów.

Aby zostać operatorem CNC, należy odbyć specjalistyczny kurs zawodowy, którego koszt waha się w granicach od 2 do 3 tysięcy złotych. Średnia płaca w Polsce w tym zawodzie to prawie 4000 złotych brutto, więc szkolenie może zwrócić się pracownikowi w miesiąc. Za granicą zarobki przedstawiają się trochę lepiej. We Francji operator CNC może zarobić około 2 tysięcy euro netto, czyli ponad 8 tysięcy złotych. W Niemczech zarobki najbardziej wykwalifikowanych mogą dojść do 3,5 tys. brutto, co daje około 15 000 złotych brutto, więc należy odliczyć podatki i wszystkie składki.

Ile zarabia operator - programista CNC?

Według oficjalnych statystyk operator maszyny CNC w Polsce może zarobić do 3400 do 4700 złotych brutto. Jednak aż 95% osób wykonuje swoje obowiązki w oparciu o umowę o pracę. Tradycyjne narzędzia są coraz częściej zastępowane nowocześniejszą wersją, którą jest właśnie maszyna CNC. Operatorzy, którzy mają umiejętności oraz kwalifikacje do jej obsługi, mają szerokie perspektywy na rynku pracy.

Na najwyższe wynagrodzenie mogą liczyć osoby specjalizujące się w programowaniu obrabiarek CNC. Zarabiają oni przeciętnie 4200 złotych brutto, ich pensje wahają się w granicach od 3950 do 5800 złotych brutto. Co oznacza, że połowa pracowników zarabia ponad 5300 złotych. Programiści CNC odpowiadają za obsługę, ustawienia i programowanie maszyn.

Współczesna technologia wyparła z rynku tradycyjne metody, jako że automatycznie sterowane przez mikrokomputery narzędzia są w stanie wykluczyć błędy wynikające z ludzkich pomyłek i wynikające z tego straty materiałów. Dzięki maszynom CNC możliwe jest wytworzenie precyzyjnych elementów, które są powtarzalne, najdrobniejszy detal będzie taki sam we wszystkich ogniwach.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ile zarabia stolarz? W tym zawodzie można się dorobić
  2. Ile zarabia technik mechatronik, a ile inżynier? Wynagrodzenia w zawodzie
  3. Ile zarabiają policjanci? Funkcjonariusze wywalczyli niemałe podwyżki
  4. Ile zarabia strażnik miejski? Wynagrodzenia lokalnych funkcjonariuszy w największych miastach Polski
  5. Ile zarabia fizjoterapeuta w szpitalu? Ile z własnym gabinetem?

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News