Ile zarabia strażnik miejski w Polsce
youtube.com/kriswas23
Wiadomości Pikio - 14 Marca 2019

Ile zarabia strażnik miejski? Wynagrodzenia lokalnych funkcjonariuszy w największych miastach Polski

Ile zarabia strażnik miejski w Polsce? To chyba jeden z najbardziej znienawidzonych zawodów nie tylko przez kierowców, ale również rowerzystów i pieszych. Czy słusznie? Jak wygląda codzienna praca strażnika miejskiego? Czy pensja rekompensuje im obelgi i krzywe spojrzenia?

Ile zarabia strażnik miejski i co zrobić, żeby nim zostać? W całej Polsce funkcjonariuszy straży miejskiej jest około 10 tysięcy, nie są oni zaliczani do służb mundurowych, a do pracowników administracyjno-porządkowych. Jak pokazują sondaże, jest to jeden z najbardziej niewdzięcznych zawodów, na który można się zdecydować.

Na rynku oświatowym nie ma instytucji przygotowujących do tego zawodu. Wystarczy więc złożenie CV i listu motywacyjnego do placówki, w której chcemy ubiegać się o pracę. Potrzebne kwalifikacje zdobywa się już w trakcie służby i kursu podstawowego, który trwa trzy miesiące. Należy również pomyślnie przejść testy sprawnościowe oraz badania lekarskie.

Zarobki strażnika miejskiego - warto?

Strażnik miejski jest pracownikiem samorządowej umundurowanej formacji powołanej przez Radę Miasta dla ochrony porządku w miejscach publicznych. Zakres zadań określa ustawa i inne akty prawa miejscowego.

W mniejszych miejscowościach zarobki nie napawają optymizmem, oto zarobki netto na różnych stanowiskach w straży miejskiej:

 • aplikant - 1512 zł,
 • młodszy strażnik - 1712 zł,
 • strażnik - 1806 zł,
 • starszy strażnik - 1852 zł,
 • młodszy specjalista - 1912 zł,
 • specjalista - 1955 zł,
 • starszy specjalista - 1981 zł,
 • młodszy inspektor - 2020 zł,
 • inspektor - 2070 zł,
 • starszy inspektor - 2260 zł,
 • kierownik referatu - 3180 zł,
 • zastępca komendanta - 4520 zł,
 • komendant - 4840 zł.

Najwyższa Izba Kontroli oceniła, że ogółem średnie miesięczne wynagrodzenie netto w straży miejskiej waha się od 4 164 złotych w Warszawie do 2 229,8 złotych w Zielonej Górze.

- Uwzględniając obiektywne regionalne zróżnicowanie poziomu wynagrodzeń, w niektórych przypadkach można było zauważyć korelację pomiędzy wysokością wynagrodzenia i wydajnością strażników mierzoną liczbą dokonywanych przez nich interwencji. Przykładowo, wyżej opłacani strażnicy w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie i Bydgoszczy wykazywali się także ponadprzeciętną wydajnością. Z drugiej strony, najmniej wydajni strażnicy z Zielonej Góry otrzymywali stosunkowo niskie wynagrodzenie - mówił przedstawiciel NIK.

Ile zarabia strażnik miejski w największych polskich miastach: Warszawie, Poznaniu

W największych polskich miastach zarobki przedstawiają się nieco lepiej, jednak i tak nie są to zniewalające kwoty. Na przykładzie najniższego stanowiska, aplikant w straży miejskiej to najniższy stopień w hierarchii, w związku z czym wynagrodzenie nieznacznie przekracza minimalną płacę w kraju. We Wrocławiu stawka oferowana na tym stanowisku wynosi 2310 złotych brutto, w Krakowie podawane są widełki od 2000 do 3000 zł brutto, natomiast Warszawa w ostatnim ogłoszeniu pisze o płacy rzędu 2055 złotych brutto. Wynagrodzenia różnią się w zależności od stopnia.

Umowa na czas nieokreślony jest oferowana najczęściej po 12 miesiącach służby. Po tym czasie możliwy jest również awans. Później można liczyć na dodatek za wieloletnią pracę od 5 do 20% w zależności od posiadanego stażu pracy. W Warszawie po trzech miesiącach zatrudnienia i zdanym egzaminie funkcjonariusz otrzyma premię motywacyjną w wysokości 300 złotych brutto, po roku wynagrodzenie w stolicy wzrasta do 2370 zł brutto.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

 1. Ile zarabia ortodonta? W Polsce zarabia się mniej, niż za granicą
 2. Ile zarabia archeolog? Czy ciężka praca naukowców jest godnie wynagradzana?
 3. Ile zarabia fizjoterapeuta w szpitalu? Ile z własnym gabinetem?
 4. Ile zarabia anestezjolog? Dlaczego lekarze tak mało zarabiają?
 5. Ile zarabia okulista w Polsce? Jakie są zarobki okulistów za granicą?
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News