Ile zarabiają policjanci w Polsce
youtube.com/alwaro58
Wiadomości Pikio - 18 Marca 2019

Ile zarabiają policjanci? Funkcjonariusze wywalczyli niemałe podwyżki

Ile zarabiają policjanci w Polsce? Czy w 2019 roku funkcjonariusze dostaną wreszcie podwyżki, o które tak walczyli? Patrolują ulice, czy drogi, rozwiązują zagadki kryminalne i ścigają przestępców, a to tylko wycinek ich zawodowych obowiązków. Jak przedstawiają się pensje w policji?

Ile zarabiają policjanci w Polsce?

Ile zarabiają policjanci? Co trzeba zrobić, żeby zostać funkcjonariuszem i czy potrzebne są do tego specjalne kwalifikacje? Obecnie w polskiej policji służbę pełni blisko 100 tysięcy mundurowych.

Aby zostać funkcjonariuszem policji, należy przejść wieloetapową rekrutację, za każdą z jej części kandydat otrzymuje punkty, których suma decyduje o przyjęciu (bądź nie) do służby.

Zarobki policjanta zależą od jego grupy zaszeregowania, czyli zasadniczego wynagrodzenia. System wyróżnia szesnaście grup zaszeregowania w tej formacji, inną stawkę otrzymuje kursant na starcie swojej kariery, a inną policjant z oddziału prewencji. Drugą składową są dodatki. W budżetówce dodatkowe pieniądze do pensji otrzymuje się za staż, stopień, pełnioną funkcję. Każdemu z policjantów należy się też tzw. mundurówka oraz trzynasta pensja.

Na jakie przeciętne pensje mogą liczyć funkcjonariusze? Przedstawione pensje są kwotami sprzed podwyżek:

 • kursant - 1950 złotych netto,
 • policjant - 3024 zł,
 • dzielnicowy/kontroler ruchu drogowego - 3607 zł,
 • asystent/detektyw - 3865 zł,
 • kierownik referatu - 4460 zł,
 • komendant powiatowy, miejski, rejonowy - 7367 zł,
 • komendant wojewódzki - 9526 zł,
 • zastępca komendanta głównego - 13488 zł,
 • komendant główny - 15304 zł.

Policjanci poprzez strajk, przeprowadzony w wakacje ubiegłego roku, wywalczyli podwyżki dokładnie o 655 złotych brutto od 1 stycznia 2019 roku. 1 stycznia 2020 roku funkcjonariusze mają dostać kolejną podwyżkę - 500 złotych na każdy etat.

Ile zarabia policjant kryminalny po studiach?

Aby dostać się na stanowisko analityka na wydziale kryminalnym, kandydat musi spełniać pewne kryteria, między innymi odbyć przynajmniej trzyletni staż służby w Policji i móc poszczycić się szczególnymi uwarunkowaniami. Wielu policjantów marzy, aby dostać się do tej elitarnej grupy. Dodatkowym atutem będą ukończone studia na konkretnych kierunkach.

Wynagrodzenie policjanta kryminalnego, podobnie jak i każdego innego, to suma kilku składników. Na wypłatę składa się wynagrodzenie zasadnicze, dodatek stażowy, a także dodatki służbowy i za stopień. Przykładowo detektyw w wydziale kryminalnym w komendzie w mieście liczącym około 30 tys. mieszkańców zarabia 3682 zł, za 15 lat służby przysługuje mu dodatek ok. 377 zł, za stopień - 410 zł i służbowy - 468 zł, co daje łączną kwotę prawie 5 tysięcy złotych.

Mimo średniej wielkości zarobków zawód ten niezmiennie cieszy się sporym powodzeniem, na jedno miejsce w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie jest kilku chętnych.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

 1. Ile zarabia strażnik miejski? Wynagrodzenia lokalnych funkcjonariuszy w największych miastach Polski
 2. Ile zarabia bankier? Opłaca się rezygnować z tej pracy dla posady w rządzie?
 3. Ile zarabia operator koparki? W Niemczech płacą lepiej niż w Polsce
 4. Ile zarabiają górnicy? Śmiertelnie niebezpieczna praca wciąż przyciąga chętnych
 5. Ile zarabia lakiernik? Ten zawód wymaga wyjątkowych kompetencji

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News