Ile zarabia stolarz? W Polsce słyniemy z wspaniałych mebli
Pexels/Quintin Gellar
Wiadomości Pikio - 25 Kwietnia 2019

Ile zarabia stolarz? W tym zawodzie można się dorobić

Ile zarabia stolarz w Polsce? Czy to opłacalny zawód? Wysokości zarobków pracowników zakładów stolarskich robią wrażenie. Czy to dotyczy każdego stolarza i cieśli?

Ile zarabia stolarz meblowy w Polsce? Zawód stolarza nie jest już tak popularny, jak miało to miejsce przed laty. Chociaż zakłady stolarskie wciąż prowadzą nabory, szukając wykwalifikowanych pracowników i oferując całkiem niezłe wynagrodzenie, chętnych nie ma wiele. Praca stolarza nie budzi już w nikim takiej pasji i ekscytacji jak kiedyś.

Stolarz - zarobki. Ile zarabia stolarz w Polsce?

Praca stolarza polega głównie na obróbce drewna, której konsekwencją są piękne i gustowne meble. Nie jest to jednak jedyne czym zajmują się ludzie pracujący w tym zawodzie. Stolarze tworzą również ramy okienne, a także zajmują się modelarstwem instrumentów muzycznych.

Drewno ma ogromne zastosowanie w związku z tym zapotrzebowanie na nie w postaci mebli i innych przedmiotów jest równie duże. W związku z rozwojem technologii w kraju i na świecie, obróbka drewna poddana została masowej mechanizacji czego konsekwencją może być powolne wymieranie zawodu stolarza. Nie oznacza to jednak, że na pracowników zakładów stolarskich nie ma zapotrzebowania.

W internecie aż roi się od ogłoszeń. Poszukiwani są zarówno fachowcy, jak i pomocnicy stolarzy, którzy nie muszą chwalić się wielkim doświadczeniem w branży. Produkcja mebli na prywatne zamówienie jest bowiem bardzo popularna, wiele osób chce posiadać w domu unikatowe i wyjątkowe krzesła, stoły czy szafki.

Chociaż większość młodych ludzi może być sceptycznie nastawiona do zarobków w tak starym zawodzie, okazuje się, że rynek stolarski jest bardzo opłacalny. Wszystko zależy jednak od formy zatrudnienia, rozmiaru przedsiębiorstwa, lokalizacji, a także kilku innych ważnych czynników. Zarobki stolarzy w porównaniu do innych zawodów w Polsce stoją naprawdę na całkiem niezłym poziomie. w 2018 roku średnie wynagrodzenie pracowników zakładów stolarskich wynosiło 2748 złotych.

Stolarz meblowy - zarobki

Płace stolarzy w naszym kraju są bardzo zróżnicowane. Zależy to między innymi od wielkości i kapitału firmy, wykształcenia pracownika, stażu pracy i regionu zatrudnienia. Oprócz wynagrodzenia podstawowego niektórzy stolarze mogą liczyć na dodatkowe benefity w postaci ubezpieczenia na życie, służbowego telefonu komórkowego czy samochodu. Wysokość pensji zależy również od doświadczenia pracownika, które może okazać się bardzo istotne w późniejszych etapach pracy.

Na podstawie kilkudziesięciu ogłoszeń o pracę w różnych regionach naszego kraju można wywnioskować, że aktualna pensja stolarza utrzymuje się na poziomie 4 tysięcy złotych brutto. Oznacza to, że na pełnym etacie (160 godzin miesięcznie) stolarz otrzyma na rękę przynajmniej 3 tysiące złotych. 25 procent stolarzy w kraju, którzy wykazują się wyjątkową precyzją, doświadczeniem i umiejętnościami, zarabia netto ponad tysiąc złotych więcej. Zupełnie inaczej wyglądają zarobki stolarzy pracujących we własnych zakładach. Z pewnością są bardziej zróżnicowane, gdyż zależą od ilości zamówień. Najlepsi fachowcy w kraju potrafią zarobić nawet kilkanaście tysięcy złotych.

W Polsce słyniemy ze wspaniałych mebli, świetnych fachowców i pasjonatów, szkoda byłoby, aby zawód stolarza został zapomniany.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL

  1. Ile zarabia bankier? Opłaca się rezygnować z tej pracy dla posady w rządzie?
  2. Ile zarabia kucharz w Polsce? Kto by nie chciał pracować u Amaro
  3. Ile zarabia architekt wnętrz? Zaprojektuje twoje mieszkanie w najdrobniejszym szczególe
  4. Ile zarabia neurochirurg w Warszawie? Lepiej sprowadzić się do stolicy
  5. Polacy są wściekli! Średnie wynagrodzenie w Polsce zmieniło się drastycznie

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News