Ile zarabia fizjoterapeuta
flickr.com/DFID - UK Department for International Development
Wiadomości Pikio - 7 Marca 2019

Ile zarabia fizjoterapeuta w szpitalu? Ile z własnym gabinetem?

Ile zarabia fizjoterapeuta? I czy potrzebne są jakieś specjalne predyspozycję, żeby nim zostać? To osoba, która może pomóc nam dojść do siebie po wypadku lub operacji, bądź pomóc nam wyleczyć kontuzję i różne schorzenia.

Ile zarabia fizjoterapeuta? To nie osoba po paru kursach, ale wyspecjalizowany absolwent studiów medycznych, który wie jak przywrócić pacjenta do normalnego funkcjonowania i zdrowia.

Aby wykonywać ten zawód, niezbędne jest ukończenie studiów na tym kierunku, które pozwolą na zdobycie niezbędnej wiedzy i praktyki koniecznej do wykonywania tej pracy w przyszłości. W ich planie zajęć znajdują się przedmioty, których uczą się także lekarze i pielęgniarki.

Fizjoterapeuta to dawniej rehabilitant, na świecie używa się tej pierwszej nazwy, więc i w Polsce została ona przyjęta. Jego głównym zadaniem jest przywrócenie pacjenta do zdrowia, stosując różne rodzaje terapii, by przyniosła ona pożądany skutek. Mogą to być na przykład kąpiele lecznicze, laseroterapia, gimnastyka lecznicza, pole elektromagnetyczne.

Ile zarabia fizjoterapeuta w szpitalu?

Niestety jego trudy nie są wysoko nagradzane. Terapeuta w szpitalu może zarobić najniższą krajową, czyli 2250 zł brutto. W klinikach prywatnych zarobki co prawda są nieco wyższe, jednak wciąż niezadowalające, sięgają 3 tys. zł wzwyż. W związku w tym fizjoterapeuci muszą dorabiać do podstawowej pensji prywatnymi zleceniami. Średnie zarobki w tym zawodzie wynoszą ok. 1800 złotych netto, zależy to oczywiście od miejsca, w którym pracują oraz regionu Polski, ich doświadczenia i wielu innych czynników.

Wysokość zarobków fizjoterapeutów reguluje rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie wynagradzania za pracę pracowników podmiotów leczniczych działających w formie jednostki budżetowej. Ta grupa zawodowa jest jedną z gorzej opłacanych w szpitalu. Według tego rozporządzenia magister fizjoterapii może zarobić od 1600 do 3350 zł brutto pensji zasadniczej, technik fizjoterapii od 1480 do 2600 zł brutto. Zarobki mają ulec podwyższeniu, jednak zmiany będą wprowadzane do końca 2021 roku.

Ile zarabia fizjoterapeuta sportowy z własnym gabinetem

Fizjoterapeuci, którzy nie są zadowoleni ze swojej pensji, mogą założyć własną działalność. Dobry fizjoterapeuta może zarobić we własnym gabinecie około 7 tys. zł. A jeśli zdecyduje się na wykonywanie usług również w domach pacjentów, może liczyć na wynagrodzenie rzędu 8-9 tys. zł. Fizjoterapeuta sportowy ceni się najlepiej, jednak ze względu na tak zawężoną grupę osób, którym proponuje swoje usługi, zarabia podobnie jak przeciętny fizjoterapeuta we własnym gabinecie. Oczywiście wyjątkami są osoby zajmujące się kadrami zawodników danej dziedziny sportowej, jednak są oni w mniejszości.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Ile zarabia ortodonta? W Polsce zarabia się mniej, niż za granicą
  2. Ile zarabia archeolog? Czy ciężka praca naukowców jest godnie wynagradzana?
  3. Ile zarabia grafik komputerowy w Polsce, a ile za granicą?
  4. Ile zarabia trener personalny w Polsce? Na siłowni bez niego ani rusz
  5. Ile zarabia okulista w Polsce? Jakie są zarobki okulistów za granicą?

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News