Mechatronik - zarobki technika i inżyniera
pixabay.com/delphinmedia
Wiadomości Pikio - 25 Kwietnia 2019

Ile zarabia technik mechatronik, a ile inżynier? Wynagrodzenia w zawodzie

Mechatronik - zarobki wykwalifikowanych pracowników produkcji, a właśnie do nich zaliczają się pracownicy związani z mechaniką i elektryką. Choć z ich urządzeniami spotykamy się praktycznie codziennie, niewiele osób wie, na czym polega ich praca i czym konkretnie się zajmują.

Mechatronik - zarobki, opis stanowiska, które mogą zajmować oraz ścieżka kariery, czy mechatronik to zawód przyszłości? Jako dziedzina nauki istnieje dopiero kilkanaście lat, jest połączeniem elektroniki i mechaniki. Tak więc urządzenia przez nich skonstruowane to urządzenia, które zbudowane są mechanicznie, natomiast sterowane oraz zarządzane elektronicznie za pomocą specjalistycznego oprogramowania i komputera.

Mechatronik - czym się zajmuje?

Mechatronik to osoba o szerokim spektrum zainteresowań, nie tylko musi orientować się w mechanice, ale także elektronice i informatyce, to właśnie te trzy dziedziny wykorzystuje codziennie w swojej pracy. Mechatronicy mogą szukać pracy w najróżniejszych przedsiębiorstwach, a wraz z rozwojem technologii ich zawód będzie coraz bardziej rozchwytywany. Doświadczona osoba nie będzie miała problemu ze znalezieniem pracy w zakładach produkcyjnych, stacjach badawczych, czy laboratoriach.

- Jesteśmy ze wspólnikiem konstruktorami wszystkich naszych urządzeń i zajmujemy się aktywnie ich rozwojem technicznym. Pierwsze kilka urządzeń, łącznie z montażem robiliśmy sami, następne wykonywali już zatrudniani sukcesywnie pracownicy. My zajmowaliśmy się tylko rozwijaniem projektów. W naszej pracy uzupełniamy się w sensie inżynierskim, gdyż jak powiedziałem, mechatronika jest dziedziną niezwykle szeroką. Ja zajmuję się głównie konstrukcją mechaniczną naszych urządzeń, a kolega odpowiada za systemy sterowania i oprogramowanie - mówił współwłaściciel polskiej firmy Mechatronika, pioniera na rodzimym rynku.

To specjaliści, którzy są w stanie sterować urządzeniami za pomocą innych urządzeń.

Mechatronik - zarobki. Ile zarabia technik, a ile inżynier?

Średnia pensja mechatronika po studiach po około 3950 złotych. To całkiem niezłe wynagrodzenie, jak na osobę bez żadnego doświadczenia. Porównując na przykład do absolwenta pedagogiki, który może liczyć na najniższą krajową lub kwotę trochę powyżej. Zarobki inżynierów mechatroników wahają się między 4500 a 8000 złotych brutto. Średnia więc to około 6 tysięcy.

Pensja w głównej mierze zależy od stanowiska, które się zajmuje oraz od doświadczenia. A także od tego, jakie zadanie wykonują lub pod jakimi projektami obecnie pracują. Płaca etatowa w mechatronice to kilka tysięcy złotych, jednak za projekt nowego urządzenia przedstawiciel tego zawodu może jednorazowo otrzymać kilkadziesiąt, a nawet kilkaset tysięcy złotych.

- Technik mechatronik nadzoruje pracę urządzeń w zakładach, programuje maszyny i zajmuje się automatyzacją linii produkcyjnych. Musi znać się na informatyce, mechanice, robotyce i elektronice. Potrzeba nam takich specjalistów, w regionie brakuje około tysiąca mechatroników. Ci, którzy kończą szkoły zawodowe, znajdują zatrudnienie od ręki. U mnie najlepsi zarabiają nawet 3,5 tys. złotych - mówi właściciel łódzkich zakładów produkcyjnych.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ile zarabia stolarz? W tym zawodzie można się dorobić
  2. Ile zarabia agent CBA? Służby pilnie strzegą tajemnic
  3. Ile zarabiają policjanci? Funkcjonariusze wywalczyli niemałe podwyżki
  4. Ile zarabia strażnik miejski? Wynagrodzenia lokalnych funkcjonariuszy w największych miastach Polski
  5. Ile zarabia fizjoterapeuta w szpitalu? Ile z własnym gabinetem?

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News