Polacy nie unikną opłaty
Pixabay.com gosiak1980
Monika Majko - 24 Marca 2021

Od 1 lipca nowy obowiązek dla wielu Polaków. Kierowcy zapłacą dodatkową akcyzę

Nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym od aut sprowadzanych z krajów Unii Europejskiej ma wejść w życie od 1 lipca tego roku. Wielu Polaków zapłaci dodatkową akcyzę przy rejestracji pojazdów. Ma to zapobiec omijaniu opłaty poprzez nieprawidłowe rejestrowanie samochodów.

Obecnie auta osobowe o pojemności silnika 2l lub mniejszej są obciążone akcyzą w wysokości 3,1 proc. podstawy opodatkowania. Z kolei samochody ciężarowe do 3,5 tony są zwolnione z opłaty. Od lipca Polacy nie unikną obowiązku zapłaty.

Polacy muszą przygotować się na dodatkowe opłaty

Ministerstwo Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej przedstawiło wzór dokumentów potwierdzających zapłatę akcyzy od auta. Jest to związane z nowelizacją ustawy o podatku akcyzowym, która ma wejść w życie w naszym kraju już od 1 lipca tego roku.

- Projekt rozporządzenia w sprawie wzoru dokumentów potwierdzających zapłatę akcyzy na terytorium kraju od samochodu osobowego lub brak obowiązku zapłaty tej akcyzy od samochodu osobowego, samochodu ciężarowego lub specjalnego, o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t oraz zaświadczenia stwierdzającego zwolnienie od akcyzy samochodu osobowego - brzmi tytuł dokumentu przedstawionego przez resort finansów.

Nowelizacja ustawy nałoży na importerów sprowadzających pojazdy ciężarowe lub specjalne do 3,5 t z Unii Europejskiej do Polski wymóg uzyskania dokumentu potwierdzającego brak obowiązku zapłaty akcyzy. Ma to zapobiegać celowej nieprawidłowej rejestracji pojazdów osobowych, w celu uniknięcia dodatkowych opłat.

Przedszkola i żłobki zostaną zamknięte? Lekarz twierdzi, że nie ma innego wyjściaPrzedszkola i żłobki zostaną zamknięte? Lekarz twierdzi, że nie ma innego wyjściaCzytaj dalej

Wiele osób korzystało z luki w prawie, która pozwalała na rejestrowanie sprowadzonego samochodu osobowego jako ciężarowego, co pozwalało uniknąć dodatkowych opłat. Później rodzaj takiego pojazdu, już zarejestrowanego w Polsce, był zmieniany z powrotem na osobowy.

Ministerstwo Finansów oszacowało, że precedens ten powodował roczną skalę strat w wysokości około 32,6 mln zł. Po planowanych zmianach w ustawie akcyzowej obowiązek zapłaty będą miały również osoby dokonujące przekształcenia zarejestrowanego samochodu ciężarowego na pojazd osobowy.

Obowiązek zapłaty akcyzy będzie dotyczył również aut osobowych niezarejestrowanych w kraju, w przypadku, gdy „nie można ustalić podmiotu, który dokonał wcześniejszej czynności podlegającej opodatkowaniu, np. jego nabycia wewnątrzwspólnotowego i sprzedaży na terytorium kraju, a w wyniku kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej albo postępowania podatkowego nie ustalono, że podatek został zapłacony”.

Poborem podatku akcyzowego od 2017 roku zajmuje się Urząd Skarbowy. Wpłat można dokonać osobiście w placówce urzędu lub online za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych.

W 2021 roku akcyza wynosi: przy pojemności silnika do 2 litrów - 1,55 proc. wartości rynkowej; przy pojemności silnika powyżej 2 litrów - 9,3 proc. wartości rynkowej. Z kolei modele spalinowo-elektryczne ładowane z gniazdka są objęte 50-procentową bonifikatą.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Autokult/Auto Wprost/Motofakty

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News