Przedszkola i żłobki
Pixabay.com _Alicja_
Monika Majko - 23 Marca 2021

Przedszkola i żłobki zostaną zamknięte? Lekarz twierdzi, że nie ma innego wyjścia

Choć do tej pory uważano, że COVID-19 nie stanowi poważnego zagrożenia dla dzieci, do polskich szpitali trafia coraz więcej małych pacjentów, którzy ciężko przechodzą infekcję groźnym wirusem. Dr Lidia Stopyra, ordynator dziecięcego oddziału covidowego w Krakowie, jednoznacznie opowiada się za zamknięciem przedszkoli i żłobków.

Jak podkreśliła dr Stopyra w rozmowie z reporterami Radia Zet, w żłobkach, przedszkolach oraz szkołach nie sposób zachować odpowiedniego reżimu sanitarnego, co naraża dzieci na groźne powikłania zdrowotne po zakażeniu COVID-19. Zdaniem lekarki bezpieczniej byłoby całkowicie zamknąć te placówki.

Lekarka jest zdania, że zamknięcie przedszkoli i żłobków byłoby bezpieczniejsze dla dzieci

Jak przekazała w rozmowie z Radiem Zet dr Lidia Stopyra, ordynator dziecięcego oddziału covidowego w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie, coraz więcej dzieci trafia do placówki z zapaleniem krtani albo ciężkim zapaleniem płuc.

– Wydaje się, że dzieci nie mają ciężkich objawów, a wykonujemy USG płuc i stwierdzamy spore zmiany – przekazała dr Stopyra.

Lekarka wskazuje, że na jej oddziale zaczyna powoli brakować miejsc, ponieważ codziennie przyjmowanych jest obecnie 8-9 małych pacjentów. Chorych dzieci jest znacznie więcej niż jesienią ubiegłego roku, gdy trwała tzw. druga fala pandemii koronawirusa.

Nieoficjalnie: zamknięcia sklepów, zmiany w kościołach i przemieszczaniu się. Również Wielkanoc pod znakiem restrykcjiNieoficjalnie: zamknięcia sklepów, zmiany w kościołach i przemieszczaniu się. Również Wielkanoc pod znakiem restrykcjiCzytaj dalej

U większości z nich testy potwierdzają infekcję wirusem SARS-COV-2. Dzieci zarażają się nim w szkołach, przedszkolach i żłobkach. Placówki te mogą być ogniskami zakażeń i poważne zagrażać zdrowiu, a nawet życiu nieletnich.

Zdaniem ordynator w tych placówkach nie sposób przestrzegać reżimu sanitarnego, niezbędnego do zachowania bezpieczeństwa epidemicznego. Zdaniem dr Stopyry przedszkola i żłobki, tak jak niedawno placówki szkolne, powinny zostać czasowo zamknięte.

– Należy zamknąć żłobki i przedszkola, gdzie nie ma mowy o przestrzeganiu reżimu sanitarnego – przekazał na Twitterze słowa ordynator Przemysław Taranek, reporter Radia Zet.

Od 20 marca 2021 roku w całej Polsce ponownie obowiązuje tryb nauki zdalnej dla uczniów klas I-III szkół podstawowych, którzy wrócili za zajęcia stacjonarne kilka tygodni wcześniej. Od kilku miesięcy w trybie edukacji zdalnej pozostają również starsi uczniowie.

Na razie nie podjęto żadnych decyzji co do zamknięcia przedszkoli i żłobków. Krakowska ordynator zaapelowała do rodziców, by nie bagatelizowali pozornie niegroźnych objawów u swoich dzieci i czujnie obserwowali swoje pociechy.

Przedszkola powinny zostać zamknięte

Twitter.com/PrzemekTaranek

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Radio Zet

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News